2 csúf igazság a fogkefédről
Talán eszedbe sem jut, mennyire nem mindegy, hogy milyen messze tartod fogkefédet a WC-től.
Talán elképesztően hangzik, de szádban legalább hétszázféle baktérium él - ezek felelnek többek között a plakkok, valamint a fogszuvasodás kialakulásáért.
Ennek ismeretében nem olyan meglepő, hogy a fogkeféd ugyancsak a baktériumkolóniák melegágya. Olykor azonban olyan kórokozók is kerülhetnek rá, melyek nem éppen a szádból származnak, illetve megbetegítenek.
A WC-ből is kerülhetnek rá baktériumok
Ha otthonodban a WC és a fürdőszoba nincs különválasztva, érdemes odafigyelned rá, hogy milyen távolságra helyezed a WC-csészétől a fogkefédet.
Amikor ugyanis lehúzod a WC-t, a levegőbe baktériumok kerülnek, amelyek a fogkefe sörtéin is megtelepedhetnek. Amennyiben az nedves, jó eséllyel eléldegélnek rajta egy darabig a kórokozók - de a következő fogmosásig biztosan.
Megbetegíthet a fogkeféd
Elvileg nagyjából 8-12 hetente kellene cserélned a fogkefédet, ugyanis ennyi idő alatt már jó eséllyel elhasználódik, a sörtéi szétállnak, és nem tisztít elég alaposan.
Ha azonban légúti megbetegedések esel át, a fertőzés elmúltával érdemes megválnod a régi fogkefétől, és újra cserélni azt.
Amennyiben ezt nem teszed meg, a sörték között megbújó kórokozók fogmosás közben akár ismét megbetegíthetnek. A torokgyulladás és mandulagyulladás mellett a herpesz és az afta is okot szolgáltathat a cserére. Korábbi cikkünkben dr. Benyőcs Gergelyt kérdeztük a témában, kattints, és tudj meg többet róla!
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Így bánj a fogkeféddel!
- Tartsd távol a WC-től!
- Minden használatot követően alaposan mosd le folyóvízben.
- Tartsd szárazon - a baktériumok szeretik a nedves környezetet! Használat után tehát ne tedd tokba.
- Ne add kölcsön a fogkefédet a párodnak, testvérednek. Sőt, ha lehet, ne tartsátok közös pohárban se a fogkeféteket.
- Időről időre fertőtlenítheted is a fogkefédet. Korábbi cikkünkből megtudhatod, hogyan.
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- memória
Rendszeres fogmosás: súlyos mentális betegséget előzhetsz meg vele
- tudomány
- száj
Ennyit várj a fogmosással evés után
- orvos
- megelőzés