A hosszú- és rövidtávú memóriát is serkenti ez a fűszer: idős emberekkel végeztek kutatást
Egy sokak által ismert és használt fűszernövényről kiderült, hogy nagyon jót tesz a memóriának.
Az idősödés során a szervezetben kisebb-nagyobb változások mennek végbe, amik az agyműködést is érinthetik. Az egészséges életmód és a genetikai háttér mellett bizonyos ételek-italok fogyasztása is felgyorsíthatja vagy épp lassíthatja ezeket az folyamatokat - nemrég felfedezték, hogy egy sokak által használt fűszernövény agyserkentő hatással bírhat.
A wasabi hatása az agyra
A Tohoku Egyetem kutatói szerint a wasabi fűszernövény, azaz a japán torma javíthatja az idősek kognitív funkcióit. A korral összefüggő kognitív hanyatlás gyakori tünetei közé tartozik az, hogy az ember feledékennyé válik, lassul a problémamegoldási képessége, és beszéd közben nehezére esik megtalálni a megfelelő szavakat.
A korábbi kutatások azt mutatják, hogy számos életmódbeli tényező segíthet az embereknek megóvni kognitív egészségüket az életkor előrehaladtával. Az egyik ilyen az egészséges táplálkozás. Bizonyos ételekről már kimutatták „agyserkentő” hatásukat, ilyenek a bogyós gyümölcsök, az olajos halak, a tojás és a kelkáposzta, fűszerek közül pedig a kurkuma, a fahéj, a sáfrány és a gyömbér - ezekről bővebben itt olvashatsz.
A kutatók megvizsgálták a wasabi lehetséges előnyeit klinikai vizsgálatokban, állat- és emberkísérletek során. Néhány korábbi tanulmány szerint a wasabinak számos egészségügyi előnye lehet, többek között
- magas C-vitamin-tartalma támogatja az az immunrendszert,
- gyulladáscsökkentő,
- antibakteriális,
- véd a neurodegeneratív betegségek ellen,
- támogatja a szív egészségét,
- segít a fogyásban,
- javítja a belek egészségét,
- fokozza a csontok egészségét,
- javítja az alvás minőségét,
- rákellenes tulajdonságokkal bír.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A tanulmányba a kutatók 60 és 80 éves kor közötti japán felnőtteket vontak be. A 12 hetes vizsgálat résztvevőit arra kérték, hogy vegyenek be egy wasabitablettát lefekvés előtt, amely a japán torma fő bioaktív vegyületét, 0,8 milligramm 6-metilszulfinil-hexil-izotiocianátot (6-MSITC) tartalmazott, egy másik csoport pedig placebotablettát kapott.
A résztvevőkkel kognitív és memóriateszteket töltöttek ki a kísérlet előtt és után is, amivel az agy számos területét próbára tették, beleértve a munkamemóriát (rövid távú), a figyelmet, a feldolgozási sebességet és az epizodikus memóriát (hosszú távú).
A tanulmány végén a kutatócsoport arra az eredményre jutott, hogy azok a résztvevők, akik 6-MSITC-t tartalmazó wasabikiegészítőt szedtek, jelentős javulást mutattak a munka- és az epizodikus memória teljesítményében a placebót szedőkhöz képest. Érdekes módon más kognitív területeken nem találtak jelentős javulást.
További kutatásokra van szükség azonban a wasabi kognitív egészségre gyakorolt hatásáról, hogy messzemenő következtetéseket lehessen levonni.
Olvass tovább: 10 étel, ami segít megelőzni a demenciát
Az étkezés is hozzájárul a szellemi frissesség megőrzéséhez és a demencia megelőzéséhez.
Segítenek megelőzni a demenciát: 10 étel, amit gyakrabban kellene fogyasztani
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)