A vizeletinkontinencia tabutéma, pedig rengeteg nőt érint - Már 35 éves kor felett is sokan tapasztalják

A vizeletinkontinencia gyakori panasz, ami nem csak változókor után jelentkezhet.

A vizeletinkontinencia
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A vizeletinkontinencia tabutémának minősül, pedig nők sokaságát érintő panasz, amely a tévhittel ellentétben nem csak a menopauza után jelentkezhet, és többféle rizikófaktora is létezik.

Noha az életkor előrehaladtával egyre többeknél felléphet a mindennapok során, a vizeletinkontinenciát számos tényező okozhatja a gyengébb hólyagizmoktól kezdve a kismedencei problémákon át neurológiai kórképekig. A terhesség során elterjedt panasz, de egyes gyógyszerek is előidézhetik. 

A vizeletinkontinencia

Az inkontinencia során a húgyhólyag akaratlan vizeletvesztése történik meg kisebb-nagyobb mértékben, mely átmenetileg vagy krónikusan is felléphet az azt kiváltó okoktól függően. Az érintettek nagyjából 75%-a nő, közülük sokan nem fordulnak orvoshoz az állapottal, pedig az életminőséget jelentősen ronthatja, nem beszélve arról, hogy több betegség jelzője is lehet.

Bár természetes folyamat, hogy az életkor előrehaladtával a hólyag izomzata gyengül, a vizelettartási zavarok nem csak a menopauzán átesettek körében jelentkeznek, 35 év felett minden harmadik nő tapasztalta már legalább alkalmanként a panaszt. Férfiak körében negyven év felett pedig minden negyedik ember észlelte már valaha. Enyhe, középsúlyos és súlyos inkontinencia is létezik, a néhány csepp vizeletvesztéstől a teljesen kiürülő húgyhólyagig. Az okoktól függően több típusa is létezik.

Stressz okozta inkontinencia

A stressz, terhelés okozta inkontinencia egy-egy fizikai aktivitás során tapasztalható panasz, ide tartozik akár az edzés, köhögés, tüsszentés vagy nevetés közbeni vizeletvesztés. A tevékenységek a záróizomzatot megterhelik, és a behatás miatt bekövetkezhet egy kisebb baleset.

Sürgősségi inkontinencia

Sürgős inkontinenciának azt nevezik, amikor a hirtelen fellépő, erős vizelési inger során veszíti el valaki az uralmat a húgyhólyag és tartalma felett, a késztetés feltörésekor pedig már nem jut el időben a mosdóhelyiségbe.

Túlfolyásos inkontinencia

A túlcsordulásos, túlfolyásos vizeletvesztés lényege, hogy valami miatt az illető nem tudja teljesen kiüríteni a húgyhólyag tartalmát, a szervezetben maradt vizelet pedig kiszivároghat, kicsepeghet később.

Funkcionális vagy reflexszerű inkontinencia

Krónikus betegségek, neurológiai kórképek és kognitív egészségügyi problémák, gyulladások során előfordulhat, hogy ugyancsak hirtelen, szinte minden előjel nélkül alakul ki a vizelési inger, ezért nem jut el időben az érintett a fürdőszobába.

Az inkontinencia okai és rizikófaktorai

A vizeletinkontinenciának szerteágazók lehetnek az okai, ráadásul több tényező megnöveli a kockázatot is. A rizikófaktorok közé tartozik az életkor előrehaladottsága mellett a medencefenék izmainak károsodása, például szülés következtében, a terhesség, a húgyúti, vese- és hólyagfertőzések, gyulladással járó szervi panaszok, a vesekő, a székrekedés, férfiaknál prosztatamegnagyobbodás is gyakori tényező a háttérben.

A túlsúly, a cukorbetegség, a nagyobb mértékű alkoholfogyasztás és a dohányzás is súlyosbítja a kockázatot. Ritkán daganatos elváltozás, esetenként idegrendszeri károsodás, demencia vagy neurológiai betegség is növeli a probléma esélyét. Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is felléphet, többek közt vérnyomáscsökkentők, izomlazítók, nyugtatók és szívgyógyszerek tartós szedése esetén.

Kezelhető a probléma

Bármely súlyosságú vizeletinkontinencia esetén érdemes orvosi segítséget kérni, egy teljes körű kivizsgálás kiderítheti akár a háttérben álló súlyosabb okokat is, de az életminőség javítása is fontos cél lehet. Nem várhat tovább az orvos felkeresése, ha a tünet járási vagy beszédnehézségekkel, zsibbadással, gyengeséggel, látásvesztéssel, a bélkontroll zavarával, netán ájulással, eszméletvesztéssel társul.

Különféle szövődmény is kialakulhat a panasz nyomán. Ilyenek lehetnek a húgyúti, elsősorban bakteriális fertőzések, amelyekhez a nedves alsónemű is hozzájárul, de akadályozott vizeletürítésnél a vesekárosodás is reális veszélyt jelent. Az inkontinencia a mentális egészségre is kihatással van, társadalmi elszigeteltséget indukál, növelve a szorongás és a depresszió kockázatát.

Az életmód is változtatást igényelhet

A háttérokok feltárását követően megkezdődhet a terápia. Fertőzés, háttérbetegség esetén ennek kezelése jelentheti az elsődleges megoldást. Esetenként az orvos gyógyszeres készítmény szedését írhatja elő, például hiperaktív húgyhólyag esetén antimuszkarinok bevitelét.

A kezelést kiegészíti az életmód megváltoztatása, az intimtorna, a hólyagtorna, a medencefenéki gyakorlatok mind-mind segíthetnek a szabályozás visszanyerésében, de a folyadékbevitel és a mosdóhasználat tudatos megtervezése is sokat számíthat. Súlyos esetben katéter alkalmazására, műtétre is szükség lehet. Elhízás esetén tanácsos a fogyás, továbbá a káros szokások mérséklése, kisebb szivárgások ellen nedvszívó alsóneműk, betétek alkalmazása is beválhat átmenetileg.

Ezt is fontos tudni: D-mannóz - egy hatásos szer hólyaghurut ellen

Aki gyakran küzd a hólyaghurut kellemetlen tüneteivel, az jól tudja, milyen nehéz természetes, mégis hatékony megoldást találni a problémára.

Egy alig ismert, bivalyerős szer felfázásra: mielőtt antibiotikumot szednél, próbáld ki ezt a cukorfélét

Sajnos még nem ismerik elegen a D-mannózt, pedig igazi megváltás hólyaghurut esetén.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük