A vérzésveszély 8 gyakori tünete: a véralvadásgátlók szövődményét el lehet kerülni
A véralvadásgátlót szedők legnagyobb félelme a vérzésveszély.
A véralvadásgátló terápia életmentő lehet, hiszen segítségével megelőzhető a vérrögök kialakulása, vagy legalábbis minimálisra csökkenthető a kockázat.
De a rosszul megválasztott/betartott kezelés nagy veszélyeket is rejt - ilyen például a vérzésveszély. Hogy milyen jelekre kell figyelni, és miként lehet elkerülni, arra prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája adott választ.
Ezért okozhatnak vérzést a véralvadásgátlók
A véralvadásgátlók jelentősen belenyúlnak a véralvadási folyamatokba, és a vérzékenység irányába tolják el a véralvadás/vérzékenység egyensúlyát. Ez azért történik, hogy a szervezet saját fibrinrögoldó képessége jobban érvényesülhessen.
Mivel ezen készítmények megnyújtják az alvadási időt, fennáll a vérzéses szövődmények kialakulásának kockázata. Ez jelenthet kisebb és nagyobb vérzéseket is. Előfordulhat, hogy erősebb menstruációs vérzés, fogínyvérzés, a szemen kötőhártya-bevérzések jelentkeznek, de súlyos esetben akár életveszélyes belső vérzések is felléphetnek.
Ezekre a tünetekre figyelj!
- Erős menstruációs vérzés
- Vérszegénység, vashiány
- Fogínyvérzés, például fogmosás során
- Nehezen elálló vérzések, például sérülés esetén
- A szem kötőhártya-bevérzése
- Megmagyarázhatatlan kék-zöld foltok a bőrön, véraláfutások
- Vérvizelés
- Véres széklet
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mely véralvadásgátló alkalmazása esetén nagyobb a rizikó?
Sajnos az összes fajta véralvadásgátló magában hordozza a rizikót, akár kumarin-, akár heparin-, akár NOAC-készítményeket használ valaki. Viszont tanulmányok szerint az új típusú véralvadásgátlók - NOAC - esetén némileg csökken a rizikó.
- Mint ismeretes, a kumarin típusú véralvadásgátlók dózisirányítását az INR nevű laboreredmény dirigálja, a Na-heparin adását az úgynevezett antivált partialis thromboplastin idő, míg vannak olyanok - például az LMWH-k -, ahol közvetlenül kell mérni az úgynevezett farmakodinámiás hatást. Az új típusúak szedésénél ezt ritkán, indokolt esetben kell elvégezni - mondja a szakember.
Hogyan lehet elkerülni a szövődményeket?
Amennyiben régebbi típusú szert szedsz, nagyon fontos a rendszeres INR-vizsgálat, hiszen ezáltal képet lehet kapni a véralvadási folyamatok mértékéről. Az esetek többségében 2-3 közötti érték az elérendő cél. Amennyiben ennél magasabb, úgy az egyensúly a vérzékenység irányába tolódott el, vagyis ekkor megnő a vérzéses szövődmények rizikója.
Mit kell tenni, ha a vérzés bekövetkezett?
Ha a központi idegrendszerben bekövetkezett vérzés gyanújelei felmerülnek - beszédzavar, végtaggyengeség, bénulások -, vagy, ha emésztett vér ürül a széklettel - fekete a színe -, vagy vérvizelés jelentkezik, akkor azonnal kórházi kezelés szükséges.
Véraláfutások, bő menstruáció, fogínyvérzés esetén másnap jelentkezzen a beteg a kezelőorvosánál! Helyes, ha az aznap reggeli gyógyszerbevételt elhalasztja a sürgősséggel elvégezett laboratóriumi vizsgálatok eredményének megérkezéséig.
Vasat szedsz?
A vashiányos vérszegénység az egyik leggyakoribb női hiánybetegség. Ha te is ebben szenvedsz, az orvos vaskészítményt írhat fel, melyet azonban nem mindegy, hogyan szedsz.
- véralvadás
- vér
- gyógyszer
- kezelés
- mellékhatás
- veszélyes
- szövődmény
- vérzékenység
- tünetek és betegségek
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- gyógyszer
- megelőzés