Az ereidben keringő körülbelül öt liter vér legfőbb szerepe az oxigén, a tápanyagok, a víz és a szén-dioxid szállítása. A szívtől az artériákon keresztül jut el a test többi részébe, majd a vénákon át jut vissza. Valószínűleg ritkán gondolsz úgy a vérkeringésedre, mintha valami szemet gyönyörködtető látványra. Az alábbi galériában szereplő képekkel arra próbálunk rámutatni, hogy a jövőben bátran megteheted.

Az érrendszerben keringő vörösvértestek a vörös csontvelőben képződnek, fejlődésük hét napig tart. Érésük közben hemoglobin-molekulák szintetizálódnak bennük, melyek vastartalmuk segítségével képesek az oxigénszállításra.

A képen pirossal egy hajszáleret - kapillárist - láthatsz, melynek külső rétegét a folytonos réteget nem alkotó - zölddel jelölt - pericita sejtek alkotják.
Fotó: wikimedia.org

A fenti képen a szívet láthatod belülről. Ez a csodálatos gépezet naponta átlagosan 13 500 liter vért pumpál az ereidbe, percenként 60-90-et dobban. A szívből kiáramló vér 25 másodperc alatt járja körbe a testet.
Fotó: wikimedia.org/Lennart Nilsson

Az angiogram segítségével éles részletességgel válnak láthatóvá a szív erei. Segítségével időben kiszűrhetőek a szívrohamhoz vezető koszorúér-betegségek.
Fotó: wikimedia.org/SPL

Vörösvértesteket és fehérvérsejteket láthatsz. Előbbiek elsődleges feladata az oxigénszállítás a vérben, utóbbiak a vérbe jutott fertőzésektől védik a szervezetet.

A fenti képen vörösvértesteket és inzulint láthatsz a vérkeringésben.

A képen egy vírus vörösvérsejtek elleni támadását láthatod.
6 mikroszkopikus fotó az emberi testből
Lapozd át a képeket, és nézd meg, hogy néznek ki azok a sejtek, amelyek szabad szemmel láthatatlanok.
Mintha zöld pókháló lenne! 6 mikroszkopikus fotó az emberi testből, amit látnod kell
Nézegess képeket!
Elolvasom