Nem ehető, mégis gyógyít - A vadgesztenye áldásos hatásai
A közönséges vadgesztenyefa szinte minden része csodálatosan gazdag hatóanyagokban.
Októberben a kisiskolások már javában gyűjtik a fákról lehullott, tüskés vadgesztenyét, amiből később az iskolában vagy otthon cuki állatfigurás díszeket készítenek. A közönséges vadgesztenye felhasználása azonban nem csak ebben merül ki: sokan talán nem is tudják, hogy kérge, levele és makktermése gyógyászati és szépészeti célokra is hasznosítható.
A néphagyomány úgy tartja, aki vadgesztenyét hord a zsebében, megóvhatja magát a betegségektől, valódi gyógyhatásai azonban csak a 19. század vége óta ismertek. Ekkor rájöttek, hogy a gyönyörű, fényes, vörösesbarna makktermésben található hatóanyag, az eszcin jótékony hatással van elsősorban az érrendszerre. A vadgesztenye további fő összetevői a szaponinok, azaz a szappananyagok, amiket a szappanhoz hasonló, habzó tulajdonságai miatt az asszonyok régen mosáshoz használtak.
Mérgező, mégis gyógyít
A növény termése és levele magas szaponintartalma miatt mérgező, főként gyerekeknél gyomor-bélrendszeri problémákat, lázat, nyugtalanságot okozhat. Régen a fa leveléből főzetet készítettek lázcsillapításra és légúti megbetegedésekre, azonban toxikus volta miatt nem ajánlott a fogyasztása.
A vadgesztenye magjában található hatóanyag, az eszcin ellenállóbbá teszi az ereket, elősegíti a vénás visszaáramlást, megakadályozza a vérrögképződést, erősíti az érfalakat, de kiegészítő kezelést jelenthet olyan problémák esetén is, mint a lábszárfekély, a lábvizenyő vagy az aranyér. Alkalmazható köszvény, csontfájdalmak, csonttörés miatti duzzanatok esetén is. A kéregben található eszkulin a fényvédő krémek egyik fontos alapanyaga, a kéregből kivont anyagok ugyanis elnyelik az ártalmas ultraviola sugarakat, de a vadgesztenye-kivonatos olaj zsíros és rosaceás bőr ápolására is alkalmas.
Leveleit elsősorban külsőleg, ízületi bántalmak esetén használják: készíthető belőle ülőfürdő aranyeres panaszokra vagy lábfürdő visszeres csomók, értágulatok gyógyítására.
Telitalálat aranyér ellen!
Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivatonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.
Patikában kapható gyógyászati segédeszközök.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Hogyan használd a vadgesztenyét?
Nagyon fontos tudni, hogy míg a vadgesztenyéből készült kivonatok, tinktúrák, krémek, vagyis a gyógyszertárakban, illetve gyógynövényboltokban kapható készítmények biztonsággal használhatóak, házi elkészítésükkel jobb, ha laikusként nem kísérletezel. A drogériákban és bioboltokban vadgesztenye-kivonatot tartalmazó kenőcsök, gélek és belső használatra készült kapszulák állnak rendelkezésre.
A vadgesztenyéből készült, belsőleg alkalmazható készítményeket gyermekeknek nem ajánlják, emellett várandósság és szoptatás, valamint vese- és májbetegségek esetén is érdemes kerülni őket. Mivel a növény eszcin hatóanyaga más gyógyszerek megkötését akadályozhatja, ezért a vadgesztenye-kivonatból készült szerek szedése előtt tanácsos a kezelőorvos véleményét kérni.
Így használd a legerősebb csonthéjasokat
Az őszi csonthéjasszezon javában zajlik, ami tökéletes lehetőséget biztosít arra, hogy akár egy évre elegendő kincset gyűjts be a piacokról, vagy szerencsés esetben némelyiknél akár magad szemezgess a fák tövébe lehulló vitaminbombák közül. Ha jól alkalmazod őket, csodát tesznek a szervezeteddel! Mutatjuk!
Aranyér ellen dió, visszérre gesztenye: így használd a legerősebb csonthéjasokat
Nézegess képeket!
ElolvasomBorító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- trombózis