Korábban halhat meg az, aki ilyen ételeket eszik: elképesztően rosszat tesznek a szervezettel
Bizonyos ételek fogyasztása komoly egészségügyi kockázatokkal járhat.
Az ultrafeldolgozott ételek, mint például a chipsek, felvágottak és egyéb olyan élelmiszerek, melyek több gyártási folyamaton esnek át, már régóta a modern táplálkozás részét képezik, de egy új kutatás szerint komoly egészségügyi rizikót jelenthetnek: akár 10%-kal növelhetik a halálozási kockázatot az idősebb felnőttek körében.
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek hatása
A közelmúltban végzett kutatás során több mint félmillió résztvevő étrendjét és egészségügyi állapotát követték nyomon közel 23 éven keresztül. Azok, akik jelentős mennyiségű ultrafeldolgozott élelmiszert fogyasztottak, 10%-kal nagyobb valószínűséggel hunytak el a kutatás lekövetési időszaka alatt, mint azok, akik kevésbé fogyasztottak ilyen ételeket.
Az ultrafeldolgozott ételek, amelyeket a NOVA rendszer szerint az ipari feldolgozás különböző szintjei alapján osztályoznak, általában nagy mennyiségű hozzáadott cukrot, egészségtelen zsírokat és adalékanyagokat tartalmaznak, miközben gyakran olyan esszenciális tápanyagokat nélkülöznek, mint a rostok és vitaminok. Ezek az ételek glikációs végtermékekben (AGE) is bővelkednek, amelyek oxidatív stresszt és gyulladást okozhatnak a szervezetben, valamint fokozhatják a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is.
A kutatás a US NIH-AARP Diet and Health Study adataira épült, és különleges figyelmet fordított arra, hogy az ultrafeldolgozott ételek fogyasztása hogyan befolyásolja az idősebb felnőttek halálozási kockázatát. Az 540 496 résztvevőt, aki 1995-1996-ban az 50 és 71 év közötti korosztályba tartozott, átlagosan 22,9 évig követték nyomon. Az eredmények azt mutatták, hogy a legmagasabb ultrafeldolgozott élelmiszer-fogyasztás a legnagyobb halálozási kockázattal járt. Ha érdekel, mely ételeknek magas a glikémiás indexe, kattints ide!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutatók kétféle megközelítést alkalmaztak a kérdőívek és a dietetikai adatok érvényességének ellenőrzésére: szakértői konszenzust és egy új élelmiszer-alapú megközelítést. Emellett két 24 órás étkezési nyilvántartást használtak a kockázati becslések kalibrálásához, ami növeli a kutatás megbízhatóságát.
Michelle Routhenstein dietetikus hangsúlyozta, hogy az ultrafeldolgozott ételek fogyasztása az egészséges életmódbeli tényezőktől függetlenül is növelheti a halálozási kockázatot, hosszú távon káros hatással lehet a szív- és érrendszerre, valamint a vesefunkcióra.
Az ultrafeldolgozott ételek hatásait vizsgáló kutatások különösen fontosak lehetnek az idősebb korosztály számára, mivel a hosszú távú hatások még mindig aktív kutatási területnek számítanak. Az egészséges táplálkozási szokások kialakítása sosem késő, és az eddigi eredmények azt sugallják, hogy jelentős pozitív hatással lehet az egészségre és a várható élettartamra.
7 élelmiszer, amiről nem tudtad, hogy ultrafeldolgozott, és naponta fogyasztod - Sokan egészségesnek hiszik őket
A legtöbb magyar család naponta fogyasztja, pedig tele van adalékanyagokkal.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)