Károsíthatja a vesét, növeli a szívbetegség kockázatát: így jelzi a test, ha túl sokat vittél be ebből a tápanyagból
Különféle tüneteket okoz a makrotápanyag túlzott bevitele.

A túl sok fehérje bevitele nem csak előnyökkel jár, vannak hátrányai is annak, ha túlzásba viszed a fogyasztását. A sejtek építőköveinek is nevezett tápanyag komoly egészségügyi problémákat okozhat.
Túl sok fehérje
A fehérje fogyasztása a fogyókúrák esetén elengedhetetlen az izmok építéséhez. A nagyobb izomtömeg felpörgeti az anyagcserét, több kalóriát éget el így a szervezet. A fehérje ezenkívül az immunrendszer erősítése szempontjából is fontos tápanyag, valamint jóllakottságérzést ad.
Egy egészséges felnőtt számára a napi 0,8–1,6 gramm fehérjebevitel javasolt testkilogrammonként, erről bővebben korábbi cikkünkben olvashatsz. A túlzott fehérjefogyasztás többféle tünetet okoz, az enyhébbtől a súlyosabbakig.
Kiszáradás
A magas fehérjetartalmú étrend megemelkedett nitrogénszinthez vezet, amit a szervezet megpróbál kiüríteni, vizelet formájában. Ez könnyen vezethet kiszáradáshoz, ha a folyadék pótlása nem történik meg, ami megelőzhető, ha a napi kalóriaszintnek körülbelül harmincöt százalékát viszed be fehérjével, a többit más tápanyagokból biztosítod a szervezeted számára.

Fejfájás, fáradtság
A fejfájás és fáradtság további mellékhatások, melyek a kiszáradás következtében jelentkeznek. A túl sok fehérje bevitelekor a szervezet ketózisba kerül, nem szénhidrátokra támaszkodik, mint alapvető üzemanyagra, hanem a zsírokra. A cukrok gyors elégetése fáradtságérzetet és akár fejfájást is képez okozni.
Rossz lehelet
A túlzott fehérjefogyasztás rossz leheletet is okozhat. Egy tanulmány beszámolója szerint a ketózisban lévő szervezet megnöveli a szájban lévő baktériumok által használt két kéntartalmú aminosav, a cisztein és metionin jelenlétét, amely acetonos leheletet okoz.

Székrekedés
A túlzott fehérjebevitel székrekedést is okozhat, ugyanis a táplálkozásban ilyenkor visszaszorul a rostok bevitele is. Ennek ellensúlyozásaként érdemes figyelni arra, hogy elegendő rost kerüljön a szervezetbe, zöldségek és gyümölcsök, valamint teljes kiőrlésű gabonák fogyasztásával.
Hasmenés
A túlzott fehérjebevitel ennek ellenkezőjét, hasmenést is képes okozni. Különösen a tejfehérjék megemésztése lehet nehézség az erre érzékenyek esetében. Egy tanulmány szerint a magas zsír- és fehérjetartalmú ételek is képesek előidézni ezt a tünetet. Ilyenkor érdemes soványabb tápanyagokat bevinni, úgy mint a csirkehús, a halak vagy a hüvelyesek.

Súlygyarapodás
A túlzott fehérjebevitel egy tanulmány szerint súlygyarapodáshoz vezet, különösen, ha az vörös húsokból, telített zsírsavakat tartalmazó ételekből történik. A fehérjét érdemes ezért inkább alacsony zsírtartalmú ételekből és egészségesebb fehérjeforrásokból összeválogatni. A túlzott fehérjebevitel könnyen megnöveli a bevitt kalóriák számát, ezért érdemes kalóriaszámláló applikációk segítségével mérni a napi bevitelt, ha a fogyás a cél.
Vesekő
A túlzott állati fehérje bevitele megnöveli a húgysav szintjét a szervezetben, ami hosszú távon akár vesekárosodást is okozhat. Egy tanulmány szerint a túlzott fehérjebevitel csökkenti a szervezetben a vizelet-citrát szintjét, ami megakadályozná a vesekövek kialakulását. Ráadásul a sok fehérje fogyasztása arra ösztönzi a szervezetet, hogy növelje a kalcium kiürítését, ami szintén vesekövek kialakulásához vezethet.
Ennyi fehérje javasolt
A kérdés most már csak az, hogy mi a túl sok fehérje. Erre vonatkozóan többféle ajánlás is létezik, amelyek közül a napi 0,8 gramm testkilogrammonként a legalacsonyabb. Ez a szám a fizikai aktivitás növelésével együtt növekszik, izomépítésnél 1,6 gramm/kilogramm/nap. Az étrendet úgy érdemes összeállítani, hogy a tápanyagok 35%-a legyen fehérje, amivel a fent említett egészségkárosodások is elkerülhetők.
Tele van fehérjékkel és a fogyást is felgyorsítja: 5 könnyen összedobható saláta ebédre
A fehérje elengedhetetlen tápanyag, ha zöldségekkel együtt eszed, magas tápértékű, egészséges lesz az ebéded.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)