Íme, a tökéletes étrend, hogy 100 évig élj!
A helyes étrenddel magas kort érhetsz meg jó egészségben, ráadásul valódi örömforrást is jelent.
A tányérodra kerülő ételek - az életmóddal és az öröklött hajlammal karöltve - meghatározzák, hogy magas kort érsz-e meg jó egészségben, vagy már viszonylag fiatalon súlyos betegségek megjelenésére számíthatsz.
Az elfogyasztott táplálék mennyisége és összetétele nem csak a testsúlyodra, hanem többek között a vércukoregyensúlyodra, a koleszterinszintedre, a közérzetedre és az immunrendszeredre is kihat.
Szeretnéd tesztelni, vajon mennyire táplálkozol egészségesen? Kattints ide! »
Ízletes orvosság
A betegségeket megelőző és az életet meghosszabbító étrend megtalálása régóta foglalkoztatja az embert. A tudósok szerint az egészséges étkezésnek három alappillére van.
Az ideális étrend
- Teljes kiőrlésű gabonában, zöldségben, gyümölcsben gazdag.
- Nem tartalmaz zsíros húsokat és magas zsírtartalmú tejtermékeket, ezért kevés benne a telített zsírsav.
- Biztosítja, de nem haladja meg lényegesen a napi energiaigényt.
A különböző típusú élelmiszerek helyes aránya leginkább egy piramisformával szemléltethető. A piramis alapját a gabonafélék, valamint a zöldségek és gyümölcsök alkotják. Ezután szerényebb mennyiségű fehérje és csupán alkalmanként fogyasztott, kevés zsír és finomított cukor következik. Az új megközelítés értéke abban rejlik, hogy a koszorúér-betegségtől a cukorbajig számos súlyosabb probléma kialakulásának kockázatát csökkenti.
Azon népcsoportoknál, ahol alacsony az idült megbetegedések száma, az emberek hasonló, nagyrészt növényeken alapuló étrendet követnek. Természetesen az egyes népek táplálkozási hagyományai lakóhelyüktől függően változnak - sarkalatos pontjaik azonban ugyanazok.
A mediterrán étrend
A földközi-tengeri országok lakói évszázadok óta élénk színekkel teli, ízletes ételeket fogyasztanak. A mediterrán étrend bőségesen tartalmaz kenyeret, gabonaféléket, babot, halat, zöldséget, gyümölcsöt és olívaolajat.
Nem nevezhető éppen zsírszegénynek - sőt, gyakran ugyanannyi zsiradékot tartalmaz, mint a magyar konyha. Az elfogyasztott zsír azonban zömében egyszeresen telítetlen, mert olívaolajból, dióból, halból származik. Ezt jó zsírként szokták emlegetni, mert nem okoz érelmeszesedést, szemben a vörös húsban lévő zsírokkal - ráadásul a bőrnek is jót tesz.
A fentiek fényében nem is olyan meglepő, hogy egy, a közelmúltban végzett vizsgálat szerint az egész életükben mediterrán étrendet követő nők és férfiak 31%-kal nagyobb valószínűséggel érnek meg magas kort, mint azok, akik másképp táplálkoznak.
Az ázsiai étrend
Az ázsiai országok mezőgazdasági területein megdöbbentően alacsony a modern betegségek okozta halálozások száma. A kutatók ezt a fokozott fizikai aktivitás mellett az étrenddel magyarázzák.
Az ázsiai étrend a növényi alapú táplálkozás modelljének tekinthető: központi eleme a rizs és a tészta, emellett sokféle gyümölcsöt és zöldséget is tartalmaz. A fehérje döntő többségét a szívbarát halból készült, illetve a szójás ételek adják. Az ott élők vörös húst és tejterméket alig esznek, így a telítettzsírsav-tartalmú zsírok aránya alacsony. Ugyanakkor nagy mennyiségben fogyasztanak kalciumban gazdag zöldségeket, illetve kalciummal dúsított szójakészítményeket, így csontjaik egészsége miatt sem kell aggódniuk.
Ellentétben a mediterránnal az ázsiai étrend zsírtartalma igen alacsony. Mivel a zsírnak magas a kalóriaértéke, ez az étkezési modell hasznos lehet, ha ügyelned kell a súlyodra. Ne feledd azonban, hogy Európában a kínai éttermek kínálata igazodott az itteni húsimádó szokásokhoz. Ezért feltétlenül párolt ételeket rendelj zöldséggel, kerüld a sült előételeket, és rizs legyen a köret. Még jobb, ha otthon főzöl ázsiai stílusban.
Bőséges folyadékfogyasztás
Egészséged szempontjából kulcsfontosságú, hogy belsődet tisztán tartsd, aminek leghatékonyabb és legegyszerűbb módja, ha naponta legalább nyolc pohár, azaz nagyjából két liter tiszta vizet fogyasztasz - mindössze egy kevés ásványi anyagot tartalmaz, energiát egyáltalán nem.
Ennek híján ugyanis besűrűsödik a vér, a méreganyagok pedig nem tudnak kiürülni. Így szervezeted lassan, de biztosan elsavasodik, ami előbb-utóbb szinte garantáltan betegségekhez vezet, de a lerakódások már önmagukban is számtalan probléma forrását jelentik. Ám nemcsak közvetlenül juttathatsz folyadékot a szervezetedbe - a legtöbb gyümölcs és zöldség 80-95%-ban vizet tartalmaz.
Jótékony hatásúak a gyümölcslevek is, a szénsavas üdítőket viszont kerüld, mert nagy mennyiségben tartalmaznak cukrot. A kávé és a tea külön kategóriát alkotnak, hiszen koffein- és teofillintartalmuk révén vízhajtó hatásúak - ezért fogyasztásuk után érdemes egy plusz pohár vizet meginni.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Plusz 5 tipp
A csontok és a fogak számára szükséges kalcium fő forrásai a tejtermékek. Napi három-négy adag fogyasztása javasolt. Ha tejcukorérzékeny vagy, kalciummal dúsított szójatejjel, narancslével, mandulával, nem filézett hallal pótold!
Törekedj a változatosságra! Zöldségből és gyümölcsből próbálj meg különféle színűeket beszerezni. Ily módon ugyanis sokkal többféle tápanyag és növényi vegyület juthat szervezetedbe, melyek együttesen gyakran hatékonyabbak is.
Részesítsd előnyben a teljes kiőrlésű lisztből készült péksüteményeket, ugyanis kizárólag ezek gazdagok rostokban. A legtöbb rozs- és zabkenyér a fehér kenyérhez hasonlóan rostszegény. A barnás szín ne tévesszen meg: olyan pékárut vásárolj, mely nehéznek, tömörnek tűnik, ez ugyanis biztosan nem a malátának köszönheti színét.
Napi 1,5 deciliter vörösbor fogyasztása jótékony hatással lehet a szívre. Emeli a HDL, azaz a jó koleszterin szintjét a vérben, így csökkenti az érelmeszesedés és a szívinfarktus kialakulásának kockázatát. Ezenkívül tanácsos minden héten tartanod egy-két alkoholmentes napot!
Ajánlott a sóbevitel csökkentése - nagyon gyorsan hozzá lehet szokni, és mintegy bónuszként jobban érvényesül majd az alapanyagok természetes aromája.
Ha készételt vásárolsz, előtte mindig nézd meg a címkét, sófogyasztásod 75%-a ugyanis ezekből az élelmiszerekből származik anélkül, hogy tudnál róla.
alapján készült.
Mindig is csodáltad azokat, akik fiatalabbnak tűnnek a koruknál? Mi lehet a titkuk? Hogyan tudják megőrizni szellemi frissességüket, és hogyan tudnak idős koruk ellenére is jó formában maradni?
Sok hasznos egészségügyi tanácsot és naprakész információt olvashatsz a könyvben a fontos orvosi szűrővizsgálatokról, az étrend-kiegészítőkről, a rendszeres testmozgásról vagy az emlékezőképesség fejlesztéséről.
Megmutatja, hogyan veheted kézbe életed irányítását, és élvezheted a hosszú és egészséges élet minden pillanatát.
Kiadja a Reader’s Digest.
Ára 6990 Forint.
A könyvet itt rendelheted meg »
OLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- uborka
Az uborka 3 áldásos egészségügyi hatása
- paradicsom
- káposzta
A 3 legerősebb rákellenes nyári zöldség
- bőrápolás
- termékenység