Csökkenthetik a szívbetegségek kockázatát a tejtermékek: de nem mindegy, mennyit fogyasztasz belőlük
Mi okozza a tejtermékek egészségvédő hatását?
A The Lancet című brit orvosi folyóiratban ismertetett nagyszabású, 21 ország több mint 130 ezer lakosának adatait feldolgozó kutatás szerint napi három adag tejtermék fogyasztása összefüggött a szív- és érrendszeri megbetegedések és a halálozás alacsonyabb arányával azokhoz képest, akik ennél kevesebb tejterméket fogyasztottak.
Az elemzésből kiderült, hogy azok körében is csökkent a szívbetegségek és a halálozás aránya, akik naponta három adag zsíros tejet vagy abból készült terméket fogyasztottak, azokhoz képest, akik kevesebb mint napi fél adag tejterméket ettek.
Tejtermékekkel a szívbetegségek ellen
Az eredmények egybevágnak korábbi vizsgálatok és klinikai tesztek megállapításaival, de ellentmondanak az étrendi ajánlásoknak, melyek szerint napi kettő-négy adag zsírtalan vagy alacsony zsírtartalmú tejtermék fogyasztandó a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése érdekében - olvasható a Medicalxpress.com tudományos hírportálon.
Világszerte vezető halálokok a szív és az érrendszer megbetegedései. A tanulmány szerzői szerint nem kellene lebeszélni az embereket a tejtermékekről, hanem inkább ösztönözni kellene őket arra, hogy fogyasszanak többet, különösen a szegény és a közepes jövedelmű országokban, ahol alacsony a tejfogyasztás.
Kilenc évig tartó kutatás
A vizsgálatban 136 384 ember adatait elemezték, 35-70 év közöttiek voltak. Étrendi szokásaikat kérdőíven rögzítették a kutatás elején, majd átlagosan 9,1 évig követték őket. Ez idő alatt 6796-an haltak meg, és 5855-nél állapítottak meg súlyos szív- és érrendszeri betegséget.
Egy adag tejtermék egy pohár tejnek - 244 gramm -, egy doboz joghurtnak - 244 gramm -, egy 15 grammos sajtszeletnek vagy egy teáskanálnyi vajnak - 5 gramm - felel meg. A legtöbb tejterméket, több mint napi négy adagot, átlagosan 368 grammot Észak-Amerikában és Európában fogyasztják, a legkevesebbet, a napi egy adagnál is kisebb mennyiséget Dél-Ázsiában, Kínában és Afrikában.
A résztvevőket négy csoportra, tejterméket nem fogyasztókra - 28 674 ember -, napi egy adagnál kevesebbet - 55 651 -, napi egy-két adagot - 24 423 - és napi két adagnál többet fogyasztókra - 27 636 - osztották.
A tejterméket nem fogyasztókhoz képest a nagyobb fogyasztású - átlagosan napi 2,9 adagot evő - csoportban mind a halálozási arány - 3,4% 5,6%-hoz képest -, mind a szív- és érrendszeri halálozások aránya - 0,9% 1,6%-hoz képest - mérsékeltebb volt, de ritkább volt a szív- és érrendszeri betegségek és a stroke előfordulása is.
A napi egy adagnál több tej- és joghurtfogyasztás esetében kisebb volt mind a halálozás, mind a szív- és érrendszeri okokból bekövetkezett halálozás és a szívbetegségek előfordulása is, ha a tejmentesen étkezők adataihoz hasonlították. A vaj és a sajt fogyasztásánál nem volt szignifikáns a különbség.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egészséges telített zsírok
Akik nagy mennyiségben fogyasztottak magas zsírtartalmú tejterméket - átlagosan 2,9 adagot -, azoknál alacsonyabb volt a halálozás és a szív- és érrendszeri okokból bekövetkező halálozás aránya is azokhoz képest, akik kevesebb mint napi fél adag zsíros tejterméket fogyasztottak.
A kutatók szerint további kutatásnak kell megvizsgálnia, mi áll az összefüggés hátterében. Az alacsony zsírtartalmú vagy zsírtalan tejtermékek fogyasztását azért ajánlják, mert a telített zsírok közül az LDL-koleszterin növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
A bizonyítékok alapján azonban úgy tűnik, valamennyi telített zsír mégis egészséges, a tejtermékek pedig más hasznos vegyületeket - aminosavakat, telítetlen zsírokat, K1- és K2-vitamint, kalciumot, magnéziumot, káliumot - is tartalmaznak.
Szíverősítő teák
Az alábbi meleg italok rendszeres fogyasztása ugyancsak segíthet a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának megelőzésében.
Kép: Getty Images.