A legszórakoztatóbb gyógymód depresszióra
Nem muszáj rögtön gyógyszerért nyúlni, ha lelki problémáid vannak. Létezik olyan gyógymód, mely sokkal kellemesebb.
A depressziót sokan népbetegségnek tartják. Ez a vehemens látásmód talán kicsit túlzásnak tűnik, ugyanakkor tény, hogy a WHO szerint a probléma világszerte 340-350 millió embert érint. A depresszió beletartozik a tíz leggyakoribb munkaképtelenséget okozó betegségbe. Ráadásul az igen előkelő második helyen tanyázik – pusztán a szívbetegségek előzik meg.
A depresszió hátterében
A klinikai értelemben vett depresszió egy hosszan tartó, súlyos állapot, mely kihat a hétköznapokra – legyen szó alvásról, munkáról vagy családi életről. Ha depresszióban szenvedsz, hiába mondják neked: érezd jól magad – képtelen vagy erre. Ez ugyanis egy komoly betegség, mely kezelést igényel. A depresszió kialakulásáért felelőssé tehető három hangulatszabályzó neurotranszmitter – idegi ingerületátvivő anyag. Kutatások szerint, ha a szerotonin, a noradrenalin, valamint a dopamin egyensúlya felborul a szervezetben, az egyén a depresszió tüneteit mutatja.
A tünetek
- Alvászavar
- Migrén
- Krónikus kimerültség
- Emésztési problémák
- Folytonos rossz közérzet
- Általános lehangoltság
- Érdektelenség
- Negatív gondolatok
Nem csupán a gyógyszer hatékony
A depresszió kezelésében nagy hangsúlyt helyeznek a szakemberek az antidepresszánsokra. Az esetek többségében ez az egyedüli terápiás forma. A betegek nagy része körülbelül egy évig szorul gyógyszeres kezelésre, van azonban olyan páciens is, aki élete végéig antidepresszánsok szedésére kényszerül. Természetesen ez a legegyszerűbb és leggyorsabb módja a betegség kezelésének, de távolról sem az egyetlen. Számos egyéb módszer szóba jöhet még, a pszichoterápiától egészen a táncterápiáig.
Már az ősök is táncoltak
Archeológusok a mai Franciaország, illetve Spanyolország területén 16 ezer évvel ezelőtti barlangrajzokat találtak, melyek táncoló alakokat ábrázoltak. Mindez bizonyítja, hogy a tánc kétségkívül az ember legősibb kifejezési formája. A tánc számtalan rituálé része volt a történelem során. A visszatérő mozdulatokra alapozott mozgásforma ugyanis segített elérni egy olyan meditációs állapotot, melyben az ember megláthatta valódi énjét. A táncban megvalósulhatott az emberi test és lélek szövetsége.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hogy segít a táncterápia?
A tánc során az emberi szervezetben felszaporodik mind a szerotonin, mind a dopamin. Ezek az úgynevezett boldogsághormonok képesek arra, hogy a depresszió tüneteit enyhítsék, esetleg teljesen meg is szüntessék a problémát. Ezenkívül maga a fizikai aktivitás is segít abban, hogy nem pusztán pszichés, hanem szomatikus egészségi állapotod is helyreálljon. Ráadásul, mivel a táncterápia többnyire csoportos műfaj, segít a depresszióból adódó elidegenedés érzésének leküzdésében is.
A táncterápia komoly hatást gyakorol a testre és a lélekre egyaránt. A pszichés hatás legelőször is stresszoldás formájában nyilvánul meg. Ennek következtében a hangulat javul, és az önbizalom is fejlődik. A tánc során kialakul egyfajta módosult tudatállapot, melynek következtében egységbe kerülhet a test és a lélek. Végül pedig a táncterápia talán legvonzóbb előnye, hogy – ellentétben az antidepresszánsokkal – abszolút mentes mindenféle mellékhatástól.
A táncterápia két fajtája
Pszichodinamikus irányzat
A pszichodinamikus irányzat egy önismereti és terápiás módszer, mely képes egybeolvasztani a táncban rejlő alkotó és gyógyító funkciókat a pszichoanalitikus csoportterápia módszereivel. Itt egyszerre van jelen az egyéni, valamint a csoportos test-lelki érzések mozgása. Ráadásul nem pusztán mozgásból áll a terápia, hanem lehetőség van az élmények megbeszélésére is.
Integrált Kifejezés- és Táncterápia
A módszer alapja a változásba, illetve a fejlődésbe vetett hit. Ezenkívül a terápia művelői tisztában vannak azzal, hogy minden testi és lelki működés megmutatkozik a mozgásban. A pszichés problémák izomfeszülés és görcs formájában mutatkozhatnak meg a mozgásban. Ugyanakkor a testi-lelki kapcsolat fordítva is igaz: a tánc segíthet a pszichés problémák megoldásában.
OLVASD EL EZT IS!
- pszichoszomatikus
- tünetek és betegségek
A kínzó hátfájás rejtett, háttérben meghúzódó lelki okai
- székrekedés
- puffadás
Puffadás, székrekedés, elhízás
- menstruáció
- női egészség