Szívbetegségek és étrend – ne dőljön be ennek a tévhitnek! (x)

Az egészséges táplálkozással csökkenthető a szívbetegségek kialakulásának kockázata, ám valóban el kell hagynunk ehhez a zsírokat? Mutatjuk, milyen zsiradékból mennyit érdemes fogyasztani az egészségünk érdekében.

Szívbetegségek és étrend
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Világszerte és Magyarországon is népbetegségnek számítanak a szív- és érrendszeri betegségek, amelyek megelőzésében nagy szerepe van az életmódunknak és az étrendünknek is. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a korai szívinfarktus és a stroke 80%-a megelőzhető. A szívbetegségeknek vannak olyan kockázati tényezői, amelyeket nem tudunk befolyásolni - ilyen például az életkor, a nem és a családi kórtörténet -, egészséges életmóddal, vagyis rendszeres testmozgással, a dohányzás mellőzésével és az egészséges táplálkozással csökkenthető a kockázat. 

Szívbetegségek és étrend

Az egészséges táplálkozás kapcsán ugyanakkor számos tévhittel lehet találkozni. Ilyen például az, hogy mellőzni kell a zsiradékok fogyasztását. A valóság azonban az, hogy a zsír és a zsiradékok az egészséges táplálkozás létfontosságú részét képezik. Az viszont egyáltalán nem mindegy, hogy mennyit és milyen formában fogyasztunk el belőle, illetve milyen típusú zsírok kapnak helyet a mindennapi ételeinkben. A zsírok és olajok nemcsak energiát adnak és élvezhetőbbé teszik ételeinket, hanem a zsírban oldódó vitaminok hordozói, továbbá biztosítják a nélkülözhetetlen zsírsavakat, és nagy mértékben hozzájárulnak az étkezés utáni jóllakottság érzéséhez is. Éppen ezért napi kalóriabevitelünk legfeljebb 30 százalékát ajánlott étkezési zsírok formájában elfogyasztanunk.

Fizetett tartalom.
Fizetett tartalom.

Ha úgy ítéljük meg, hogy az ajánláshoz képest túl sok zsiradékot viszünk be a szervezetünkbe, elsősorban a telített zsírok mennyiségét csökkentsük, helyettük pedig részesítsük előnyben a telítetlen zsírokat. De mit is jelent az, hogy telített vagy telítetlen? Az olyan zsiradékok, amelyek szobahőmérsékleten szilárdabbak – ilyen például a sertészsír vagy a vaj – több telített zsírsavat tartalmaznak. Mivel a telített zsiradékok növelik a vér „rossz” (LDL) koleszterinszintjét, ezért ezeket „rossz” zsiradékoknak tartjuk. Ezzel szemben az olyan, szobahőmérsékleten folyékony növényi olajok, mint a napraforgó- vagy repceolaj, több telítetlen zsírsavat tartalmaznak. 

Fizetett tartalom.
Fizetett tartalom.

A telítetlen zsiradékok között megkülönböztetünk egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat. A többszörösen telítetlen zsírsavak a vitaminokhoz hasonlóan „esszenciálisak”, mert azokat a szervezetünk nem képes előállítani. A telítetlen zsírsavak közé tartoznak a közismert Omega-3 és Omega-6 zsírsavak. Ezt azért jó tudni, mert az Omega-3 (alfa- linolénsav – ALA) és az Omega-6 (linolsav – LA) zsírsavak változatos, kiegyensúlyozott étrendbe illesztve hozzájárulnak a vér normál koleszterin értékének fenntartásához. A Flora margarin készítéséhez felhasznált jó minőségű repce- és lenolaj természetes módon tartalmazza az Omega-3 zsírsavakat, a napraforgóolaj pedig kimagasló E-vitamin és Omega-6 zsírsav tartalma miatt hasznos összetevő, a Flora ProActiv termékekben található természetes növényi szterinek ráadásul klinikailag bizonyítottan csökkentik a koleszterinszintet.

Fizetett tartalom.
Fizetett tartalom.

Visszatérve a rossz zsírokra, ezek között tartják számon a transzzsírsavakat is, amelyek az élelmiszeriparban jellemzően a növényi olajok részleges hidrogénezésekor keletkeznek. A margarinok esetében azonban szerencsére nem kell tartanunk a transzzsírsavak jelentette veszélytől, hiszen Magyarországon hosszú évek óta csak a szigorú transzzsírsav-jogszabálynak megfelelő terméket lehet forgalomba hozni. Ez azt jelenti, hogy csak a 2 g transzzsírsav/100 g zsírtartalom határérték alatti élelmiszerek árusíthatók – egyébként nemrégiben az EU teljes területén is hasonló jogszabály lépett életbe. Érdekesség, hogy még a hidegen sajtolt olívaolajban is előfordulnak transzzsírsavak, illetve nagyobb hő hatására az otthoni ételkészítés során is keletkezhetnek, azokat tehát a normál, vegyes táplálkozásból teljesen kiiktatni lehetetlen. 

(Képek forrása: Upfield)

Advertisement

Ezt is szeretjük