Szemviszketés: 3 betegség az egyszerű tünet mögött
Vedd észre időben!
A viszkető szemek mögött állhat allergia vagy szárazszem-szindróma.
- 6 divatos, nőies farmernadrág 10 ezer forint alatt: előnyösen formálják az alakot »
- Egyszerű tippek a finom, fiatalító hatású sminkhez: és a hibák, amelyek 60 felett lerontják a megjelenést »
- Kiderült, mi alapján válogatnak a magyarok a kozmetikumok között: nőtt a természetes alapanyagok iránti érdeklődés »

- Te felismered ezt a KRESZ-táblát? 8 kérdés, amire tudni kell a választ a közlekedésben
- Bajban lesz, aki felújít vagy építkezik 2023-ban: erre sokan nem is gondolnak, pedig kellene
- Fejezd be a régi mondást: a hazug embert hamarabb...
- Melyik folyó mellett van Barcs? 8 fogós kérdés Magyarország földrajzáról
- Gáspár Virág ilyen vékony még sosem volt: alig ismerni fel a fogyása után
Sajnos van a viszketésnek egy igen kellemetlen tulajdonsága: ha dörzsölöd az irritált területet, csak még rosszabb lesz a helyzet - ezzel csak fokozod a gyulladásos anyagok felszabadulását. Épp ezért vakarózás helyett inkább járj utána, hogy mi állhat a tünet hátterében.
Allergia
Az allergia szervezet érzékenysége egy vagy több olyan környezeti anyagra, melyek egészséges emberekben nem váltanak ki reakciót. A természet ébredésével a pollenre, fűfélékre érzékenyek szenvednek allergiás panaszoktól. Az egyik leggyakoribb tünet ilyenkor a könnyezés, szemviszketés.
Az allergiás reakció lényege, hogy az allergén hatására a sejtekből felszabaduló kémiai anyagok kitágítják az ereket, folyadék kerül a szövetekbe, és kialakul a kellemetlen szemviszketés.
Az orvos valószínűleg antihisztamin-tartalmú könnycseppet fog felírni. A kezelés történhet még kortikoszteroidokkal, amelyek az allergiás reakció következtében fellépő gyulladást gátolják.
Kötőhártya-gyulladás
Az egyik leggyakoribb szembetegség hátterében állhat allergia, de bakteriális vagy vírusos fertőzés is. A kötőhártya-gyulladás - latinul conjunctivitis - esetében jellemzően mindkét szem érintett: általában először az egyik szem gyullad be, majd a másik is elkezd viszketni.
Az irritáció mellett gyakori tünet még a vörösség, a könnyezés, esetleg enyhe fájdalom vagy idegentest-érzés a szemben. A betegséggel mindenképpen orvoshoz kell fordulnod, ne próbálkozz házi gyógymódokkal. A kiváltó októl függően a szemész vírusellenes gyógyszert, antibiotikumot vagy antihisztamin-tartalmú szemcseppet ír fel.
Szárazszem-szindróma
A szemviszketés jelezhet szárazszem-szindrómát is - latinul keratoconjunctivitis sicca. A betegség a csökkent könnytermelésre vezethető vissza: ezt okozhatja Sjörgen-szindróma, de attól függetlenül is kialakulhat.
Állhat a háttérben gyógyszermellékhatás, például allergiás megbetegedések kezelésére szolgáló antihisztaminok vagy magas vérnyomás elleni bétablokkolók szedésekor. Kialakulhat szárazszem-szindróma a könnymirigyeket érintő gyulladásos folyamatok vagy akár cukorbetegség folyományaként is.

Szakácskönyv egy kis extrával!
Mentes Anyu legújabb könyvét azoknak ajánljuk, akik egészségük érdekében vagy meggyőződésből különleges étrendet követnek, de azoknak is, akik csak inspirációt, új ízeket keresnek.
Most AJÁNDÉK üvegpalack és vászontáska is jár a könyv mellé!
Tekintsd meg ajánlatunkat, kattints ide!
Promóció
A szárazszem-szindróma terápiája napjainkban csak a tünetek enyhítésére terjed ki: az orvos jellemzően műkönnyet ír fel. A betegségről bővebben is olvashatsz korábbi cikkünkben.
Milyen szemészeti panasz okoz problémát számodra?
OLVASD EL EZT IS!

- szem
- tünetek és betegségek
Ezért látsz úszkáló foltokat a szemed előtt

- szem
- gyulladás
4 súlyos betegség, amit kiolvashatsz a szemedből

- számítógép
- tünetek és betegségek