Szemviszketés: 3 betegség az egyszerű tünet mögött
A viszkető szemek mögött állhat allergia vagy szárazszem-szindróma.
Sajnos van a viszketésnek egy igen kellemetlen tulajdonsága: ha dörzsölöd az irritált területet, csak még rosszabb lesz a helyzet - ezzel csak fokozod a gyulladásos anyagok felszabadulását. Épp ezért vakarózás helyett inkább járj utána, hogy mi állhat a tünet hátterében.
Allergia
Az allergia szervezet érzékenysége egy vagy több olyan környezeti anyagra, melyek egészséges emberekben nem váltanak ki reakciót. A természet ébredésével a pollenre, fűfélékre érzékenyek szenvednek allergiás panaszoktól. Az egyik leggyakoribb tünet ilyenkor a könnyezés, szemviszketés.
Az allergiás reakció lényege, hogy az allergén hatására a sejtekből felszabaduló kémiai anyagok kitágítják az ereket, folyadék kerül a szövetekbe, és kialakul a kellemetlen szemviszketés.
Az orvos valószínűleg antihisztamin-tartalmú könnycseppet fog felírni. A kezelés történhet még kortikoszteroidokkal, amelyek az allergiás reakció következtében fellépő gyulladást gátolják.
Kötőhártya-gyulladás
Az egyik leggyakoribb szembetegség hátterében állhat allergia, de bakteriális vagy vírusos fertőzés is. A kötőhártya-gyulladás - latinul conjunctivitis - esetében jellemzően mindkét szem érintett: általában először az egyik szem gyullad be, majd a másik is elkezd viszketni.
Az irritáció mellett gyakori tünet még a vörösség, a könnyezés, esetleg enyhe fájdalom vagy idegentest-érzés a szemben. A betegséggel mindenképpen orvoshoz kell fordulnod, ne próbálkozz házi gyógymódokkal. A kiváltó októl függően a szemész vírusellenes gyógyszert, antibiotikumot vagy antihisztamin-tartalmú szemcseppet ír fel.
Szárazszem-szindróma
A szemviszketés jelezhet szárazszem-szindrómát is - latinul keratoconjunctivitis sicca. A betegség a csökkent könnytermelésre vezethető vissza: ezt okozhatja Sjörgen-szindróma, de attól függetlenül is kialakulhat.
Állhat a háttérben gyógyszermellékhatás, például allergiás megbetegedések kezelésére szolgáló antihisztaminok vagy magas vérnyomás elleni bétablokkolók szedésekor. Kialakulhat szárazszem-szindróma a könnymirigyeket érintő gyulladásos folyamatok vagy akár cukorbetegség folyományaként is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A szárazszem-szindróma terápiája napjainkban csak a tünetek enyhítésére terjed ki: az orvos jellemzően műkönnyet ír fel. A betegségről bővebben is olvashatsz korábbi cikkünkben.
Milyen szemészeti panasz okoz problémát számodra?
OLVASD EL EZT IS!
- szem
- tünetek és betegségek
Ezért látsz úszkáló foltokat a szemed előtt
- szem
- gyulladás
4 súlyos betegség, amit kiolvashatsz a szemedből
- számítógép
- tünetek és betegségek