Így menthet meg a 20-20-20 szabály: 7 módszer a gyakori téli probléma ellen
Nem csak a strandszezonban van kihívások elé állítva a szem.
A hidegebb hónapok különösen nagy kihívást jelentenek a szem egészségére nézve, köszönhetően a hideg levegőnek, a fűtött helyiségeknek és a fokozott képernyőhasználatnak. Hogyan vigyázhatsz a szemedre ebben az időszakban? Alábbiakban megismerheted az Alensa összeállítását, szakértővel.
A szemszárazság – bár egész évben előfordulhat – még kellemetlenebb problémává válhat a téli és őszi hónapokban.
Szem egészsége télen
Amikor a hőmérséklet csökken és a nappalok rövidebbek, sokan tapasztalják a kellemetlen tüneteket, például égő-szúró érzést, viszketést, fényérzékenységet , sőt, könnyezést is. Ez a jelenség nemcsak a hideg levegő és a fűtött belső terek közötti kontrasztnak köszönhető, hanem többek között annak is, hogy ilyenkor általában kevesebb időt tölt mindenki a szabadban, és többet nézi a képernyőket, illetve télen kevésbé szomjas, kevesebb folyadékot fogyaszt az ember.
A fűtött helyiségek száraz levegője jelentősen csökkenti a könnyfilm stabilitását, míg kint a szeles, hideg időjárás felgyorsítja a könny párolgását a szemfelszínről. Sőt, a téli napsütés is problémát okozhat: a hóról visszaverődő erős fény is irritálhatja a szemet. Ebben az időszakban többet használjuk a képernyőket, ami kevesebb pislogáshoz vezet, tovább súlyosbítva a helyzetet. A kontaktlencse-viselők különösen érzékenyek lehetnek ezekre a hatásokra.
Fontos a védekezés
A szemszárazság elleni védekezés különös jelentőséggel bír az őszi-téli időszakban, amikor a zord időjárás és a beltéri fűtés együttesen terheli meg szemünket. – Fontos odafigyelnünk szemünk védelmére az őszi-téli hónapokban, hiszen a szemszárazság nemcsak kényelmetlenséget okozhat, hanem hosszú távon szaruhártya-irritációt is eredményezhet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A könnynek számos funkciója van: folyamatosan tisztán és nedvesen tartja a szemfelszínt, megőrizi a szaruhártya átlátszóságát, segíti a tápanyagok és az oxigén felvételét a levegőből. Nedvesség nélkül a szaruhártya kiszárad és átlátszatlanná válik, fertőzések, gyulladások alakulnak ki – mondja Boros Mária, az Alensa optometristája.
Tippek szemszárazság ellen
Párásító használata
A párásító segít fenntartani a szem felszínén a megfelelő nedvességet, így megelőzi a kiszáradást. Otthon és az irodában is hasznos lehet, különösen száraz levegőjű környezetben. Fontos rendszeresen tisztítani a készüléket, hogy elkerüljük a baktériumok és a penész felhalmozódását. Ha nincs párásítód, otthoni módszerekhez is folyamodhatsz.
20-20-20 szabály
Az amerikai Healthline szerint 20 percenként érdemes 20 másodpercig egy 20 láb, azaz körülbelül 6 méterre lévő tárgyra nézni. Ez segít a szemizmok pihentetésében, így csökkenthető a monitorhasználat okozta fáradtság és szemszárazság. Ezzel megelőzhető a szem folyamatos megerőltetése.
Egészséges étrend
A szem számára fontos vitaminok találhatóak például a sötét leveles zöldségekben (spenót, kelkáposzta) és a sárgarépában, amelyek A-vitaminban gazdagok, és javíthatják a szem éleslátását – derül ki a Verywell Health cikkéből. A megfelelő szemvédelmi előnyök érdekében ajánlott ezeket a zöldségeket egészséges zsírokkal, például olívaolajjal fogyasztani, mivel ez javítja az A-vitamin és lutein felszívódását is.
Műkönny vagy szemcsepp
Szemszárazságra fejlesztett termékekkel megelőzhető a kellemetlen tünetek kialakulása. Ezek a készítmények pótolják a hiányzó nedvességet, és nyugtatják a szemet. Érdemes preventíven is alkalmazni őket, különösen fűtött vagy klimatizált helyiségekben.
Napszemüveg télen is
Az UV-sugárzás még borús időben vagy havas környezetben is károsíthatja a szemet. A megfelelő védelmet nyújtó szemüvegek segítenek megóvni a szem egészségét, és csökkentik a szemirritáció esélyét erős fény esetén.
Ómega-3
Az American Academy Of Ophthalmology az Ómega-3 zsírsavak fogyasztását javasolja. A halak, diófélék és magvak – amelyek Ómega-3-at tartalmaznak – elősegítik a szem nedvességtartásának megőrzését, és segítenek a szemszárazság csökkentésében.
Óvatosan a kontaktlencsével!
A kontaktlencsék túl hosszú idejű viselése fokozza a szemszárazságot és az irritációt. Amennyiben lehetőség van rá, felváltva használj szemüveget és kontaktlencsét. Legyen egy megfelelő dioptriájú szemüveged olyan esetekre, amikor nem használhatsz kontaktlencsét, például szemfelszíni sérülés, váladékozó, vörös szem, sérült vagy szakadt kontaktlencse, vírusos megbetegedések, antibiotikumos kúra esetén. A megfelelő tisztítás és ápolás szintén elengedhetetlen a lencsék használata során.
A fenti gyakorlati tanácsok alkalmazásával jelentősen enyhíthetők a szemszárazság kellemetlen tünetei, és hatékonyan megóvható a szem egészsége a hidegebb hónapokban.
Egyre népszerűbb ez a termék, pedig vakságot is okozhat – A szemész figyelmeztet
Egyre divatosabbak az úgynevezett szemszín-változtató cseppek, a szemész azonban óvatosságra int.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)