A száraz bőr típusai és kezelési módjai

A bőr testünk legnagyobb és legbonyolultabb szerve, mely szinte minden külső behatástól megvéd minket. Kiemelt figyelmet igényel!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az egészséges bőr

Bőröd fajtája, zsírtartalma és állapota nagyon sok mindentől függ. Elsősorban genetikai kérdés, de szerepet játszik bőrszíned, lakóhelyed, életviteled, korod és nemed is. Ha bőröd egészséges, és egyensúlyban áll egész testeddel, akkor sosem szárad ki a benne megtalálható zsír- és izzadságmirigyeknek köszönhetően, jellemzően bársonyos, puha, rugalmas, finoman pigmentált - amennyiben a fehér bőrűek csoportjába tartozol –, és tompán fénylik.

Sajnos az egészséges állapotot napjainkban nagyon nehéz fenntartani, hiszen változott a klíma, rengeteg káros behatás éri bőröd, sok mesterséges, kémiai anyaggal találkozik. Ebből kifolyólag még annak is kiszáradhat a bőre, akinek egyébként soha sem volt problémája vele. Az eredetileg is száraz bőrűeknek pedig fokozottan kell figyelniük bőrük ápolására.

Veleszületett száraz bőr

A száraz bőr általában nem szerzett probléma vagy betegség, az esetek nagy részében öröklött. Éppen ezért nem is szabad betegségként gondolni rá.

 

Tünetei

Csecsemőkor

A veleszületett, krónikus száraz bőr tünetei már csecsemőkorban jelentkeznek. A bőr szürkés színű, és teljesen fénytelen. Könnyedén korpázik, bereped, és szemmel láthatóan vízhiányos. Ebben a korban a pelenka viselése akár nagy fájdalommal is járhat, a fürdés utáni állapot pedig egyenesen elviselhetetlen. Folyamatos és nagyon gondos ápolást igényel.

Gyermekkor

Idővel az egész testfelületen jelentkező bőrszárazság tünetei enyhülnek, de a szájzugokban, a szem körül és a hajlatokban jelentkező kirepedezés, kipállás továbbra is jellemző marad. A tünetek erősen emlékeztetnek az ekcémára.

Felnőttkor

Az immunrendszer erősödése és a korral járó hormonális változások a bőrt is befolyásolják, így az az évek során ellenállóbbá válik, a szárazság tünetei enyhülnek. Megszűnése azonban gyakorlatilag kizárt, egy egész életen át elkísér, és kezelést, ápolást igényel. A cukorbetegség, a máj megbetegedései és az anyagcsere-problémák csak súlyosbítják, de így a betegségek kezelése a bőr szárazságát is enyhíti.

Szerzett száraz bőr

Vannak azonban olyan esetek is, amikor a bőr kiszáradása konkrét időponthoz, korhoz, eseményhez, változáshoz köthető. Ez a már korábban említett tényezőknek köszönhető. Fontos szerepet játszanak a ruhák, a krémek, a tusfürdők, az időjárás, a nap, a tenger, az utazások, a légszennyezetség, tehát minden, ami a mai életvitelt jellemzi.

A legártalmasabbak

  • Fűtés,
  • szolárium,
  • napfény,
  • huzatos helyiségek,
  • légkondicionáló,
  • száraz levegő.

A veleszületett száraz bőrűeknek az alkoholos arclemosók és a szappan igazi bőrgyilkosnak számít.

Mivel védekezhetsz ellene?

  • Párologtató,
  • jó nyílászárók,
  • illóolajok,
  • szobanövények,
  • nagy mennyiségű folyadékbevitel,
  • olajok külső és belső alkalmazása.

Öregedés

Persze a száraz bőr nem csak genetika és külső behatások kérdése. Sajnos van egy olyan tényező az életünkben, mellyel nem tudunk mit csinálni – az öregedés. Orvosi értelemben a bőr öregedése 25-30 év körül kezdődik meg, ilyenkor lassabban regenerálódik, védekező képessége gyengül, és lényegesen szárazabbá válik. Különös tekintettel azokra a területekre, melyeken vékonyabb bőr található, mint például a szem környéke.

Mit okozhat a száraz bőr?

A száraz bőr tehát önmagában nem betegség, de rengeteg betegség forrása lehet. Mivel a bőr összetétele és működése nem tökéletes, így funkcióját sem tudja maximálisan ellátni. Kevésbé véd meg minden külső tényezővel szemben, legyen az akár napfény, szél vagy horzsolás. Könnyedén alakulhat ki például ekcéma – különösen csecsemőkorban.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

De ugyanez visszafelé is igaz. Ha bőröd jellege nagyon hirtelen változik meg, akkor joggal gyanakodhatsz valamilyen betegségre. Okozhat ilyen tüneteket vas- és vitaminhiányos állapot, de számos emésztőszervi, autoimmun és hormonális eredetű megbetegedés kísérője is lehet. A hormonokkal való kapcsolat okán a rendszertelen, elmaradó menstruáció is együtt járhat bőrszárazsággal, de anorexiában és pajzsmirigy alulműködésben szenvedőknek is gyakran száraz a bőre.

OLVASD EL EZT IS!

no tanul
  • tanulás
  • táplálkozás

Ezeket edd vizsgaidőszakban!

Ezt is szeretjük