A szájrák 6 típusa és tünetei
A szájüregi ráknak rengeteg fajtája van. Mindegyikre más tünet és más túlélési esély jellemző. Ismerd meg, és ismerd fel időben őket!
Mi az a szájrák?
Szájrák orvosi értelemben nincs, hiszen a szájüregen belül több szervet is érinthet a daganatos megbetegedés – így beszélhetünk nyelvrákról, garatrákról, szájpadrákról vagy állkapocsrákról is. Tehát amikor azt mondjuk, hogy szájrák, akkor tulajdonképpen a szájüregi rák gyüjtőnevét használjuk, mely magában foglalja az előbb felsorolt betegségek összességét.
Előfordulása
Amerikában 2005-ben évente 30.000 új – általában 40 év feletti – szájrákos beteget diagnosztizáltak, melyek közül nagyjából 8.000 egy éven belül meghalt.
A szájrák a rákos megbetegedések 2,5 %-át teszi ki, mely rengeteg ahhoz képest, hogy a szájüreg milyen kis része a testnek – a bőrhöz, a tüdőhöz vagy akár a belekhez is hasonlítva.
Megdöbbentő magyarországi adatokkal szolgál a WHO is, melyek bár közvetlenül nem, de közvetetten nagyon is összefüggésben állnak a szájüregi rák kialakulásával.
- A 65 év feletti emberek közül minden másodiknak hiányzik a teljes fogsora.
- A 12-13 éves gyerekeknek átlagosan 3 rossz foguk van.
- A lakosságnak pedig közel 7 %-a saját bevallása szerint soha nem mos fogat.
- És mindössze 16 %-uk látogatja rendszeresen – évente – a fogorvost.
De mi köze mindennek a daganatokhoz? Természetesen nem a rossz fogak okozzák a rákos elfajulást, de az adatok sokat elárulnak arról, hogy milyen szájhigiéniás igényekkel és kultúrával rendelkezünk. A fogorvosi vizsgálatok során ugyanis az orvos megvizsgálja az egész szájüreget, és könnyedén fény derülhetne minden problémára is. Így pedig a halálozási arány drasztikusan csökkenthető lehetne, hiszen a szájrák fajtái korai stádiumban nagyon jó arányban gyógyíthatóak.
Néhány megdöbbentő statisztika
Magyarországon diagnosztizálják a legtöbb szájüregi rákos beteget egész Európában – és ez az adat mind a nőkre, mind pedig a férfiakra kiterjed. A Rákregiszter adatai szerint 2001-ben 1432 férfi és 605 nő halt meg a betegségben. A 2001-ben tapasztalható nembeli eloszlás azonban mára már változott. A nők körében is egyre gyakoribb dohányzás és alkoholfogyasztás következtében az eltérés már csak néhány tíz százalékos. A betegség okozta halálozási szám pedig hazánkban 1975 óta az ötszörösére növekedett.
Mitől alakul ki a szájrák?
A rákos megbetegedések nagy részében szerepet játszanak a gének, az öröklött hajlamok – így a családon belüli korábbi előfordulás – néhány jellemzően rossz szokás és az életvitel.
- A dohányzás – illetve a szegényebb országokban a mai napig jellemző dohányrágás – nagymértékben befolyásolja annak esélyét, hogy valamilyen szájüregi rák kialakuljon.
- Az alkoholfogyasztás szintén nagy rizikótényező.
- A legrosszabb azonban az, ha a kettő egyszerre érvényesül.
- A letört fogak, a rossz hidak, protézisek és koronák folyamatosan irritálják a szájüreg nyálkahártyáját, így tartva fent egy állandó gennyes ínygyulladást, mely hosszútávon kedvez a rákos sejtek kialakulásának.
- Ezen kívül szerepet játszik még a por, illetve a szájon át belélegzett vegyi anyagok – a szmog, illetve a veszélyes munkakörökkel járó környezet.
A szájrák tünetei
Nyelv – a nyelv rákjai a kezdeti szakaszban mindig fájdalommentesek, és általában rutin fogászati ellenőrzés során fedezik fel. A nyelvrák típusosan a nyelv oldalán jelenik meg. Szinte sohasem alakul ki a nyelv hegyén. A szájüregben megjelenő vörös területek előre jelezhetik a rákot. Ha a nyelved oldalán vörös területet találsz, akkor a biztonság kedvéért fordulj vele minél hamarabb orvoshoz.
Szájpad – a szájpad rákos megbetegedései nagyon hasonlítanak a nyelvéhez, hiszen eleinte szintén teljesen tünetmentesek. A tünetek akárcsak a nyelven vörös foltokban, területekben jelentkeznek, ezért itt is fontos az azonnali orvosi vizsgálat.
Szájnyálkahártya – ha fehéres foltokat fedezel fel a nyálkahártyán, akkor nem kell azonnal kétségbeesned. Ezek lehetnek gombás telepek is, vagy ételmaradékok, esetleg korábbi sérülések. Még akkor sincs nagy baj, ha nem tudod ezeket a területek egyszerűen letörölni, mert valószínűleg csak egy hosszabb ideig tartó irritációt jeleznek – például letört fog okozta sérülést. Ez a nyálkahártya megvastagodását jelenti.
Ha azonban vöröses foltokat látsz, akkor azonnal fordulj orvoshoz. A vörös foltok ugyanis éppen ellenkezőleg az elvékonyodást jelzik, ami miatt jobban átlátszanak a hajszálerek. Ezt pedig okozhatja rák.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ajkak – az ajkakon is mindig foltokban jelentkezik a baj. Fehér vagy vörös, esetleg a kettő keveréke. Ilyenkor az orvos, vagy a fogorvos biopsziával állapítja meg, hogy rákos betegségről van-e szó. Ne felejtsd el, hogy ajkaid naphatásnak is kiteszed.
Állkapocs - az állkapocs daganata gyakran okoz fájdalmat, zsibbadást vagy szokatlan érzést, amely leginkább az érzéstelenítő hatásának elmúlásához hasonlít. Röntgennel az állcsontdaganat a cisztától, a jóindulatú csontkinövésektől vagy a szervezet más területéről ide jutott áttéttől nem különíthető el minden esetben.
Nyálmirigyek – a nyálmirigy daganatai a korai szakaszban lehetnek fájdalmasak vagy fájdalommentesek. A rákos daganatok általában gyorsan nőnek és kemény tapintásúak.
OLVASD EL EZT IS!
- rákkeltő
- gyógyító táplálékok
A legdurvább rákkeltő, amit mindennap fogyasztasz
- megelőzés
- rákkeltő