A 6 leghatékonyabb szájszagűző

Nem mindig oldható meg a probléma az alapos fogmosással, és a mentolos cukorka sem biztos, hogy a legjobb orvosság ellene.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Biztosan te is beszélgettél már olyasvalakivel, akinek annyira kellemetlen volt a szájszaga, hogy amint lehetett, menekültél a közeléből. Meglepően sok ember küzd tartósan rossz szájszaggal. Ilyen esetekben a rágógumi nem biztos, hogy segít. Van azonban néhány praktika, amit érdemes kipróbálni.

A maradékok elűzése

Sokszor a rossz szájszag hátterében a hiányos szájápolás áll. A szájszagot a lebomló ételmaradékok és a baktériumok együttesen okozzák. Ezért van szükség fogmosásra – ezt mindenki tudja. A nyelv tisztaságára azonban már kevesebben ügyelnek. Fogmosáskor érdemes a nyelvedet is finoman átdörzsölni, hogy megszabadulj a baktériumoktól. A nyelv mikroszkopikusan úgy néz ki, mint egy rongyszőnyeg. Apró szálak ezrei között bújnak meg az ételmaradékok és a baktériumok. Ezeket tehát rendszeresen le kell takarítanod fogkefével.

A szájvíz jó ötlet, de csak átmenetileg – amolyan tűzoltás jelleggel. Egy randi előtt szerencsés választás lehet, de valójában csak elfedi a problémát. A szájvíz ugyanis nem űzi el a maradékokat, így nem is kezeli a kellemetlen szájszag okát.

Rágózz!

A nyál a leghatékonyabb fegyver a rossz szájszag ellen. Ezért is van, hogy a bizonyos gyógyszerek miatti szájszárazság rossz szájszaghoz is vezet. Reggel azért kellemetlen a leheleted, mert éjjel lecsökken a nyálelválasztás – így a baktériumok és az ételmaradékok is tovább vannak a szájban. A cukormentes rágógumik serkentik a nyálelválasztást, szemben a cukorkákkal, melyek általában csak átmenetileg fedik el a rossz szájszagot.

A nyál nemcsak mechanikailag mossa ki a baktériumokat a szájból, hanem antiszeptikus és lebontó hatással is bír. Gyakorlatilag bármi kellemesebbé teszi a leheletet, ami serkenti a nyálelválasztást. De a legjobb választás a xylitollal édesített rágógumi: ez az édesítőszer ugyanis képes meggátolni a baktériumok szaporodását.

Egy vizsgálat szerint a fahéj szájszag-semlegesítő hatású. Más ízekkel ellentétben nemcsak elfedi a szagot, de elpusztítja a szájban lévő baktériumok egy részét is. A cukros rágók rontják a fogat, így a cukormentes fahéjas rágógumi a legjobb választás.

Víz, víz, víz

Rendkívül fontos a napi elegendő mennyiségű folyadékfogyasztás – két-három liter. A legjobb, ha ezt ásványvíz formájában veszed magadhoz. A folyadék nemcsak a szervezet megfelelő működéséhez szükséges, hanem a rossz szájszag megakadályozásához is elengedhetetlen. A víz ugyanis minimálisra csökkenti a szájban a baktériumok számát.

Zárd ki a ritka okokat!

Vannak helyzetek, amikor fogászati vagy belgyógyászati ok húzódik meg a rossz szájszag hátterében. Feltétlenül keresd fel fogorvosodat, ha a kellemetlen lehelet minden erőfeszítésed ellenére megmarad. A fogszuvasodás és a fogínybetegségek is vezethetnek rossz szájszaghoz. Bizonyos esetekben pedig cukorbetegség, fertőzés vagy májbetegség is okozhat ilyen jellegű tüneteket.

Csak egy szelet kenyér

Diéta esetén a rossz lehelet acetonszagú lehet. Ez pedig annak a tünete, hogy kevés szénhidrátot fogyasztasz. Elnyomhatod a kellemetlen leheletet rágógumival, de kevés szénhidráttal – például egy szelet kenyérrel – is kivédhető a rossz szájszag.

Használj szájzuhanyt!

Ami a szájban marad, az erjedni kezd. A szájzuhany a fogíny alatt és a fogak között is képes tisztaságot teremteni. Ez a szerkezet tehát segít megszüntetni a kellemetlen tüneteket. A szájzuhany mellett pedig semmiképp se feledkezz meg a rendszeres fogselyemhasználatról!

Ha további cikkeket olvasnál az egészséges életmóddal és táplálkozással kapcsolatban, látogass el az InforMed oldalára.
Ezt is szeretjük