Hihetetlen áttörés! Gyógyítható lehet a veleszületett süketség

Magyar tudósok is dolgoztak rajta

Korszakalkotó felfedezés.

Génterápia a süketség ellen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy magyar, amerikai és francia tudósokból álló kutatócsoport először volt képes annyira visszaállítani egerek hallását, hogy azok érzékelni tudtak egy hangosabb beszélgetésnek megfelelő hangot.

Ezen kívül a világon először sikerült a süket egerek hallászavarral társuló egyensúlyzavarát is gyógyítani. Ez olvasható a Semmelweis Egyetem által kiadott közleményben.

A veleszületett süketség és egyensúlyzavar

A veleszületett süketség minden kétezredik újszülöttet érint a világon, leggyakoribb oka pedig a belső fül érzékelő szőrsejtjeinek betegsége.

Ezek a sejtek képtelenek az osztódásra és a megújulásra, így a születéskor jelen lévő sejtek élete végéig elkísérik az embert. A belső fül szőrsejtjei nemcsak a hangok érzékelésében játszanak alapvető szerepet, hanem az egyensúlyérzékelésben is. Ezért van az, hogy a veleszületett süketség egyes formái társulhatnak egyensúlyzavarokkal.

Génterápiával keresik a gyógymódot

A génterápia az elmúlt években számos komoly eredményt ért el. A vakság gyógyításától az AIDS kezeléséig sok betegségben nyújt új reményt. A süketség génterápiás gyógyítása azonban eddig nem tűnt lehetségesnek. Ennek az az oka, hogy a belső fül szőrsejtjei nagyon nehezen vehetőek célba a génterápia klasszikus eszközeivel.

A Harvard Egyetem kutatói ezért a trójai faló elvét használták, amikor a génterápiában jól ismert vírust - AAV, adeno-asszociált vírus - becsomagolták a sejtek közötti természetes kommunikációban részt vevő, úgynevezett extracelluláris vezikulákba, vagyis a sejten kívüli hólyagocskákba. Így nyertek egy hatékonyabb génátvivő rendszert.

A vezikulák szerepe

A sejteredetű extracelluláris vezikulák fontos szerepet játszanak a sejtek közötti információcserében. Az emberei szervezetben hatalmas mennyiségben megtalálhatóak.

Néhány éve tudják a kutatók, hogy bizonyos vírusok képesek kihasználni a vezikulák nyújtotta lehetőségeket, és az immunrendszer elől elbújva képesek egyik sejtből a másikba átjutni. A vezikulákba csomagolt AAV vírusokat sokkal hatékonyabban vették fel a belső fül halló és egyensúlyozó szőrsejtjei.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Egereken folytak a sikeres kísérletek

Dr. György Bence, aki a tanulmány első szerzője és a Harvard Egyetem kutatóorvosa, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetében kezdte vizsgálni az extracelluláris vezikulákat, és szerzett PhD-fokozatot ezzel kapcsolatban. Csoportjával a beteg egerek belső fülébe újszülött korukban juttatták be a hibás gént.

Az egerek a kezelést követően visszanyerték hallásukat, emellett a súlyos egyensúlyzavarnak nyoma sem maradt. Mivel az egerekben található hibás gén pontosan megfelel az emberi süketség egyik fajtája génjének, azt remélik a kutatók, hogy öt-hét éven belül embernél is kipróbálható lesz a kezelés.

Ezt is szeretjük