A fülzúgás egy fura oka: az orvosi cikkek sem nagyon említik
Dr. Zsiska Beáta reumatológus szakorvost kérdeztük a fülzúgás egy kevéssé ismert okáról.
A fülzúgás, -sípolás, -búgás, -csengés - orvosi néven: tinnitus - nem más, mint külső hanginger hiányában kialakuló hangérzet.
A fülzúgás a hazai lakosság 3-5%-át érinti. A hallott zaj erőssége nagyon egyéni, jellemzően csendes környezetben a legkellemetlenebb - tudjuk meg dr. Zsiska Beáta reumatológustól.
A fülzúgás okai
Az egyik van mindkét fület érintő fülzúgás olykor egészséges embereknél is jelentkezhet - ilyenkor általában néhány percig tart, és spontán meg is szűnik. A fülzúgás gyakran párosulhat szédüléses panaszokkal is, aminek a hátterében néha egyszerű, de gyakrabban összetett problémák is állhatnak.
Átmeneti panaszok esetén a háttérben olyan egyszerűbb problémák állhatnak, mint éhség, alacsony vérnyomás vagy alacsony vércukorszint. Ezek korrigálásával a panaszok is megszűnnek. Visszatérő tünetek esetén azonban nem érdemes kísérletezni, fontos, hogy mielőtt orvoshoz fordulj. A súlyos és sokáig tartó fülcsengés hosszú távon alvászavart, fáradtságot, fejfájást és csökkent koncentrálóképességet okozhat.
Milyen orvoshoz fordulj?
- Első a háziorvos, aki elvégzi az alapvizsgálatokat, és ha szükséges valamilyen más, speciális irány, akkor annak megfelelően a lépések a következőek: fül-orr-gégész, neurológus, kardiológus-belgyógyász - súlyosabb fülzúgásban szenvedő betegek 30%-ánál kimutatható egy vagy több szív-érrendszeri betegség -, pszichiáter - depresszióban gyakoribb a fülzúgás, illetve a panaszok lehetnek pszichoszomatikusak is - tudjuk meg dr. Zsiska Beátától.
A fülzúgás egy ritkán említett oka
Ha azonban a leletek negatívak, és a súlyos háttérokokat kizárták, gyakran áll tanácstalanul orvos és beteg is: mi más lehet a probléma? Ilyenkor tud segíteni a reumatológus. Kevesen gondolnak rá, és az orvosi cikkek is ritkán említik, hogy mozgásszervi eredet is meghúzódhat a panaszok hátterében. Különösen a nyaki gerincoszlop és a nyak-vállizmok kötöttsége, fokozott izomtónusa hozhat létre fülzúgást.
- Ezeknek az izmoknak egy része a fül mögötti csontnyúlványon tapad, ami légvezetéssel, felerősítve a fül felé továbbíthatja a feszes izmok apró remegését. Ez sok esetben hagyományos vizsgálómódszerekkel - röntgen, ultrahang, MR - nem diagnosztizálható, hanem csak fizikális vizsgálattal tapintható, érzékelhető. Az izmok fájdalma, illetve nyomásérzékenysége ezen a területen gyakran csak a fizikális vizsgálat során válik a páciens számára érzékelhetővé - magyarázza dr. Zsiska Beáta.
Milyen kezelés segít megszüntetni a fülzúgást?
Ha a váll, illetve nyakizmok kötöttsége, feszülése okozza a panaszt, nem érdemes a hagyományos reumatológiai gyógyszereket - acetilszalicilsav, a nonszteroid gyulladáscsökkentők közül az indomethacin, a ketoprofen, a naproxen - alkalmazni, ugyanis mellékhatásaik között szerepel a fülzúgás. A megoldás ilyenkor a kötött nyaki izmok lazítása, oldása fizikoterápiával, masszázzsal, majd a helyes izomegyensúly és testtartás korrekciója gyógytornával.

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?
A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.
Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2023. november 6. 18 óra
Helyszín: Thália Színház
Promóció
Így előzd meg a fülzúgást!
Mint a legtöbb egészségügyi panasz esetében, a fülzúgásnál is igaz, hogy - bármi is áll a hátterében - egyszerűbb megelőzni, mint kezelni. Ennek érdekében fontos a zajártalom csökkentése: munkahelyi védelemmel, illetve ha zenét hallgatsz, tekerd lejjebb a hangerőt. Tartós ülő- vagy állómunka esetén létfontosságú, hogy szünetek tarts, és átmozgasd a derék-, nyak- és vállövi izmokat.
A cigarettát és a koffeintartalmú italokat ugyancsak mellőzni kell. Mint ahogyan a savasító ételeket is jobb kerülnöd - ugyanis a szervezet folyadéktereinek savas irányba való eltolódása toxikus hatással lehet a belsőfül hangérzékelő sejtjeire, és ezek károsodását, érzékenységfokozódását okozhatja.
- Tehát röviden a megelőzéshez ez a használati utasítás: sok gyümölcs és zöldség mellett mérsékelt hús, tészta és pékáru fogyasztása. Egyenletesen elosztva napi 2-2,5 liter víz fogyasztása és rendszeres testmozgás - összegzi dr. Zsiska Beáta.
OLVASD EL EZT IS!

- megelőzés
- gerincbetegség
Hogy ülsz most a monitorod előtt? Ha így, durva betegségekre számíthatsz

- ujj
- ízületi probléma