6 egyszerű dolog, amivel csökkenthető a stroke kockázata a szakértők szerint - Nem csak az étkezés számít

A stroke magas halálozási kockázattal jár, ugyanakkor némi tudatossággal csökkenthető a valószínűsége.

Stroke kockázatának csökkentése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint évente mintegy 15 millió ember esik át stroke-on. Közülük körülbelül 5 millióan el is hunynak a szélütés következtében, 5 millióan pedig tartósan rokkanttá válnak. 

Az agyvérzésen átesők látás- és beszédvesztést, bénulást és zavartságot is tapasztalhatnak. Negyven év alatt nem gyakori a probléma, ha mégis előfordul, az többnyire a kezeletlen magas vérnyomás következménye. Fontos tudatosítani, hogy a stroke kockázata jelentős mértékben csökkenthető, ha odafigyel az életmódjára az ember.

Stroke kockázatának csökkentése

Stroke során oxigénhiány miatt elhal az agyszövet egy része. A problémának több típusa is létezik, előfordulhat egy agyi ér megrepedése miatti vérzés (haemorrhagiás stroke), de a vérellátási zavarral, érelzáródással járó, úgynevezett iszkémiás stroke jóval gyakoribb, az összes agyvérzés 87 százalékát teszi ki a becslések szerint.

Az agyvérzés kockázata az életkor előrehaladtával nő, általánosságban pedig az is kijelenthető, hogy a férfiak körében gyakoribb a probléma. Ugyanakkor a Mayo Clinic felhívja rá a figyelmet, hogy míg a nők többnyire idősebbek, amikor szélütést kapnak, esetükben nagyobb valószínűséggel végződik halállal az agyi érkatasztrófa. A stroke rizikóját már meglévő egészségügyi problémák, illetve életmódbeli tényezők is fokozzák. Ugyanakkor ez azt is jelenti, hogy a megelőzéséért is aktívan tehet az ember, például a következőkkel.

Magas vérnyomás csökkentése

A magas vérnyomás a stroke ismert rizikófaktora, idővel jócskán károsítja az ereket. Sajnos sokáig jelen lehet teljesen észrevétlenül is, így nem árt időről időre ellenőrizni az értékeket. Amennyiben megállapításra kerül a hipertónia, elengedhetetlen foglalkozni vele, és amennyiben szükséges, gyógyszeres úton is csökkenteni a számokat.

Cukorbetegség kezelése

Az emelkedett, ingadozó vércukorszint szintén rendkívül hangsúlyos érkárosító tényező, rontja a látást, csökkenti a sebgyógyulás ütemét. A roncsolódott erekben nagyobb valószínűséggel alakulnak ki vérrögök is. A diabéteszre, akárcsak a hipertóniára, szintén jellemző, hogy az érintettek tudta nélkül is hosszasan fennállhat.

Akadnak viszont olyan jelek, amelyek felhívhatják rá a figyelmet, ilyenek például a fokozott szomjúság vagy a gyakori vizeletürítési inger. Ezeket tapasztalva mielőbb szakemberhez kell fordulni, hogy kezdetét vehesse a terápia!

Testsúly optimalizálása

A túlsúly fokozza a stroke, illetve a stroke rizikótényezői, például a már említett diabétesz és magas vérnyomás valószínűégét. A testsúly optimalizálása a szervezet egészére rendkívül jó hatással van, javítja az életminőséget és az életkilátásokat is. A túlsúly leadásához érdemes dietetikus szakember segítségét igénybe venni, így biztosabb és tartósabb is lehet a végeredmény.

Dohányzásról való leszokás

A dohányzás többféleképpen is hozzájárul a vérrögképződéshez és a stroke kialakulásához. Kevéssé ismert, de emelheti például a káros, LDL-koleszterin szintjét, a benne található nikotin pedig fokozhatja a vérnyomást.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Rendszeres testmozgás

A testmozgás az általános jó egészségügyi állapot megőrzésében, helyreállításában kulcsfontosságú. Korántsem lebecsülendő a szerepe a szív- és érrendszer egészségének megőrzésében, illetve a stroke egyes rizikófaktorainak csökkentésében is. Segít a testsúly, a vércukorszint és a vérnyomás optimalizálásában is. Már a rendszeres gyaloglás is rendkívül hasznos az agyvérzés megelőzésében!

Egészséges táplálkozás

Az egészséges táplálkozás a rendszeres testmozgás mellett a legfőbb pillér a megelőzésben, hiszen hatással van a vércukorszintre, a vérnyomásra, a testsúlyra és a koleszterinszintre is. Az emelkedett koleszterinszint fokozza a kardiovaszkuláris kórképek kialakulásának esélyét. Kerülni kell a feldolgozott és ultrafeldolgozott élelmiszereket, több zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonát kell fogyasztani. A fehérjebevitelben érdemes arra törekedni, hogy ne csak állati eredetű forrásokból fedezzük a szükségletet, hanem növényiekből is, így visszaszorítható a koleszterinszintet emelő vörös húsok jelenléte az étrendben.

A fentieken túl a mértékkel történő alkoholfogyasztás, az elegendő és minőségi alvás, valamint a stresszkezelés is lényeges. A stroke jeleinek felismerésekor azonnali cselekvésre van szükség, az angolból átvett FAST (a szó jelentése: gyors) betűszóhoz kapcsolódó módszer megismerése és elsajátítása segíthet a stroke felismerésében - erről itt írtunk bővebben.

Ezt a vércsoportot fenyegeti jobban a korai stroke

A stroke kockázatát egyes életmódbeli tényezők, illetve népbetegségek jelentősen fokozzák, egy friss kutatás szerint pedig a vércsoport is hatással lehet a probléma kialakulásának valószínűségére. 

Ezt a vércsoportot fenyegeti jobban a korai stroke: a vérrögképződés kockázatával lehet kapcsolatban

A kutatók szerint az érintett vércsoportba tartozóknak különösen oda kell figyelniük az életmódjukra a stroke elkerülésének érdekében.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük