Ezért nem megy le a falat az ember torkán, ha stresszes: gasztroenterológus beszélt arról, hogyan hat az emésztésre

Az emésztésre is kihat a stressz, és nagyon negatív következményei lehetnek.

Stressz okozta emésztési zavarok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

- Doktornő, nagyon stresszes vagyok, mióta a munkahelyemen megoldhatatlan feladatokat kaptam. Körülbelül azóta vannak panaszaim - mondják gyakran dr. Pászthory Erzsébetnek a páciensei, aki gasztroenterológus, belgyógyász, háziorvos szakorvos, az Allergia Központ munkatársa. A szakorvos kihangsúlyozta, hogy láthatóan a betegek maguk is felfigyelnek a testi tünetek és a stresszhelyzetek közötti összefüggésre. Ez már az első lépés lehet a gyógyulás felé, hiszen a tartós stresszállapot kezelése a testi és lelki egészség helyreállításának alappillére.

Stressz okozta emésztési zavarok

- A stressz kifejezés a latin strictus, vagyis „szoros” szóból ered, jelentése feszültség, igénybevétel. A stressz a szervezet reakciója minden olyan környezeti hatásra, amely a szervezetet kibillenti nyugalmi állapotából, és alkalmazkodásra készteti. A kiváltó okot stresszornak nevezzük - magyarázza dr. Pászthory Erzsébet, aki hozzáteszi, hogy ez a válasz aspecifikus, vagyis nem függ attól, hogy milyen inger váltja ki, legyen az fizikai veszélyhelyzet vagy érzelmi feszültség.

GettyImages-159615823
Fotó: Bdlm / Getty Images Hungary

- Ilyenkor minden esetben átrendeződnek az életműködések: a küzdelmet szolgáló funkciók (szívműködés, vázizomzat vérellátása, légzés) előtérbe kerülnek a nyugalmi feladatok, elsősorban az emésztés rovására. A stresszt kiváltó ok ugyanakkor személyre szabott - mondja a doktornő.

- A nyugalmi állapot mindenki számára mást jelent. Gondoljunk csak arra, hogy egy megrögzött otthonülő ember milyen nehezen szánja rá magát egy kirándulásra, mivel az számára a komfortzónából való kilépést jelenti. Egy természetjáró ellenben akkor érzi jól magát, ha kimozdulhat, számára éppen a hosszas bezártság jelent feszültséget. Ahogyan Selye János, a híres magyar származású stresszkutató fogalmazott: „nem a stresszhelyzet halálos, hanem az, ahogyan reagálunk rá.” 

A stressz fázisai

1. Alarmreakció - „küzdj vagy menekülj” (fight or flight). A nyugalmi állapotot hirtelen megzavaró inger hatására a szervezet harci üzemmódra vált, melyet testi tünetek kísérnek (szívdobogásérzés, verejtékezés, vérnyomás-emelkedés). A stressz pozitív hatásairól korábban írtunk

GettyImages-1496753965
Fotó: JackF / Getty Images Hungary

2. Aktív ellenállás (alkalmazkodási fázis) - teljesítménynövekedés. A szervezet alkalmazkodik a megnövekedett terheléshez, teljesítőképessége csúcsára érhet. Selye János szerint „a stressz az élet sója”, hiszen a fejlődés útja a komfortzónából való kilépés. Jó példa erre, hogy versenyhelyzetek stresszállapotában a sportolók általában nagyobb teljesítményre képesek, mint az edzések során - szemlélteti a szakember.

3. Kimerülési fázis - a stresszhelyzet tartósan fennáll, a szervezet kimerül: csökken a teljesítmény, testi-lelki betegségek alakulhatnak ki. 

Stressz hatására az emésztőrendszer is harci készültségbe áll 

- Veszélyhelyzetben az energiapótlás ráér, ezért a szervezet a vegetatív idegek és hormonok révén takaréklángra állítja az emésztőrendszert - ismerteti Pászthory doktornő. A vegetatív idegrendszer két, egymással lényegében ellentétes hatású alkotója a paraszimpatikus és szimpatikus idegrendszer. Az első biztosítja nyugalmi állapotban az energiabeépülést, regenerációt és pihenést, míg az utóbbi „harci” üzemmódra alakítja a zsigerek működését veszélyhelyzetben (szaporábban ver a szív, kitágulnak az izomerek, emelkedik a vérnyomás).

- A bél esetében a szimpatikus hatás erősödése következtében csökken az emésztőnedv-termelés, romlik a bél vérellátása, a gyomorürülés és a vékonybél mozgásai lelassulnak, míg a vastagbélben inkább a perisztaltika erősödése figyelhető meg - teszi hozzá a szakember. Ennek jeleit tapasztalhatjuk, mikor nem megy le egy falat sem a torkunkon, esetleg feszült helyzetekben a mosdóba kell szaladni.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A tartós stressz és a kortizol hormon

-A kortizol a mellékvesekéregben termelődő hormon, aminek akut stressz állapotában gyulladáscsökkentő, fájdalomérzet csökkentő és energiafelszabadító (cukormobilizáló) hatása van. Tartós stressz állapotban azonban, mikor a kortizolszint folyamatosan magas, már más a helyzet: a gyulladásos hajlam az egész szervezetben, így a bélben is fokozódik. Ennek az a magyarázata, hogy a fehérvérsejtek azon érzékelői, amelyek révén a gyulladáscsökkentő hatás elsődlegesen kialakul, kifáradnak. Ugyanakkor a fehérvérsejtek más receptorai révén a kortizol gyulladáskeltő hatást fejt ki. A tartósan emelkedett stresszhormonszint emellett cukorbetegség, kifáradás, erősödő fájdalomérzet forrása lehet.  

Stressz hatására megnő a bél gyulladásos hajlama is

- A vegetatív idegi és hormonális hatásokhoz a bél saját idegi-hormon-immunrendszerében bekövetkező változások társulnak, melyek következtében az emésztés és a tápláléktovábbítás folyamata romlik, a bél gyulladásos hajlama megnő, és megváltozik a bélflóra összetétele is. Mindez megjelenhet refluxbetegség, irritábilisbél-szindróma képében - magyarázza a doktornő, de gyulladásos bélbetegségek megjelenését vagy kiújulását is okozhatja. Fokozódhat a szervezet fertőzésekre való hajlama, de hangulatzavar, csökkenő fizikai és szellemi teljesítőképesség is kialakulhat - ezek az ételek segíthetnek abban, hogy újra éles legyen a memória.

GettyImages-1516886260
Fotó: AAlves / Getty Images Hungary

Útravalóul

Krónikus emésztőszervi betegségek esetében gondoljunk a stressztényezők felderítésére!

  • Az életviteli és lelki problémák kezelése a gyógyulás egyik feltétele.
  • A stresszoldó technikák alkalmazása (jóga, meditáció, rendszeres sportolás) mindenki számára javasolt.   
  • A bélbarát (rostokban gazdag, fermentált ételeket is tartalmazó, finomított, tartósított ételekben szegény) étrend bevezetése csökkenti a bél gyulladásos hajlamát, és erősíti a bélflórát.

Olvass tovább: mit szabad, és mit tilos enni bélgyulladás esetén?

Bizonyos élelmiszereket kifejezetten tilos enni bélgyulladás esetén, másokat pedig erősen javasolt fogyasztani.

Mit szabad, és mit tilos enni bélgyulladás esetén? Még az egészséges ételek is ronthatnak a tüneteken

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük