Rosszak a fogaid? Szívinfarktust is kaphatsz miattuk
A szervezetben minden kölcsönhatásban van, így a fogágybetegségek és a szívpanaszok is.
Közismert tény, hogy a magas vérnyomás és koleszterinszint, az elhízás és a dohányzás a szív- és érrendszeri betegségek rizikófaktorai.
Dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus és intenzív terapeuta a rossz fogak és a szívbetegségek kapcsolatára hívta fel a figyelmet.
A lepedékből fogkő és gyulladás lesz
A rendszeres fogápolás nem csak a fogszuvasodás megelőzésének szempontjából fontos. Az ételek fogyasztását követően lepedék, vagyis plakk jelenik meg a fogakon, mely megfelelő táptalaj a legtöbb baktérium számára. Megfelelő fogmosás hiányában a nyálban található ásványi anyagokkal keveredve fogkő kialakulását eredményezi, melynek érdes felszínén előszeretettel telepedik meg még több patogén baktérium.
Ezek később különböző gyulladásokat és fogínybetegséget okoznak. A plakk-képződésre és a szervezet erre adott gyulladásos válaszára különösen hajlamosak a cukorbetegek, vérképzőszervi betegségben szenvedők, anyagcsere-betegséggel élők, gyengébb immunrendszerrel rendelkezők, a várandós nők, dohányzók, rendszeres stressznek kitett személyek és a szájápolást elhanyagolók.
A szájból a véráramba kerülnek a baktériumok
Normális esetben a szájban lévő baktériumok nem kerülnek be a véráramba. A fogazat elhanyagolása, illetve az ezzel együtt jelentkező ínygyulladás, fogínyvérzés azonban olyan apró sérüléseket eredményez az íny felszínén, melyeken keresztül a kórokozók a véráramba jutnak. Amint bekerülnek, bizonyos baktériumok a vérlemezkékhez tapadnak, és ezáltal alvadásra kényszerítik őket a vérerekben. A véralvadás folyamata pedig vérrögök kialakulásához vezethet.
Vérrögök és érfalvastagodás alakulhat ki
Az infarktus során a szívizom szöveteit ellátó artériák valamelyike hirtelen elzáródik, a szöveti oxigénellátás megszűnik, a szívizomsejtek pusztulnak. Az elzáródás leggyakoribb oka pedig az érelmeszesedés következtében létrejövő szűkület, illetve a szűkületben létrejövő vérrög.
Egy vizsgálat során olasz és brit kutatók enyhe fogágybetegségtől szenvedő 35 páciens nyaki artériáit hasonlították össze. A 46 éves átlagéletkorú alanyoknál a vizsgálatokat a fogágybetegség kezelése előtt és után is elvégezték. A kezelés után egy évvel nemcsak a szájüregi baktériumok mennyisége, de ezzel együtt a gyulladás és az érelmeszesedéssel kapcsolatos érfalvastagodás is csökkent.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kardiológiai kivizsgálás indokai
Bizonyos tüneteknél szinte kötelező az alapos kardiológiai kivizsgálás. Ilyen az enyhe légszomj, szédülés, ha "rendetlenkedik" a szív, ha fáradékonyság jelentkezik vagy csökken a teljesítőképesség. Vizsgálat javasolt akkor is, ha mellkasi, vállba, karba, hasba sugárzó fájdalom jelentkezik.
Rendszeresen kontroll ajánlott magas vérnyomás betegségnél, tartósan magas koleszterinszintnél, illetve akkor, ha a családban halmozódnak a szív- és érrendszeri betegségek. Ezen kívül minden rizikófaktor esetén ajánlatos a szűrés, vagyis túlsúlynál, dohányzásnál, fokozott a só- és az alkoholbevitelnél, stresszes életmódnál, illetve akkor, ha rossz a fogak állapota.