Rendszertelen, erős vagy kimarad a menstruáció?
A fizikai problémák mellett gyakran pszichés okok felelnek a tünetekért.
A menstruáció során a hüvelyen keresztül távozik a szervezetből a méh leváló nyálkahártyája, valamint az abból származó vér. A folyamat a kamaszkortól a klimaxig folyamatosan ismétlődik, ha éppen nem vársz gyermeket.
A menstruációs ciklus rendellenességeit kiválthatják testi panaszok, stresszhatás és lelki problémák is. Ismerkedj meg a rendszertelen, erős vagy kimaradó menstruációt okozó pszichés okokkal, és tudj meg többet arról, miért alakul ki a premenstruációs szindróma.
Rendszertelen, erős vérzés - gyermekáldás elutasítása
Az erős, szabálytalan menstruációt, valamint a menzesz időtartalmának meghosszabbodását egyaránt okozhatja egy, a méhben kialakuló rostdaganat, úgynevezett fibróma. A méh mindazt jelképezi, ami az otthonodat, a családodat érinti, tehát a szervben megjelenő elváltozások lelki szinten az életed ezen területeit érintő problémákra hívják fel a figyelmet.
A fibróma kialakulása lelki szinten egyrészt a gyermeknemzés elutasításával lehet kapcsolatos. Talán kifelé azt kommunikálod, hogy vágysz családra, ám a lelked mélyén nem szeretnél gyermeket. Ugyanakkor a fibróma - és az annak következtében létrejövő rendszertelen, erős vérzés - kötődhet az esetleges meddőség miatt érzett szomorúsághoz is. Harmadik lehetséges okként pedig előfordulhat, hogy szégyent, zavarodottságot, esetleg bűntudatot érzel partnereddel, illetve a gyermeknemzéssel kapcsolatban.
Kimaradó vérzés - a nőiség elutasítása
A még termékeny korban lévő nők esetében a havi vérzés elmaradása számos testi és pszichés problémára utalhat. Fizikai szinten gyakran petefészekcisztára hívja fel a figyelmet.
Lelki oldalról közelítve azonban a nőiség elutasítása érhető tetten a menstruáció kimaradásában. Ennek oka gyakran a szexuális partnerrel való összhang hiánya. Azért, hogy orvosold félelmeidet, megeshet, hogy - nem tudatosan - mentálisan átprogramozod magad és megszünteted a vérzést. Talán azt utasítod el, hogy ugyanazt éld meg, amit édesanyád, édesapáddal való kapcsolatában. Ahhoz, hogy ciklusod szabályossá váljon, fontos, hogy megtaláld a probléma gyökerét, megbízz a partneredben, nyitott legyél vele szemben. Ha mindez nem megy, érdemes szakember - kineziológus vagy pszichológus - segítségét kérned.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A görcsök ellen mit tehetsz?
Ha nem a kimaradó vérzés okoz problémát számodra, sokkal inkább a görcsök gyötörnek, hallgasd meg nőgyógyász szakértőnk tanácsait!
Premenstruációs szindróma - elutasítás, bűntudat
A premenstruációs szindrómát - röviden PMS-t - az éppen soron következő menstruációt megelőző napokban észlelheted. Idegességgel, hát-, hát-, fej- és hasfájással járhat. A tüneteket testi szinten a hormonális háztartás egyensúlyának felborulása, változása okozza.
Lelki szempontból ilyenkor elutasítás és bűntudat kezd a felszínre törni. A premenstruációs szindróma nőként arra emlékeztet, hogy egy férfiak által uralt világban élsz. Ez azt jelenti, hogy a PMS olyan helyzeteket teremt számodra, amelyekben el kell gondolkodnod a saját nőiségeden, illetve az ahhoz fűződő viszonyodon. A PMS arra hívja fel a figyelmedet, hogy meg kell tanulnod összeegyeztetni karrieredet és magánéletedet.
Nem szabad elutasítanod a nőiségedet életed azon szituációiban, melyekben a szakmai dolgok kerülnek előtérbe. Ha nem érzel bűntudatot amiatt, hogy menstruációd miatt esetleg nem tudsz 100%-ot teljesíteni, hanem elfogadod ezt a nemek közötti különbséget, megszabadulhatsz a PMS-től.
Cikkünk Jacques Martel Lelki eredetű betegségek lexikona című könyve alapján készült.
- lelki betegség
- menstruáció
- lelki bajok
- lelki háttér
- női egészség
- premenstruációs szindróma
- rendszertelen menstruáció
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- menstruáció
- női egészség
A menstruációs panaszok lelki háttere
- menstruáció
- női egészség
Mennyi vért veszítesz a menstruáció alatt?
- mellrák
- pszichoszomatikus