4 rejtélyes gyógyszer és hatóanyag, amit mai napig nem értünk, miért működik

Az orvostudományban is vannak fekete foltok, ugyanis több olyan hatóanyag létezik, aminek hatása mai napig nem tisztázott.

Rejtélyes gyógymódok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyógyszergyárak rengeteg körültekintő vizsgálatot végeznek, mielőtt piacra dobnak egy új terméket. Különös tekintettel az 1950-es és 60-as évek thalidomid botrányára, amit terhes nők szedtek reggeli rosszullétre, majd ennek köszönhetően több mint tízezer gyermek született súlyos rendellenességgel.

A hatóságok folyamatosan figyelemmel kísérik az új gyógyszerek kutatását és fejlesztését, hogy az utóbbi eset soha többé ne forduljon elő. Fontos, hogy a készítmények biztonságosak legyenek, és az orvosokat, gyógyszerészeket, betegeket tájékoztassák a lehetséges mellékhatásokról. 

4 rejtélyes hatóanyag

Attól még, hogy tudjuk, egy gyógyszer hatásos, nem feltétlenül vagyunk tisztában azzal, hogy miért. Megesik, hogy egy hatóanyag beválik, pedig nem tisztázott, hogyan fejti ki hatását. Most ezekből mutatunk négy példát!

Lítium

A bipoláris zavar, amit mániás depressziónak is neveznek, egy olyan - akár életen át tartó - állapot, amely a mély depressziótól az eufóriáig terjedő hangulatingadozásokat okoz. Kezelésére az orvosok lítiumot írnak fel, mint például az Eskalith vagy a Lithobid. Mérséklik a mániás epizódok súlyosságát és gyakoriságát, illetve csökkentik az öngyilkosság kockázatát is. A bipoláris zavarban szenvedők hosszú ideig szedhetik a lítiumot fenntartó terápiaként, a lítiumszint tartásáról pedig az orvos gondoskodik.

GettyImages-598165432
Fotó: sdominick / Getty Images Hungary

Annyit tudni, hogy a lítium a központi idegrendszerre hat, de nem egyértelmű pontosan, miként. Megerősítheti az agyi kapcsolatokat, amik a hangulat- és viselkedésszabályozásra is hatással lehetnek. 

Aszpirin

Az aszpirin népszerűsége csökkenni látszott, amikor a hatvanas éveket követően más fájdalomcsillapítók is megjelentek a piacon. Ekkor azonban a tudósok rájöttek, hogy nemcsak fájdalomcsillapítónak, hanem vérhígítóként is hatásos, illetve csökkenti a szívroham vagy a szélütés valószínűségét.

Újabb kutatások szerint az aszpirinnek egyéb jótékony hatása is van. 80 ezer rákos beteg adatait tartalmazó adatbázis alapján egy svéd csapat felfedezte, hogy ha egy vastagbél- vagy tüdőrákos beteg rendszeresen alacsony erősségű aszpirint szedett a diagnózis felállítása előtt, daganata kevésbé volt előrehaladott állapotban, amit aztán az orvosok hatékonyabban tudtak kezelni.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Az összefüggés nem csupán statisztikai hiba, az azonban még nem tisztázott, hogy pontosan mitől működött a rákos betegeknél. A kutatók azt feltételezik, hogy az aszpirin gyulladáscsökkentő tulajdonságánál fogva lelassítja a rákhoz vezető DNS-károsodást.

Paroxetin

Ezt a hatóanyagot a Seroxat vagy Paxil gyógyszerek tartalmazzák. A paroxetint kényszerbetegségekre, pánikrohamokra, poszttraumás stresszre és szorongásra szokták felírni, de jó a korai magömlés és a menopauzás hőhullámok ellen is. A paroxetinről mai napig nem tudják, miért hatásos, de a legesélyesebb feltételezés az, hogy növeli a szerotonin szintjét az agyban. A szervezet szerotonint állít elő egy esszenciális aminosavból, a triptofánból, ami a sajtokban, diófélékben és a vörös húsokban is megtalálható.

GettyImages-1203890561
Fotó: SOPA Images / Getty Images Hungary

A jó közérzetet az optimális szerotoninszint biztosítja. Ez a vegyi anyag befolyásolja az ember fiziológiai funkcióit, viselkedését, tanulását, memóriáját és hangulatát. 

Paxlovid

A közösségi média új felületet nyitott a különböző gyógymódok megvitatására. Az emberek gyakran próbálnak megoldást keresni állapotukra, és mindent bevetnek, hogy megtalálják a gyógyírt. A koronavírus-járvány kitörésekor a gyógyszergyárak rohamos gyorsasággal próbáltak hatásos gyógymódot a piacra dobni. 2021 novemberében a Pfizer bejelentette, hogy gyógyszerük, a Paxlovid csökkenti a Covid-tüneteket, és ezáltal az egészségügyi intézményeket is sikerülhet tehermentesíteni. 

GettyImages-1372504585
Fotó: Westend61 / Getty Images Hungary

Bár a klinikai vizsgálatok során a Paxlovidot biztonságosnak találták, rengeteg megválaszolatlan kérdés maradt. A kutatók valószínűnek tartják, hogy a Paxlovid hatással van egy olyan enzimre a szervezetben, amely elősegíti a vírus fehérjéinek végső állapotba való fejlődését. Azzal, hogy leállítja ennek az enzimnek a működését, a vírus fejlődésének is gátat szab. Az azonban még mindig nem egyértelmű, hogy ez a folyamat miért és hogyan megy végbe.

Olvass tovább - Ezek a gyógyszerek függőséget okozhatnak

Különösen a nyugtatószer-függőség gyakori, a készítmények között kiemelt figyelmet kell fordítani a benzodiazepinekre.

Az orvos írja fel őket, de függőséghez vezethetnek: ennél a gyógyszercsoportnál különösen fontos az óvatosság

Az elterjedt altató-, nyugtató- és szorongáscsökkentő szerek rendkívül addiktívak.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük