Rák, gyomorfekély és szívpanaszok ellen
A szívbetegségek, és a rák megelőzésében is hatékony segítséget nyújthat az ismert fűszernövény.
A közép-ázsiai eredetű fűszernövényt ma már világszerte termesztik. Legrégebbi fűszer-, illetve gyógynövényeink egyikét tisztelhetjük benne, állítólag időszámításunk előtt 4000 évvel már a babilóniaiak is ismerték. Gyógyhatásait elsősorban a benne lévő körülbelül százfajta kéntartalmú vegyületnek köszönheti, melyek nem csupán a megfázás, az influenza és más légúti megbetegedések ellen hatásosak.
Szívbetegségek ellen
Szakértők szerint a mediterrán konyhában használt sok fokhagyma lehet az egyik magyarázata annak, miért ritkább a szív- és érrendszeri betegségek gyakorisága ezeken a területeken.
Tudományos kutatások is bizonyították, hogy a fokhagymában található vegyületek, például az ajolének segítenek megelőzni a vérrögök képződését, így a fűszernövény fogyasztásával megelőzhető a koszorúér-betegségek kialakulása. Értágító tulajdonságának köszönhetően csökkenti a vérnyomást, de egyes kutatások koleszterincsökkentő hatására is rámutattak már. Feltételezik, hogy egyes vegyületei beavatkoznak a máj koleszterin-anyagcseréjébe, így kevesebb koleszterin jut a véráramba.
Hatékony rákmegelőző
A fokhagymában lévő allil-szulfidok pusztítják a rákos sejteket, valamint gátolják a már meglévő daganatok növekedését. Mindez annak köszönhető, hogy a kénvegyület növeli azoknak az enzimeknek az aktivitását, melyek hatástalanítják a rákos sejtburjánzást elindító anyagokat. Kutatók szerint a fokhagyma gátolja azoknak a nitritvegyületeknek a képződését, melyek a gyomorrák kialakulásában játszanak szerepet.
Egyes vizsgálatok eredményei rámutattak, hogy még az emlő- és a prosztatarák megelőzésében is komoly szerepe lehet a rendszeres fokhagymafogyasztásnak.
Gyomorfekély ellen is jó?
A gyomorfekély kialakulása nem csupán a rendszertelen táplálkozás, a stresszes életmód és a káros szenvedélyek számlájára írható: az esetek 80%-ában szoros összefüggésben áll a Helicobacter pylori nevű baktériummal. Egyes tudományos vizsgálatok szerint a fokhagymakivonat antibakteriális hatásának köszönhetően képes semlegesíteni a veszélyes Helicobacter pylorit. Ahhoz azonban, hogy ezt teljes bizonysággal ki lehessen jelenteni, még további vizsgálatokra van szükség.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Így fogyaszd!
Természetes formában
A fokhagymát szinte korlátlan mennyiségben fogyaszthatod, de egy-két gerezd is elég lehet ahhoz, hogy jó eséllyel elkerüld a súlyos betegségeket. A legjobb, ha nyers formában fogyasztod, így ugyanis a diallil-szulfid, az allicin és más hasznos vegyületek nem illannak el.
Egyeseknél a túlzásba vitt fokhagymafogyasztás gyomorégést, fokozott bélgázképződést vagy hasmenést okozhat. Ha ezek a tünetek jelentkeznek, csökkentsd az adagot, illetve fogyaszthatod a fűszernövényt táplálékkiegészítő formájában is.
Ha alapvetően kedveled a fokhagyma ízét, de erős aromája visszatart a fogyasztásától, rágcsálj néhány szál petrezselymet vacsora után - így semlegesítheted az illóolajokat.
Táplálékkiegészítő
Ha már a fokhagyma szagától is rosszul vagy, nem biztos, hogy érdemes erőltetni a fogyasztását. Egészségügyi szempontból előnyös tulajdonságait akkor is kihasználhatod, ha fokhagymakapszulát vásárolsz. Vásárláskor ügyelj arra, hogy olyan táplálékkiegészítőt válassz, ami 4000 mikrogramm, illetve 0,004 milligramm allicint tartalmaz. Ez körülbelül megegyezik azzal a mennyiséggel, amit egy gerezd fokhagyma is tartalmaz. Ha megelőzésképpen szeded, illetve magas a koleszterinszinted, napi 400-600 mg fokhagymakészítmény javasolt.
Házi tinktúra
Készíthetsz fokhagymatinktúrát is. Zúzz össze 50 g fokhagymát, majd tíz napig áztasd 2,5 dl 60%-os alkoholban. Ezt követően szűrd le, és egészséged megőrzése érdekében fogyassz belőle napi 10-15 cseppet. Ha érdekel a Kínából származó fokhagymacsepp receptje, kattints ide!
OLVASD EL EZT IS!
- gabona
- kukorica
Emésztésserkentő, vízhajtó, salaktalanító - Mi az?
- cukorbetegség
- uborka