A gének vagy az életmód okozza a rákot? Megszületett a hivatalos válasz
Ez a tanulmány felülírja az eddigi elképzeléseket a súlyos betegség kialakulásáról.

- A szezon legnőiesebb cipői, amiket a francia nők irtó sikkesen viselnek: csinos kis fazonok árakkal »
- Ezzel egészítsd ki az edzést, ha keskenyebb karokat, tónusosabb vállakat szeretnél nyárra: 7 súlyzós gyakorlat otthonra »
- Nőies és vagány átmeneti kabátok, melyek még az unalmas szetteket is feldobják: divatos fazonok árakkal »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Orosz Barbara ilyen gyönyörű menyasszony volt: férjével először szerepelt címlapon
- Ki volt Az arany ember szerelme? 10 kérdés az iskolai kötelező olvasmányokból
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
A rákkutatás hosszú ideje az orvostudomány egyik legfontosabb része: maga a betegség, de főképp a megelőzése és a kialakulás lehetséges okainak feltárása is érdekli a kutatókat. Nemrégiben spanyol onkológusok eredtek a betegség nyomába.
Vizsgálódásaik során megállapították, hogy az életmód jobban befolyásolja a kolorektális daganat, azaz a vastag- és a végbélrák kialakulását, mint a genetika. Elemzéseik alapján egy bélrákkutató csoport kidolgozta a daganat kialakulásának kockázati modelljét.
Életmód hatása a rákra
A tanulmányt a Scientific Reports tudományos szaklapban publikálták, és 10 106 személy genetikai, illetve életmódbeli adatait vizsgálták. A szakemberek megállapították, hogy az életmód jobban befolyásolja a bélrák kialakulását, mint a genetika.
Sőt, mi több, az is bebizonyosodott, hogy életmódbeli változtatásokkal - az egészséges testsúly elérésével - négy genetikai allél is kompenzálható.

A résztvevőkkel kérdőíveket töltettek ki az étrendjükről, a testmozgási és alkoholfogyasztási szokásaikról, valamint a családban előforduló rákos betegségekről.
A regisztrált rákos betegeket pedig egy 1366 fős al- és egy 2744 fős kontrollcsoportra osztották, majd vérvizsgálatot végeztek, hogy meghatározzák a genetikai hajlamot a vastag- és végbélrák kialakulására.

Szűrővizsgálat házilag
Az emésztőrendszeri bajok sokszor egészen addig rejtve maradnak, amíg tüneteket nem okoznak. Épp ezért hasznos otthon is elvégezhető tesztünk, mert már a korai stádiumban kimutatja a szabad szemmel nem érzékelhető vérzéseket a székletben, aminek köszönhetően sok betegséget megelőzhetsz.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
Victor Moreno és Gemma Ibánez, a kutatás vezető szervezői szerint a felfedezés mindenképpen rendkívüli, hiszen amíg a genetikáért nem, addig az életmódért kizárólag az egyén felel.
Egészségtudatos táplálkozással, elegendő folyadékfogyasztással és rendszeres mozgással jórészt megelőzhető lenne a betegségből fakadó korai elhalálozás. Ezen felül fontos a rendszeres szűrővizsgálat, mely adott esetben szintén életmentő lehet.
OLVASD EL EZT IS!