Az állandó puffadás rejtett okai: 3 betegség, amit így jelez a test
Nem érdemes félvállról venni a kellemetlen panaszokat.
Hasi fájdalom, teltségérzet, bélgázosság, puffadás - a leggyakoribb emésztőrendszeri panaszokat senkinek sem kell bemutatni. A legtöbb esetben helytelen táplálkozás, túlevés vagy laktóz-, gluténallergia miatt alakulhat ki, de hátterében más okok is állhatnak.
A rendszeresen előforduló puffadás és teltségérzet komoly betegségek kísérőjeként is megjelenhet, így nem érdemes félvállról venni a kellemetlen panaszokat.
Irrátibilis bél szindróma
Az IBS az emésztőrendszer funkciózavara, amelynek kiváltó okai vélhetően a stresszes életmódhoz, a felfokozott életvitelhez köthető. Kialakulása a rendszertelenül jelentkező alhasi fájdalom, puffadás, székrekedés, hányinger, hányás vagy hasmenés, levertség, alvászavarok, migrénes fejfájás tünetegyüttesének jelenlétekor merül fel. A pontos okokkal még ma sincsenek teljesen tisztában a szakemberek, vélhetően a bélfalban található azon idegek rendellenessége váltja ki, amelyek az érzékelést és az izom összehúzódásait szabályozzák.
Az irrátibilis bél szindróma megállapításához hasi ultrahangvizsgálatot és széklettenyésztést érdemes végeztetni, kezelése pedig függ a tünetektől. Az enyhe tüneteket megfelelő stresszkezeléssel és étrenddel vissza lehet szorítani. A bőséges folyadékfogyasztás, a rostokban gazdag zöldségek, gyümölcsök fogyasztása javasolt, elhagyva többek között a hüvelyeseket, a gabonaféléket, a tejtermékeket vagy az alkoholt - ehhez táplálkozási szakértők segítségét érdemes kérni.
Pajzsmirigybetegség
A pajzsmirigy komplex kapcsolatban áll az anyagcserével és a testsúllyal. Alulműködése esetén az anyagcsere lelassul, csökken a pulzus, a vérnyomás, az emésztés renyhébb lesz, gyakran alakul ki puffadás és székrekedés, egyenes következményként pedig a pluszkilók is felkúsznak. Ha laborvizsgálat igazolja a problémát, úgy gyógyszeres kezelésre van szükség.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kontaminált vékonybél szindróma
A SIBO a bélbaktériumok túlszaporodását jelenti a vékonybélben, és gyorsabban alakul ki időseknél gyomorsavcsökkentő készítmények tartós szedésének következtében, antibiotikumkúra vagy korábbi bélműtétet követően. Ha a vékonybélben megnövekedik a vastagbélből származó baktériumok száma, és ez kontaminálódik, azaz szennyeződik, az erjedési folyamatokat indít el, és olyan kellemetlen panaszok jelentkeznek, mint például a puffadás és hasi fájdalom.
Megállapítására a vizsgálat során laktulózt tartalmazó tesztoldatot kell elfogyasztani, majd ezt követően 120-180 perces időtartamban 20 percenként lélegezni egy diagnosztikai készülékbe. A diagnózis után a bélflóra egyensúlyának helyreállítása a cél, a probléma antibiotikum-, probiotikum-kúrával és megfelelő étrenddel orvosolható.
10 étel, ami azonnal meglátszik rajtad - szörnyen puffasztanak
A felfúvódás hátterében gyakran a szervezet számára nehezen emészthető ételek, a szénsavas italok vagy adott esetben akár a falás, vagyis a túl gyors étkezés áll. Mutatunk egy sor olyan élelmiszert, ami erős gázosodást okoz az emésztőrendszerben.
Borító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary