Javítja az alvást, csökkenti a stresszt ez az étrend: mit takar a pszichobiotikus diéta?

A kutatások szerint bizonyos élelmiszerek különösen hasznosnak bizonyulnak a pszichés egészség szempontjából is.

Pszichobiotikus diéta
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az étkezés jelentős mértékben befolyásolja az általános egészségi állapotot. Nyílt titok, hogy hatással van például a testsúlyra, a szénhidrát-anyagcserére és a vérnyomásra, kevésbé ismert viszont, hogy még a mentális egészségben és a hangulatban is szerepet játszhat.

A kutatások szerint bizonyos élelmiszerek, fermentált és prebiotikus ételek különösen hasznosnak bizonyulnak a stressz csökkentésében és az alvásminőség javításában. A szakemberek az ezekben bővelkedő étrendet nevezték el pszichobiotikus diétának. 

Pszichobiotikus diéta

A kutatókat régóta foglalkoztatja a kérdés, hogy a mikrobiom, vagyis a bélrendszerben élő mikroorganzimusok összessége milyen hatással van az idegrendszer működésére, a pszichés jóllétre. Ez azért is érdekes, mert a 10-es agyideg (nervus vagus) direkt összeköttetést biztosít a belek és az agy között. Egy 2022 októberében publikált vizsgálat arra az eredményre jutott, hogy a szakemberek által pszichobiotikus diétának nevezett étrend csökkentette a kutatásban részt vevők stressz-szintjét, és javította az alvásminőségüket is.

Az ép mikrobiomot támogató étrend hozzájárulhat, hogy a szervezet elegendő mennyiséget termeljen olyan kulcsfontosságú neurotranszmitterekből, mint például a szerotonin vagy GABA, amelyek részt vesznek egyebek mellett az alvás és ébrenlét szabályozásában. A pszichobiotikus diétán lévő alanyoknak napi 6-8 adag prebiotikus rostokban gazdag zöldséget és gyümölcsöt, 5-8 adag gabonát, 2-3 adag erjesztett ételt, heti 3-4 adag hüvelyest kellett elfogyasztaniuk.

A következő egészséges táplálékok szerepet kaphatnak egy hasonló elvek mentén kialakított étrendben. 

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük