Igazi természetes antibiotikum a propolisz, de egyvalamire figyelni kell
A propolisz csökkenti a gyulladást, erősíti az immunrendszert, és természetes antibiotikum.
A propolisz a méhkaptárak védelmére szolgáló gyantás, sárgásbarna anyag, melyet a méhek legfőképpen a kórokozók betolakodása ellen gyűjtenek a fák rügyeiről, fiatal ágairól. Az anyag gyógyhatását már számos tudományos vizsgálat alátámasztotta.
A propolisz eredeti funkciója tehát a baktériumok elleni védelem, de pótolják vele a lép hibáit, megelőzik a penészgombák kialakulását, megakadályozzák a fertőzéseket, sterilizálják vele az egész kaptárat. Jótékony tulajdonságait már a gyógyászatban is egyre több formában bevetik, készül belőle tinktúra, por, tabletta, de krémekhez is adják.
Baktériumölő, immunerősítő hatású
A propolisz antioxidáns hatású polifenolokat, flavonoidokat tartalmaz, de fenolokat, terpéneket, C-, E- és B-vitaminokat, rengeteg ásványi anyagot, többek közt káliumot, magnéziumot, cinket, valamint baktériumölő hatású ferulasavat is.
Egy lengyel és egy romániai kutatás bizonyította, hogy a propoliszkivonat alkalmazása megakadályozta, illetve kialakulás esetén lerövidítette a megfázásos betegség, illetve a rhinovírus okozta, légutakat érintő fertőzés lefolyását, enyhítette a torokgyulladást, a vele kezelt alanyoknál sokkal kevesebb akut tünet jelentkezett.
Sebgyógyításra is jó
A propolisz egyik speciális összetevője, a pinocembrin egy gombaellenes, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális hatású flavonoid, ami a sebek gyógyulását is hatékonyan segíti. Egy, a Burns and Trauma című szaklapban megjelent tanulmány rámutatott, hogy a balesetek égési sérüléseiben gyorsította a sejtek regenerációját, ezzel együtt a gyógyulási folyamatot is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Antibakteriális, gyulladáscsökkentő
Egy kutatásból az is kiderül, hogy a propolisz antibakteriális hatása a fogászati beavatkozásokat követően is hasznos: még a régóta használt, antimikrobiális kalcium-hidroxidnál is hatékonyabb a kórokozók megfékezésében. Mivel az anyagot hagyományosan a megfázásos betegségek és a bakteriális fertőzések ellen is használják, még fontosabb, hogy a tudományos megerősítés igazolta a jótékony tulajdonságot.
Egy másik tanulmány pedig arra mutatott rá, hogy a propolisz segített csökkenteni a foggyulladást. A kutatók azt a következtetést vonták le, hogy egészségügyi előnye a test más területén fellépő, így az ízületi gyulladásoknál is segítséget jelenthet az orvosi kezelés kiegészítésére.
Méhcsípés-allergia esetén nem szabad
Az orvosok azonban egyvalamire figyelmeztetnek az alkalmazásával kapcsolatban: már meglevő allergia vagy asztma esetén óvatosnak kell lenni. A propolisz ugyanis allergiás tüneteket okozhat, különösen akkor, ha a mézre vagy a méhcsípésre allergiás az ember. Tipikus reakció a bőrkiütés, az ekcémaszerű bőrprobléma, melynek felmerülésekor azonnal abba kell hagyni alkalmazását, és fel kell keresni az orvost.
(Képek: Getty Images Hungary.)
- természetes
- gyógymód
- seb
- antibiotikum
- gyulladáscsökkentő
- immunerősítő
- méz
- allergia
- antibakteriális
- vírus
- megfázás
- torokfájás
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- d-vitamin
- immunerősítő
Rákmegelőző, gyulladáscsökkentő, immunerősítő: 10 étel, ami tele van D-vitaminnal
- megelőzés
- házi gyógymódok