4 jel, hogy hamarosan cukorbeteg lehetsz: ilyenkor még megelőzhető

Nagyon figyelj a legelső jelekre, és megelőzheted a bajt.

nagykep?cikkid=168262&kep=vercukormero-lead
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A 2-es típusú cukorbetegség általában lappangva és hosszú időn keresztül alakul ki. Ennek következtében több állapot is fellép, mielőtt diabétesz lesz a diagnózis. Ilyen megelőző állapot az inzulinrezisztencia, az emelkedett éhomi glükózszint és a csökkent glükóztolerancia.

Bár létezik egy, a WHO által megadott határérték, amelytől fennáll a prediabétesz, azaz a cukorbetegséget megelőző állapot, az Amerikai Diabétesz Társaság szerint csökkenteni kellene a határértéket. A témáról dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa tájékoztatott.

Mi az a prediabétesz?

A prediabétesz a 2-es típusú cukorbetegséget megelőző állapot, amikor a vércukorszint emelkedése még nem éri el a diabétesz határát. A prediabétesz diagnózisa kiemelt jelentőséggel bír, ugyanis amint tovább növi magát cukorbetegséggé, az komolyabb és jelentősebb életmódbeli változtatásokkal jár. Ez pedig nagyban kihat a beteg mindennapjaira.

Ráadásul már a prediabétesz is megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, így mindenképp foglalkozni kell vele. A WHO általi közleményben prediabétesz esetén az éhomi vércukorérték 6,1-6,9 mmol/l között mozog. Ám az Amerikai Diabétesz Társaság szerint a stroke és a szívinfarktus kockázata már 5,6 mmol/l felett megnő, így onnantól kellene az állapotot prediabétesznek tekinteni.

A prediabétesz tünetei

A prediabétesznek nincsenek egyértelmű tünetei, ahogy kezdetben a cukorbetegségnek sem. Ám van néhány mindennaposnak mondható panasz, ami utalhat az állapot jelenlétére. Ilyen a fáradtság, a fokozott szomjúság és étvágyérzet, illetve a gyakoribb vizelési inger.

Mivel a prediabétesz gyakran tünetmentes, fontos, hogy a veszélyeztetett csoportba tartozók rendszeresen vegyenek részt szűrővizsgálaton, ahol fény derülhet az emelkedett értékekre. Fokozott kockázati tényezőnek számít az inzulinrezisztencia, a PCOS, a családban előfordult diabétesz, a túlsúly és a mozgásszegény életmód, valamint a 45 év feletti életkor.

A 2-es típusú cukorbetegség elkerülhető

A diabetológus szakorvos felhívja a figyelmet arra, hogy a megfelelő és személyre szabott terápiával a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása megelőzhető. A legfontosabb a speciális diéta és mozgásterápia, melyek segítségével javul a szervezet inzulinérzékenysége és csökken a vércukorszint.

Véd a ráktól, jó a szívnek, és még a cukorbetegséget is megelőzi

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ezek betartásával a súlyfeleslegtől is megszabadulhat a beteg. Amennyiben szükséges, orvosi javallatra gyógyszerek alkalmazása is indokolt lehet. A mihamarabbi terápiának emellett azért is van nagy jelentősége, mert ebben a stádiumban még lényegesen könnyebb és eredményesebb a kezelés, mint a tényleges cukorbetegség esetén.

Ezt is szeretjük