Itt él az aprócska, láthatatlan parazita az otthonokban: mikor érdemes gyanakodni a jelenlétére?

Az apró élőlények jelenléte számos problémát felvethet.

GettyImages-1207414968
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ősszel fokozódnak a poratka-allergia tünetei. Ez is állhat a háttérben, ha rendszeresen a lakásban, zárt térben tüsszög, orrdugulás, esetleg bőrtünetek, viszketés is jelentkezik.  

Dr. Moric Krisztina  fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa  elmondta, hogy mikor érdemes erre gyanakodni.

Poratkajelenlét

A poratka egy apró élőlény, ami az otthonunkban él, és elhalt emberi hámsejtekkel táplálkozik. Ott fordul elő, ahol mi is a legtöbb időt töltjük, tehát elsősorban az ágyban, matracban és párnában található nagyobb mennyiségben, de kedvelt élőhelyei a kárpitozott bútorok, kanapé, szőnyegek és a sötétítőfüggöny is.

Poratkák párnában.
Poratkák párnában.
Fotó: selvanegra / Getty Images Hungary

Mindössze 1 gramm porban akár 200 háziporatka is élhet, az egy-két évig a hálószobában lévő párna súlyának 10%-át pedig a már elhullott atkák és ürülékük teszi ki.

A poratka így kétféle módon okoz allergiát. Az egyik a levegőben szálló, beszáradt széklete, amit ha az allergiás személy belélegez, a tüneteit kiváltja. A másik pedig maga a poratka teste. Amikor ugyanis elhullanak, a maradványaik az élőhelyükön maradnak.

A poratka-allergia tünetei

Leggyakrabban légúti panaszok jelentkeznek, amik jellemzően a lakásban vagy zárt térben erősebbek, szabadban javulnak a friss levegőn. Orrdugulás, tüsszögés, köhögés, szemviszketés mellett sokaknál okoz bőrtüneteket is a poratka-allergia.

Ha az ágyban fekve, ahol közvetlenül érintkezik a bőrünk a poratkákkal, rendszeresen viszketést érzünk, kiütések, vörös foltok jelennek meg rajtunk, akkor ez is állhat a háttérben. Asztmások esetében a magas poratka-koncentráció hatására erősödhetnek a tünetek.

A cikk az ajánló után folytatódik

Tünetek esetén javasolt allergológushoz fordulni, aki a panaszokkal kapcsolatos részletes kikérdezést követően allergiavizsgálatot fog végezni. A vizsgálatok eredménye és a tünetek alapján megállapítja a diagnózist.

Poratka-allergia ellen tüneti kezelésként antihisztaminok szedése, szteroidtartalmú orrspray, a szemtünetek ellen szemcsepp alkalmazható. Asztma esetén ezeket az asztma kezelésére szolgáló egyéb készítmények mellett kell használni.

Dr. Moric Krisztina elmondta, hogy mivel a poratkák egész évben tüneteket okozhatnak, érdemes megfontolni a tartós kezelés lehetőségét. Az allergén immunterápia 3-5 éves kezeléssel akár 10-12 évre megszüntetheti az allergiás panaszokat. Segítségével akkor sem jelentkeznek majd az allergiás tünetek, ha a poratka jelen van a levegőben.

Mik állnak a 8 leggyakoribb allergiás bőrreakció hátterében?

Egyáltalán nem mindegy, a test mely részén keletkeznek allergiás bőrreakciók. Gyakran a viszketés helye is árulkodhat az allergia fajtájáról.

Nem mindegy, hol viszket - Mik állnak a 8 leggyakoribb allergiás bőrreakció hátterében?

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük