A PMS miatt kifosztod a hűtőd? Így könnyen meg tudod előzni a rohamokat
A PMS kellemetlen tüneteinek egyike a mardosó éhség.
A peteéréstől egészen a menstruáció bekövetkeztéig tartó időszakot nevezzük PMS-nek, ami egy tünetcsoport, és jellemzően ingerlékenységgel, mellfeszüléssel, alhasi fájdalommal, megnövekedett étvággyal jár. Ilyenkor gyakoriak az ellenőrizhetetlen falásrohamok, és előfordul, hogy az érintettek teljesen elvesztik kontrolljukat az étkezésük felett.
A PMS, azaz a premenstruális szindróma tünetei jelentkeznek a nők mintegy 75%-ánál minden hónapban. Ha elviselhetetlen a fájdalom, vagy több hétig tartanak a tünetek, akkor érdemes kivizsgáltatni a helyzetet, mert ez betegséget is jelezhet.
A PMS és az éhség
Még az orvostudomány is csak keveset tud a PMS pontos okáról, de a vizsgálatok azt mutatják, hogy a nemi hormonok és a szerotonin megváltozott kölcsönhatása okozza a hangulatingadozást és a megnövekedett étvágyat. Ebben az időszakban csökken a libidó, és a boldogsághormonnak nevezett szerotoninból is kevesebb van a szervezetben, ezért a test kétségbeesetten igyekszik pótolni ezt, amire jó módszer az evés, így ez falási rohamokat eredményezhet.
Amikor valakire rátör az ellenállhatatlan kényszer, hogy zsíros, sós, krémes ételeket egyen, nehezen tartható bármilyen étrend. PMS idején gyakori az ingerlékenység, a zavartság, kimerültség és a rosszkedv. Ezt a kellemetlen állapotot csak fokozza az ellenőrizhetetlen evés. Az ilyenkor gyakori álmatlanság csak tovább rontja a helyzetet. A kávé fogyasztása miatt felszabaduló stresszhormonok és a kialvatlanság következtében lecsökkent leptinszint - a jóllakottsági hormon szintje - ugyancsak fokozza az étvágyat.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A falási rohamok csak tudatos viselkedéssel előzhetők meg. Először is, be kell látni, hogy nagyjából a hónap három hetében könnyebb, egy héten keresztül pedig nehezebb dolgod lesz. Amint tapasztalod magadon a tüneteket, és ezt tudatosítod is magadban, egyszerűbb észszerűen kontrollálni a helyzetet.
A menstruáció előtt egy héttel megnövekedik a test vízvisszatartása. Ennek legnagyobb része a hason jelenik meg, azonban a megfelelő vízfogyasztással, a sóbevitel limitálásával ez is jól kordában tartható. Ha mégis a vizesedést tapasztalod ilyenkor magadon, fontos tudatosítani, hogy nem zsírban felszedett kilókról van szó, hanem vízről, ami a menstruációt követően hamarosan távozni fog.
Módszerek éhség ellen
A test szerotoninszintje emelhető intenzív mozgással, ezért a heti három-öt alkalommal végzett fél óra sport a PMS egyik legjobb ellenszere. A napfény szintén hangulatjavító, ezért érdemes a szabadban edzeni.
Fontos, hogy ne frusztráld magadat ilyenkor azzal, hogy naponta méred a súlyod. A menzesz előtt a mérleg átlagosan egy-két kilóval többet mutat a víztöbblet miatt. Ha mégis mérsz, ezt az előző hónapban, a ciklusodnak ugyanebben a szakaszában mért eredményhez viszonyítsd.
Ha nem bírsz ellenállni a nassolásnak, válassz magas rost- és víztartalmú, nyers zöldségeket, házilag készített gyümölcsös vizet, vagy fogyassz együtt kis mennyiségben magvakat és gyümölcsöket.
Minőségi fehérjeforrások
A fogyókúra alatt kiemelt jelentőségű a megfelelő minőségű és mennyiségű fehérje fogyasztása. A következők egyes szempontok alapján a csirkemellnél is jobb választást jelenthetnek.
OLVASD EL EZT IS!
- egészséges étkezés
- életmódváltás