Pilatesszel az öregedés ellen - A kutatások szerint működik
A legújabb kutatások szerint a pilatestréning hozzájárul az időskori szellemi leépülés megelőzéséhez is.
A sikeres öregedés fogalma egyre inkább foglalkoztatja a tudósokat, talán nem is véletlenül. Ahogy az idő halad, előbb vagy utóbb szemebesülünk azzal, hogy megöregszünk, és ha jobban belegondolunk, egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan töltjük életünk utolsó szakaszát, az öregkort.
Pilates a demencia ellen
A fogyasztói társadalmak elöregedése közismert jelenség, az orvostudománynak és a fejlődésnek köszönhetően sokkal tovább élünk, mint korábban éltek az emberek. Az öregedés természetes folyamatában olyan dolgokkal kell szembesülnünk, mint a kölönböző funkciók leépülése, izomtömegvesztés vagy a szellemi elbutulás. Ezért nem meglepő, hogy a tudósokat is foglalkoztatja, milyen módszerekkel tarthatjuk magunkat jó formában a legtovább.
Egyre többször találkozhatunk a sikeres öregedés fogalmával, ami egészséges öregkort és az egyébként természetes öregedési folyamatok lassítását is jelenti. Sok minden kell ahhoz, hogy a legjobb fizikai és szellemi kapacitással legyünk képesek működni hatvanéves korunk után is. Jó hír mindenki számára, hogy a kutatások eredményei azt mutatják, az öregedési folyamatok a pilates gyakorlataival nagy mértékben lassíthatók, sőt, megelőzhetők.
A pilates gyakorlata
Joseph H. Pilates a saját gyermekkori betegségei miatt kezdett fel foglalkozni azzal, hogy az elgyengült, törékeny testet hogyan lehet megerősíteni. Ez a gondolat vezérelte, és ennek mentén alkotta meg a tréningjét. A 1930-as években sérült táncosok és színészek rehabilitációjában alkalmazta a mozgásrendszerét. Hamar látványos sikereket ért el az alkalmazásával, de maga a tréning csak évtizedekkel később vált fitnesztrenddé a világban.
Pilates filozófiája a köré a gondolat köré épült, hogy mindenki olyan öreg, amilyennek a gerincét érzi. Hiába vagy fiatal, ha a tested rugalmatlan, és nem bírsz megmozdulni. Ennek ellentéte is igaz, ha rendszeresen mozogsz, idős korodban is rugalmas maradsz, és fiatalnak fogsz hatni, mindegy, hány éves vagy.
A pilatestréningben a mozgás és a légzés teljesen összhangban van egymással. A gyakorlatok úgy vannak felépítve, hogy kezdők is könnyedén el tudják sajátítani, és a rendszeres gyakorlással fokozatosan tudnak haladni a nehezebb vagy nehezített gyakorlatok felé. A tréning fő elvei mentén a mozgás és a légzés összekapcsolásával, a kontrollált mozgás csak megfelelő koncentrációval tud létrejönni. Ez fokozza a testtudatosságot, és az öregkort is is képes szebbé tenni.
Egészségesebb időskor a pilatesszel
Az öregedés folyamatának kutatása régóta a tudomány fókuszában áll. Egy nemrég megjelent tanulmány arról számolt be, hogy a pilatestréning bizonyítottan képes hozzájárulni az egészséges öregedéshez. A vizsgálat olyan, az öregedéssel összefüggő területeket vizsgált, mint az erő, a dinamikus egyensúly, funkcionális kapacitás, mobilitás vagy a sokakat idős korban veszélyeztető esés kockázatának csökkentése, és kiterjedt a mentális és pszichológiai egészségre is. Az eredmények azt mutatták, hogy a pilates torna a vizsgált területek mindegyikét képes pozitívan befolyásolni. Ezenkívül kihatással van a szociális kapcsolatok javulására is, az idősek számára is könnyen elsajátítható és megfizethető módszer, hiszen nem kell más hozzá, csak egy szőnyeg.
Az Alzheimer-kór korai jele is lehet: sokan nem veszik komolyan az MCI tüneteit
Meglepően sok embert érint az enyhe szellemi hanyatlás, ami különböző tünetekről ismerhető fel.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary.)