Tünetmentes lehet a pikkelysömör nyáron: ezt az 5 tanácsot kell betartani

Az átlagember nincsen tisztában vele, hogy a pikkelysömör nem fertőző, ráadásul a melegben még nehezebb elbújni a vizslató tekintetek elől.

Pikkelysömör, nyár, tünetek enyhítése
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A pikkelysömörrel élőknek a nyár nem feltétlenül ugyanazt a felszabadult érzést jelenti, mint másoknak. Ilyenkor nem rejthetik hosszú pulóverek és nadrágok mögé a pszoriázisos testfelületeket.

A nyár amiatt is speciális időszak, mert a napfény több módon hat a bőrre, és nem árt óvintézkedéseket tenni, ha tünetmentes nyaralásra vágyik az ember. Napozás és strandolás előtt érdemes tehát tájékozódni arról, mire figyeljen, aki „pszoris”. 

Naptej - igen vagy nem?

A legtöbb pszoriázissal küszködő ember esetében jótékony hatással bír a napfény, segíthet a foltok halványításában. Ezt viszont soha nem szabad biztosra venni. Bár kevesebb százalékban, mégis vannak olyan betegek, akiknek kifejezetten felerősíti a tüneteit. 

Akár tünetmentes valaki nyáron, akár nem, a túlzott napozást mindkét esetben kerülni kell, és mint mindenben, itt is fontos mértéket tartani. A fényvédő krémek használata kötelező, illetve a védettségre érdemes odafigyelni, hogy ne csak a strandon, hanem egy egyszerű nyári séta közben is meglegyen. A naptejek esetében fontos a tudatos választás, az első tubus leemelése előtt ajánlott tájékozódni, és olyan terméket választani, amely elsősorban természetes összetevőket tartalmaz. Érdemes kikérni a patikában az eladó véleményét, aki segíteni tud az érzékeny bőrre legmegfelelőbb naptej kiválasztásában. 

Vannak olyan készítmények is, melyek fényérzékenységet okozhatnak, azonban ez nem jelenti, hogy egész nyáron a négy fal között kell kuksolni. A krém, a gél és az olaj használata mellett sem kell felhagyni a napfürdőzéssel, arra viszont ügyelni kell, hogy a készítmények alkalmazása és a napozás között legalább négy óra teljen el. Mivel a legtöbben lefekvés előtt kezelik a bőrüket a termékekkel, így ez egyáltalán nem jelenthet akadályt abban, hogy a pikkelysömörös betegek is szabadon sütkérezzenek a tengerparton.

Pikkelysömör nyáron
Fotó: Irina Gulyayeva / Getty Images Hungary

Hidratálás mindenekelőtt

Az állandó viszketés és a pikkelysömörös részek szárazsága még zavaróbbá válhat a nyári hónapokban. A tűző nap, az izzadtság mind szárítják a bőrt. Éppen ezért nem szabad megfeledkezni a hidratálókrémek használatáról és a folyadékpótlásról. Érdemes mindig berakni vizet, tudatosan is odafigyelni az ivásra. Bár nagyon vonzó lehet egy pohár, jéghideg sör a strandon, sajnos ez nem a legalkalmasabb a folyadék-utánpótlásra. A sörárpa glutén nevű fehérjéje előidézheti a sömörös tünetek fellángolását.

A bőrápolás pedig nemcsak napozás előtt, hanem utána is nagyon fontos. Ha lehetőség adódik rá, érdemes a Holt-tenger közelébe szervezni a nyaralást: a tenger vize és iszapja 26 ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz, ezért mindkettő kiváló bőrápoló és bőrgyógyító hatású. Egyéb tengerparti desztinációk is ideálisak lehetnek, ugyanis az ásványi anyagokban gazdag tengervíz regenerálja, fertőtleníti és méregteleníti a bőrt, sőt fájdalomcsillapító hatása is van. Természetesen, ha nem megoldható az utazás, a holt-tengeri só és szappan is segíthet a javulásban. Javallott kipróbálni a gyógyvizes fürdőhelyeket. A gyógyvizek csökkenthetik a pikkelysömörhöz kapcsolódó esetleges ízületi szövődményeket, így nemcsak a hűsítő habokat élvezhetjük, de közben a kellemetlen tünetek is csökkenthetők.

Csak szúnyogokat ne!

A szúnyogok és más rovarok csípése tovább irritálhatja az érzékeny bőrt, felerősödhetnek a tünetek, arról nem is beszélve, hogy egyre több olyan vérszívófaj jelenik meg Magyarországon is, amelyek csípése erősebb allergiás reakciókat vált ki, vagy akár különböző trópusi betegségeket terjeszthet. Érdemes tehát védekezni a kellemetlen rovarok ellen, azonban nagyon fontos DEET-mentes riasztószert használni, hiszen az egyes szúnyog- és kullancsriasztók elsődleges összetevőjének számító vegyi anyag igencsak irritáló lehet a bőr számára. Szúnyogriasztó készülékek, gyertyák majd’ minden üzletben kaphatóak, érdemes kísérletezni, melyik válik be. Amennyiben bőrrel érintkező riasztószert szeretnénk, mindenképpen kérjük ki a gyógyszertáros vagy bőrgyógyász véleményét a megfelelő készítményről. Öröm az ürömben: a pikkelysömörös részeken ritkábban támadnak a rovarok, a puhább, könnyebben megközelíthető testfelületeket célozzák.

A cikk az ajánló után folytatódik

Egészséges ételek a strandon is!

Bár a strandon kapható lángos és a hamburger nagyon csábítóak tudnak lenni, nyáron sem szabad megfeledkezni a helyes táplálkozásról: fogyassz vitaminokban és ásványi anyagokban dús ételeket! Ha valaki mégis elcsábulni, válasszon hekket, a halakban található omega-3 zsírsavak ugyanis csökkenthetik a szervezetben zajló gyulladásos folyamatokat. Nyáron sem szabad megfeledkezni továbbá arról, hogy az alkohol és a dohányzás rendkívül rossz hatással lehetnek a pikkelysömörre, olyannyira, hogy még akár meg is akadályozhatják a hatékony javulást. A megfelelő hidratálás, egészséges táplálkozás és körültekintő napvédelem mellett tehát az is elengedhetetlen, hogy bármilyen kezelést, terápiát is választanak az érintettek, mindig tartsák be az előírt alkalmazási módokat és javaslatokat, így tehetnek a legtöbbet a tünetek csökkentése érdekében.

Egész évben legyen nyár!

A pikkelysömörösök körében általános a meggyőződés, hogy a nyár mindig jobb. Ugyanakkor érdemes figyelni, hogy mik azok a változások, amikhez a javulás köthető, és igyekezni ezeket szezonon kívül is tartani. Lehet, hogy csupán az egészségesebb étkezés a titok vagy a rendszeres mozgás és a kevesebb stressz? Nosza, ideje úgy alakítani az életet, hogy ne csak a vakáció idejére legyen ez jellemző!

A Crohn-betegség bőrtünetei

Ez egy gyulladásos bélbetegség, mely leginkább a vékonybél utolsó szakaszát vagy a vastagbelet érinti. A bélfal és a nyálkahártya gyulladásával jár együtt, melyhez erős fájdalmak, görcsök, hasmenés és gyakran láz is társul. Azonban ezeken kívül is jelentkeznek még mellékes tünetek, többek közt a bőrön. A következő elváltozásokra pontosan azért érdemes odafigyelni, mert Crohn-betegségre is figyelmeztethetnek.

Nem biztos, hogy szimplán száraz a bőröd: a Crohn-betegség gyakori tünetei a testen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek forrása: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük