A petefészekciszta tünetei és kezelése
A petefészekciszta igen gyakori jelenség onnantól, hogy valaki fogamzóképes korba lép. Lehet jó-, de lehet rosszindulatú is.
Mi az a petefészekciszta?
A ciszta folyadékkal teli tömlőt jelent, mely az emberi szervezetben tulajdonképpen bárhol megjelenhet. A petefészekben azonban elég gyakran előfordul, jó- és rosszindulatú formában egyaránt.
A jóindulatú ciszták általában a fogamzóképes korba lépéstől a változókorig jellemzőek, míg a rosszindulatúakra sokkal nagyobb esélyed van, ha már túl vagy a menopauzán.
Miért alakul ki?
A jóindulatú ciszta kialakulása a tüszőéréssel függ össze. Ha a tüsző fala nem reped meg, akkor felgyülemlik a tüszőfolyadék, mely akár diónyi cisztát is okozhat. Ha a cisztában – vagyis ebben az esetben a tüszőben – hormon is termelődik, akkor ez a hormontermelődés befolyásolhatja a menstruációs ciklust: késést vagy akár kimaradást is okozhat. A jóindulatú ciszta különösebb panaszokat nem okoz, és magától felszívódik.
A petefészket stimuláló hormonok is okozhatnak cisztákat. Ezeket főleg a meddőség kezelésében alkalmazzák, ilyenkor a két petefészek megnő, és akár tojásnyi méretű ciszta is kialakulhat bennük. Ezek a ciszták, ha a hormonkészítmény szervezetbe juttatása szünetel, illetve csökken, visszahúzódnak.
Az úgynevezett csokoládéciszta színéről kapta nevét. A tömlő alvadt vért tartalmaz, mely erős menstruációs fájdalmakat, és hosszútávon akár meddőséget is okozhat. Ennek oka a méhben megtapadó méhnyálkahártya, mely menstruáció alatt véres váladékot termel, ami nem ürül.
Terhességből visszamaradt betokosodott sejtmaradványok is okozhatnak cisztákat, melyeknek tartalma haj, szőr vagy fogmaradvány is lehet.
A ciszták tünetei
A tünetek mindig a ciszták fajtájától és kialakulásától függnek, de általánosságban elmondható, hogy a ciszták nem okoznak kínkeserves tüneteket. A betegek általában a rutinvizsgálatokon vagy a más okból elrendelt ultrahangos vizsgálatokon szereznek róluk tudomást. A legfeltűnőbb tünetek, melyek önmagukban még nem biztos, hogy petefészekcisztát jeleznek:
- Menstruáció kimaradása.
- Menstruáció késése.
- Heves alhasi fájdalmak, görcsök a havi vérzés ideje alatt.
- Medencetájéki fájdalmak.
- Ha a ciszta egészen nagyra megnő, és esetleg hasüregi szerveket nyom, akkor ez a nyomás is okozhat panaszokat.
- A has feltűnően nagy előredomborodása.
Kezelés
A ciszták legtöbbjénél nincs szükség semmilyen kezelésre, mert a menstruáció során spontán távoznak, vagy felszívódnak a szervezetből. Ha ez nem történik meg, és a ciszta növekszik, vagy esetleg rosszindulatú elváltozásra gyanakodnak, akkor a műtéti beavatkozás nyújt megoldást.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Vannak azonban olyan speciális helyzetek is, amikor azonnali műtétre van szükség. Ilyen lehet például az, amikor egy nagyméretű ciszta a saját tengelye körül megfordul, megcsavarodik, és ezzel komoly komplikációkat okoz. A beteg ilyenkor hirtelen rosszullétre és erős, szúrós alhasi fájdalomra panaszkodik. Ennek veszélye az, hogy a szövetek vérellátásában zavar léphet fel, és elhalhatnak.
OLVASD EL EZT IS!
- gombás fertőzés
- hüvelyfolyás
4 természetes módszer visszatérő hüvelyfertőzés ellen
- méhnyakrák
- chlamydia
A méhnyak betegségeinek tünetei és kezelésük
- hasfájás
- mellékhatás