A menstruációs görcsök és az erős vérzés ellen is jó a gyomnak hitt csodaszer

Számos női problémára gyógyír ez a hétköznapi növény.

Pásztortáska hatása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A káposztafélék - Brassicaceae - családjába tartozó, Európában őshonos pásztortáskát - Capsella bursa-pastoris - legtöbben fehér virágú gyomnövényként ismerik. Valószínűleg mindenki készített már gyerekkorában csörgőt belőle - mivel az érett termésben csörögnek a magok.

Mezőkön, városi területeken, kertekben virágzik egész éven át, de főképp áprilisban, májusban. A pásztortáskát a népi gyógyászat évszázadok óta ismeri és használja izomfájdalmak enyhítésére, ekcémás tünetek kezelésére és vérző sebekre. Emellett régóta alkalmazzák sikerrel női egészségügyi problémák enyhítésére is.

Mire jó a pásztortáska?

Nem túl kényes növény, egyedül a túlságosan száraz talajt és az árnyékot nem kedveli. Legfeljebb 30 cm magasra nő meg. Fehér virágai laza fürtökben nőnek az elágazó száron, sugaras szimmetriájúak, négy szirommal. Becőketermései háromszögűek - ék alakútól a szív alakúig változnak. Hogy a népi gyógyászat milyen régóta ismeri, jól mutatja, hogy számos egyéb elnevezése van: palackfű, paptarsoly, szívkésfű, gezemice, istentáskája. 

Olyan nőgyógyászati problémák, mint a menstruációs görcsök vagy éppen az erős vérzés ellen régóta alkalmazza a népgyógyászat. Hatása annak köszönhető, hogy javítja a keringést, stimulálja a méhizmokat. Hatóanyagai közé tartoznak: flavonoidok - luteloin, diozmin, kvercetin -, érösszehúzó hatású tiramin, kalcium, vízhajtó hatású káliumsók, illetve a hatóanyagok oldékonyságát fokozó szaponinok.

Így készítsd a pásztortáskateát!

Gyógynövényboltokban és gyógyszertárban is kapható a pásztortáska szárított virágos hajtása. Két teáskanálnyi szárított növényt forrázz le 2 dl vízzel, hagyd állni 15 percig, majd langyosan fogyaszd. Ügyelj rá - amire a gyógyteáknál csaknem mindig ajánlott -, hogy a pásztortáskatea ne érintkezzen fémmel, mivel csökkenti a hatóanyagok erejét. Helyette tölthető filtert érdemes használni. A teát lehetőleg ízesítés nélkül - legfeljebb egy kevés mézzel fogyaszd!

Erős és/vagy görcsös menstruációs vérzés esetén napi két csésze teát fogyassz. Várandósság és szoptatás idején nem ajánlott. Elhúzódó, erős menstruációs vérzés esetén pedig mindenképpen indokolt a nőgyógyászati kivizsgálás, mivel hormonzavar, ciszta és mióma is okozhatja a bajt.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Szeretnéd gyűjteni?

Ha szeretnéd magad gyűjteni a pásztortáskát, áprilistól júniusig, illetve a szeptemberi másodvirágzásakor érdemes megtenni. Ügyelj rá, hogy ne poros, benzingőzös, forgalmas út mentén gyűjtsd, hanem kertben, mezőn vagy olyan területen, ahol nem járnak kutyák. A növény felső virágos-leveles hajtását gyűjtsd, majd árnyékos, szellős helyen szárítsd le.

Olvass tovább: még több gyógynövény menstruációs panaszokra

Bizonyos gyógynövényeket már több száz, akár ezer éve is használtak a nők, hogy enyhítsék a havonta jelentkező kellemetlen menstruációs tüneteiket.

10 gyógytea, amely enyhíti a menstruációs panaszokat: kúraszerűen fogyasztva csodát tesznek

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük