Megvastagodik a méhnyálkahártya, ha nem kezelik a betegséget - Így befolyásolja a pajzsmirigyzavar a menstruációt

Menstruációs zavarok és termékenységi problémák is felhívhatják a figyelmet a pajzsmirigybetegségre.

Pajzsmirigyzavar és menstruáció
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A menstruációs zavarok hátterében rengeteg probléma állhat, melyek általában nőgyógyászati vagy endokrin eredetűek.

Igen gyakori, amikor a panaszok mögött a pajzsmirigy nem megfelelő működése húzódik meg, így érdemes már az első vizsgálatok során megejteni pajzsmirigy-ellenőrzést is. Hogy pontosan miként is függ össze a szerv működése a menstruációs zavarokkal, azt dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa magyarázza el.

A pajzsmirigy és a hormonjai

A pajzsmirigy a nyak elülső részén elhelyezkedő pillangó alakú szerv, mely pajzsmirigyhormonokat termel (T4, T3). A mirigy számos tevékenységet irányít a szervezetben: szabályozza többek között az anyagcserét, a testhőmérsékletet, energiaszintet, a testsúlyt - és bizony a menstruációs ciklust, a termékenységet is.

A pajzsmirigy diszfunkciójának több típusa létezik, ám általában a pajzsmirigyhormonok túltermelése (pajzsmirigy-túlműködés) vagy alultermelése (pajzsmirigy-alulműködés) fordul elő, melyeknek létezik autoimmun típusa is. A Hashimoto-betegség esetén főleg pajzsmirigy-alulműködés, míg a Graves-Basedow-kór esetén inkább pajzsmirigy-túlműködés a jellemző.

Érdekesség, hogy a nők nagyobb valószínűséggel szenvednek pajzsmirigybetegségben, mint a férfiak, így gyakori, amikor menstruációs zavarok és termékenységei problémák hívják fel a figyelmet a zavarra.

Nők és a pajzsmirigy

A pajzsmirigyzavarok igen gyakran a menstruációs panaszokban mutatkoznak meg, és az, hogy milyen tünetek vannak jelen, főleg attól függ, hogy milyen típusú pajzsmirigy-rendellenessége van a betegnek. Általában minél súlyosabb a pajzsmirigyprobléma, annál súlyosabbak a menstruációs tünetek.

A pajzsmirigy segít a menstruációs ciklus szabályozásában, így zavarai rendszertelen vérzést, túl gyenge vagy túl erős menstruációt, anovulációt is okozhatnak. Előfordulhat, hogy a menstruációs vérzés több hónapig nem is jelentkezik. Tanulmányok kimutatták, hogy a hipotireózisban szenvedő nők körülbelül 23%-a tapasztal valamilyen menstruációs rendellenességet, így erős menstruációt, szabálytalan vérzést vagy a menstruáció hiányát.

A pajzsmirigy hormonjai közvetlenül befolyásolják a petefészkeket, és közvetetten kölcsönhatásba lépnek a máj által termelt nemi hormonokat kötő fehérjékkel (SHBG). Amennyiben alulműködés van jelen, úgy az SHBG szintje csökken, míg túlműködés esetén nő - mindkettő okozhat menstruációs panaszokat, mivel a probléma befolyásolhatja az ösztrogén-anyagcserét, az LH-, valamint az FSH-termelést.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

- A pajzsmirigybetegségek befolyásolhatják az ovulációt, progeszteronhiányt okozhatnak, sőt megzavarhatják az agyalapi mirigy hormonjait is, amelyek szintén jelentős hatást gyakorolnak a menstruációs folyamatra. Kezeletlen hypothyreosis (pajzsmirigy-alulműködés) esetén a méhnyálkahártya túlságosan vastaggá válhat, így ez a szokásosnál erősebb vérzéshez vezethet. Túlműködés esetén ennek a fordítottja igaz, vagyis akkor az a gyakoribb, hogy a vérzés túlságosan gyenge - mondja dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, aki hozzátette, hogy pajzsmirigy-alulműködésben az úgynevezett TRH magas szintje magasabb prolaktinszintet is eredményezhet, ami ritka vérzést, anovulációt, cisztákat és meddőséget is generálhat. 

Megfelelő kezeléssel a tünetek ellen

A pajzsmirigyzavarok terápiája az esetek többségében gyógyszeres: pajzsmirigy-alulműködés esetén a hiányzó hormonok kerülnek pótlásra (van, amikor kombináltan a T4 és a T3 is), pajzsmirigy-túlműködés esetén pedig pajzsmirigyhormon-gátló kezelést alkalmaznak. Fontos mindezek mellett az esetleges kísérőtünetek - például a szívpanaszok - megfelelő kezelése is. Amennyiben a hormonzavart nem lehet gyógyszeresen helyrebillenteni (ez főleg pajzsmirigy-túlműködés esetén fordulhat elő), akkor a hormon túltermelődésének okát kell megszüntetni. Mivel ez lehet például hormontermelő göb vagy strúma, azaz pajzsmirigy-megnagyobbodás, ilyenkor műtétre is sor kerülhet. 

Ezek a külső jelek is felhívhatják a figyelmet a pajzsmirigybetegségre

A belső szervek működési zavarai az egész testre kihatnak, így sokszor külső tünetekben is megnyilvánulnak, esetenként a bőr és a szemek állapotát is befolyásolhatják.

A pajzsmirigybetegség 8 külső jele: a bőr és a szemek állapota is sokat elárul

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük