Mikor kell műteni a pajzsmirigyet? Van, hogy nincs más megoldás
Mi az a strúma, és miért vezet gyakran műtéthez a megjelenése?
A pajzsmirigyzavarok terápiája a legtöbb esetben gyógyszeres kezeléssel történik. Hyperthyreosis fennállása esetén van viszont, hogy egyedül a műtét hozhat javulást.
Hogy mikor van erre szükség, és milyen esetekben lehet megoldás, arról dr. Tihanyi Balázs, a Budai Endokrinközpont sebésze beszélt.
Szapora pulzus, állandó idegesség és izzadás?
A pajzsmirigy-túlműködés az anyagcsere fokozásával járó állapot, mely olyan tüneteket produkál, melyek összhangban vannak a szervezet fokozott üzemmódra kapcsolásával. Ezért a hyperthyreosis jellemzően normál étkezés melletti fogyással, hasmenéssel, szapora pulzussal, fokozott verejtékezéssel és csökkent melegtűréssel jár. A panaszok miatt igen könnyű összekeverni az enyhébb pánikbetegséggel, illetve egy-egy stresszes időszakkal. Ezeken kívül jelentkezhet még hajhullás, menstruációs panasz és meddőség is.
Hogy fény derüljön a problémára, laborvizsgálatra van szükség. A csökkent TSH-érték figyelemfelkeltő kell, hogy legyen, és célszerű a T4- és a T3-értéket is ellenőriztetni! Amennyiben bebizonyosodik a pajzsmirigy-túlműködés, úgy a mirigy ultrahangos vizsgálata válik szükségessé. Gyakran jár együtt a mirigy megnagyobbodásával - strúma, golyva -, illetve hormontermelő göbökkel. Akár laboreltérés okán, akár egy nyaki UH-vizsgálaton észlelt elváltozásról van szó, a betegség igazolására izotópos vizsgálatra vagy akár UH-vezérelt biopszia elrendelésére is sor kerülhet.
Gyógyszerrel a hormonzavar helyreállításáért
A pajzsmirigy-túlműködés első számú terápiás módja a gyógyszeres kezelés, mellyel kordában lehet tartani az értékeket a hormontermelés gátlásával. Ugyancsak fontos a kísérő tünetek - például a szívpanaszok, magas koleszterinszint - megfelelő kezelése, például pulzusszabályozó, koleszterinszint-csökkentő gyógyszerekkel. Esetenként szükség lehet vitamin- és ásványianyag-pótlásra is.
Szükség lehet továbbá jódizotópos kezelésre is. Ekkor izotópot adnak a páciensnek, amit a pajzsmirigyszövet felvesz, így az anyag azt elpusztítja. Amennyiben valamilyen oknál fogva ez a terápia nem vezet eredményre, vagy ellenjavallt, műtéti beavatkozás lehet indokolt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Pajzsmirigy-túlműködés kezelése műtéttel
Sajnos vannak olyan esetek, amikor a műtét nélkül a túlműködés továbbra is fennmarad, és nem lehet gyógyszerrel sem kordában tartani a hormontermelést. Ennek oka, hogy hormonaktív strúma esetén a megnagyobbodott pajzsmirigy fokozottan termeli a hormonokat.
- A szükséges vizsgálatok elvégzése után kell elhatározni, hogy a műtét indokolt, vagy sem. A leletek áttekintése után mérlegelni kell az illetőnél a kockázat és haszon arányát. Ugyanis nem szabad olyan beavatkozást végezni, amelyiknek a kockázata nagyobb, mint a várható haszna. Ezt csak a beteggel együtt, a beteg részletes tájékoztatása után lehet eldönteni - mondja dr. Tihanyi Balázs, a Budai Endokrinközpont sebésze.
Ennek során az adott göböt - göböket -, valamint a pajzsmirigy egy részét - vagy annak egészét - eltávolítják, ezzel visszaszorítva a szerv hormontermelését. Érdemes tudni, hogy a mirigy teljes eltávolítása esetén a betegnek élete végéig pajzsmirigyhormonokat kell szednie!
Megváltozik az arc a betegségtől: mi mutatja, hogy a pajzsmiriggyel komoly baj van?
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- pajzsmirigy
- szűrővizsgálat