Biztosan leadom a súlyom, ha gyógyszert szedek: 5 súlyos tévhit a pajzsmirigyzavarról

A manapság népbetegségnek számító hormonális rendellenességeket kevesen ismerik.

Pajzsmirigy betegség
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Szinte nincs is olyan család, melynek tagjai közt ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen pajzsmirigyzavarral küzd. Sajnos a probléma népbetegségnek számít, és számtalan gondot generál.

Bár sokakat érint, mégis rengeteg a tévhit vele kapcsolatban. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája a leggyakoribbakat oszlatta el.

Nem mindig jelentkezik tünetekkel a betegség

Igen elterjedt tévhit, hogy a pajzsmirigyzavarok kellemetlen tünetekkel járnak, ezért bizonyára tudna róla az, aki hasonló problémával küzd. A betegség gyakran testsúlyváltozással, hajhullással, menstruációs zavarokkal, emésztési problémákkal és fáradékonysággal vagy túlpörgéssel jár, ám nem mindig jelentkeznek ezek a panaszok. Előfordul, hogy csupán egy más okból végeztetett vérvételen derül ki a probléma, de könnyű összetéveszteni más állapotokkal is - ilyen például a klimax.

A jód nem mindig tesz jót

Mivel több pajzsmirigyzavar kialakulásában nagy szerepet játszik a jódhiány, sokan úgy gondolják, hogy a plusz jód bevitelével csak hozzájárulnak pajzsmirigyük egészségéhez. Ám van, amikor pont a plusz jód fogyasztása járul hozzá betegségük súlyosbodásához. Lehet, hogy Hashimoto-betegség esetén is csak károkat okoz, mivel a túl sok jód fokozza a kóros autoimmun folyamatokat.

Vannak terhességnél szedhető gyógyszerek is

Vannak olyan készítmények, amiket nemcsak érdemes, de muszáj is szedni a várandósság alatt. Ilyen a pajzsmirigy-alulműködésre való gyógyszer, ami nélkül vetélés vagy koraszülés következhet be. Ráadásul fejlődési rendellenességet is okozhat, ha nem elég jó az anya pajzsmirigyhormon-ellátottsága. A baba ugyanis az anyától veszi el a neki szükséges pajzsmirigyhormonokat. Ha a kismama pajzsmirigybeteg, akkor a terhesség során többször is ellenőriztesse a TSH-, T3-, T4-értékeit. Ahogy nő a baba, egyre több hormonra van szüksége, így sok esetben változtatni kell a gyógyszer dózisán is. A pajzsmirigy-túlműködésben szenvedő terhes nőt is gyógyszeresen kezelni kell.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Nem elég a TSH-értéket ellenőrizni

Az egyik legelterjedtebb tévhit, hogy egyedül a TSH-szintből felállítható a pontos diagnózis. Pedig csakis ebből az adatból még nem szűrhető le teljes értékű következtetés. Ennek oka egyrészt az, hogy a referenciatartományt több minden befolyásolja. Másrészt figyelembe kell még venni a T4- és T3-értékeket, valamint célszerű megnézni az ATPO szintjét is, melynek emelkedése gyulladásokra és autoimmun folyamatokra utalhat.

Csupán a gyógyszertől nem normalizálódik a súly

Mivel a pajzsmirigyzavarok gyakran testsúlyváltozásokkal járnak, sokan abba a tévhitbe ringatják magukat, hogy ha elkezdik szedni a gyógyszert, akkor leolvadnak róluk a plusz kilók. Egyedül a készítmény még nem lesz hatásos, hanem úgy segít a fogyásban, hogy helyrebillenti az anyagcserét. A túlsúly leadását tehát segíti, de ehhez egészséges étkezésre és rendszeres testmozgásra van szükség. A pajzsmirigy-túlműködés esetén jelentkező fogyást pedig a megfelelő gyógyszeres kezelés megállítja.

A hormonháztartásodat és a pajzsmirigyedet is támogathatod egészséges módszerekkel. Ezekből egyél a jól működő endokrin rendszerért!

Rákellenes, immunerősítő, és a pajzsmirigyet is segíti: 10 étel, ami tele van szelénnel

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük