A fáradtságtól a székrekedésig: milyen lelki problémák okoznak pajzsmirigy-megbetegedést?
A szerv kóros elváltozása szorongást, félelmet, elfojtott érzelmeket is jelenthet.
A pajzsmirigybetegség hosszú ideig lappanghat, és amíg a fizikai okok többnyire pontosan megállapíthatók, a lehetséges lelki okokról ritkán esik szó.
A pajzsmirigy a nyelőcső két oldalán található, alakja leginkább egy pillangóra emlékeztet. Azáltal, hogy szabályozza a thyroxin és a trijód-thyronin nevű hormont, az egész szervezet működését befolyásolja. A betegségnek több formája létezik, melyek összefügghetnek a hormontermeléssel, illetve a szerv méretével, szerkezetével. Arról, hogy bekövetkezhet-e spontán gyógyulás, illetve a gyógyszeres kezelés szükségességéről korábban már írtunk, ezúttal a háttérben megbúvó, lehetséges lelki okokról olvashatsz.
Golyva = elfojtott érzelmek?
Golyvának nevezik a pajzsmirigy azon duzzanatait, melyek nem daganatos vagy gyulladásos megbetegedésből alakulnak ki. A golyva általában a pajzsmirigy túlműködését jelzi. Előidézhet kóros hormontermelődést, de ez nem törvényszerű. Megnagyobbodása következtében a mirigy nyomhatja a körülötte található szerveket, így a betegség akár légzési zavarokkal is párosulhat.
Érzelmi oldalról megközelítve a pajzsmirigy túlműködése összefüggésben állhat az elfojtott érzelmekkel: az állandó szorongás, a problémák elnyomása, a kifejezésre nem jutatott vágyak, érzések megnövelhetik a mirigyet. Furcsa mód, ha a pajzsmirigy eleinte alul-, később pedig túlműködik, jelentheti azt, hogy hajlamos vagy áldozatként látni magad a saját életedben, és meggyőződésed lehet, hogy az egész világ összeesküdött ellened.
Milyen lelki probléma okoz pajzsmirigy túlműködést?
A pajzsmirigy túlműködése elsősorban az anyagcsere lelassulásával, nemritkán golyvaképződéssel párosulhat. A pajzsmirigyet megtámadja egy gyulladás, mely miatt antitestek termelődnek, és jódhiányt okoznak. Ilyenkor sokan panaszkodhatnak állandó fáradtságra, székrekedésre, végtagzsibbadásra vagy a reflexek gyengülésére.
A kínai orvoslás a pajzsmirigy problémáit a torokcsakra betegségei közé sorolja, mely az önkifejezéssel, vagyis a kreativitással és a kommunikációval áll összefüggésben. De a pajzsmirigy túlműködése jelezheti a múltbéli feldolgozatlan problémákat is: előfordulhat, hogy bár többször találkozol ugyanazzal a helyzettel, képtelen vagy szembenézni vele, kiszolgáltatottnak, tehetetlennek érzed magad.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A nők gyakrabban szenvednek tőle
Sok helyen a nők betegségeként emlegetik a pajzsmirigy rendellenességeit, Dr. Jolene Brighten, egészségügyi szakember szerint ezért leginkább a hormonális okok felelnek. Brighten hangsúlyozza, hogy terhesség, illetve szoptatás alatt a nők szervezetének több jódra van szüksége - a jódban szegény étrend alapjaiban befolyásolhatja a betegség kialakulását -, ugyanakkor a szülés utáni hormonális változások is előidézhetnek pajzsmirigygyulladást.
Felhasznált irodalom: Jacques Martel - Lelki eredetű betegségek lexikona.
OLVASD EL EZT IS!
- terhesség
- nőgyógyász