„A rákszűrésem eredménye: P4” - Mennyire jelent ez nagy bajt, és mi a következő lépés?

A méhnyakrákszűrés eredménye miatt sokan aggódnak.

P4 rákszűrés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nőgyógyászati rákszűrések alkalmával előfordulhat, hogy valaki ijesztő eredményeket kap. Ilyen a P4 is, mely igen nagy aggodalmakat kelt az érintettekben, hiszen ekkor már rákra gyanús sejteket találni.

Hogy pontosan mit is jelent az, ha valaki leletén P4 szerepel, arról dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokkal foglalkozó orvosát kérdeztük.

Évente szükséges a méhnyakrák szűrése

A mellrákon kívül a méhnyakrák az egyik leggyakoribb daganattípus a nők körében, így nagyon fontos hangsúlyozni, mennyire lényeges az évenkénti rákszűrés. Ez azért is bír nagy jelentőséggel, mert így hamar fény derülhet a rákmegelőző állapotokra, melyeket eredményesen lehet kezelni - a P4 is legtöbbször ilyen. Maga a méhnyakrák kialakulásáig hosszú idő, akár 10-15 év is eltelhet, így tehát megelőzhető! A rákszűrés után az értékeléshez a P-skála eredményei mellett - P1, P2, P3, P4, P5 - a részletes Bethesda-skála eredményeit veszik figyelembe az orvosok.

nogyogyaszati-eredmeny

P4 lett az eredmény - ez mit jelent?

Amennyiben valaki P4-es eredményt kap, az mindenképp további teendőket és vizsgálatokat igényel, hiszen ez azt jelenti, hogy jelen vannak már nagymértékben kóros sejtek - ez nem feltétlenül jelent rákot! Ilyenkor szükség van HPV-szűrésre is, valamint szövettani mintavételre, a méhnyak kúp alakú kimetszésére - loop konizáció. Ez egy kisebb nőgyógyászati műtét, egynapos beavatkozás, mely a további elemzéshez szükséges, ráadásul a kóros részt ezzel sokszor teljes mértékben el is lehet távolítani, így az ép, egészséges terület marad meg, további műtéti teendőre nincs szükség.

Hogy mi a további teendő, arról a szövettan után lehet pontos információkat mondani. Amennyiben a konizáció után már csak az egészséges méhnyak maradt meg, úgy háromhavonta kontroll cytológia javasolt, majd egy év után már csak az éves rákszűrésen kell részt venni - mondja dr. Hernádi Balázs.

Abban az esetben, ha nem sikerült a problémás részt maradéktalanul eltávolítani, úgy a konizációt meg kell ismételni. Amennyiben az sem vezet eredményre, illetve, ha a szövettan alapján még előrehaladottabb az állapot, az életkort és a fertilitást is figyelembe véve onkológus-nőgyógyászt szükséges felkeresni a további lehetőségeket illetően - ez sajnos akár a méh eltávolítása is lehet.

A gomba ellenes plusz

Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

Ezt is szeretjük