Súlyos, öröklődő betegséget állítottak meg az orvosok: kivágták a hibás gént a testből
Tízezer öröklődő rendellenesség megelőzésében segíthet a módszer.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Hemzsegnek az online vásárlók, miközben konganak az ürességtől a butikok: a járványhelyzet átírta a vásárlási szokásokat »
- Elképesztően nőies és sokoldalú trend tér vissza: a kordbársony cuccok idén így ütősek »
- A legerősebb vízhajtó smoothie receptek: pár nap alatt segítenek megszüntetni a puffadást »
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
- 122 éves koráig élt a francia asszony: különös képeken mutatjuk hosszú életét
Először metszettek ki sikerrel humán embrióból hibás DNS-darabot, mely egy öröklődő, súlyos szívbetegségért felelős, írta a BBC hírportálja a Nature tudományos folyóiratban megjelent tanulmány alapján.
A kutatócsoport ismertetett eredménye utat nyithat mintegy tízezer, nemzedékről nemzedékre öröklődő rendellenesség megelőzéséhez.
Genetikai olló az eljárás neve
Az amerikai és dél-koreai tudósokból álló kutatócsoport öt napon át engedte fejlődni a kijavított embriókat, ezután véget vetettek a kísérletnek. A génszerkesztés úttörő technológiáját, a CRISPR nevű eljárást, vagyis a genetikai ollót a 2015-ös év tudományos áttörésének választották. Segítségével a szakértők géneket iktathatnak ki, a sérülteket megfelelő DNS-részekkel pótolhatják, vagy új génszekvenciákat illeszthetnek be.

Szívizombetegség megelőzésén dolgoztak
A portlandi Oregon Health and Science University, a Salk Intézet és a dél-koreai Alapkutatási Intézet közös kutatócsoportja egy szívizom-elfajulással járó betegség, a hipertrofikus kardiomiopátia megelőzésén dolgozott. A rendellenesség nem ritka, ötszáz emberből egyet érint, és a szív hirtelen megállásához is vezethet. A kórt egyetlen gén - egy DNS-ben lévő utasítás - hibája okozza. Aki hordozza, az 50% valószínűséggel adja tovább a gyermekének.
Még a fogamzás alatt beavatkoztak
A kutatók a hibát a fogamzás alatt javították ki. A hibás gént hordozó férfi spermáját egészséges női donor petesejtjébe juttatták a CRISPR-technológiával együtt, ami a hibát korrigálta. Nem minden esetben jártak sikerrel, de az embriók 72%-a megszabadult a betegségért felelős génmutációtól.
Shoukhrat Mitalipov, a kutatócsoport egyik vezetője elmondta, hogy a javítást minden további generáció hordozni fogja, így a család és végső soron az emberiség is megszabadulhat az öröklődő betegség terhétől. Korábban már kínai kutatók is közzétettek hasonló tanulmányokat, vegyes eredményekkel. Az eljárás egyik kulcskérdése a biztonság, ezt csak sokkal kiterjedtebb kutatással lehet megvizsgálni.
OLVASD EL EZT IS!