Láthatóvá válnak a rákos sejtek! Speciális szemüveg segíti a sebészek munkáját

A daganatsejtek fluoreszkálnak a szemüvegen át.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hazánkban - csakúgy, mint világszerte - folyamatosan növekszik a rákos megbetegedések száma. Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint 20 év múlva évi 25 millió új megbetegedéssel számolhatunk.

Ez az adat is mutatja, hogy egyfelől komoly hangsúlyt kell helyezni a daganatos betegségek kialakulásának megelőzésére, másfelől olyan technológiai újításokra van szükség, melyek a gyógyítás szolgálatába állíthatók. A BBC nemrégiben egy olyan, sebészek által használt szemüvegről adott hírt, melynek segítségével láthatóvá válnak a rákos sejtek.

Speciális szemüveg onkológiai műtétekhez

Jelenleg a rákos megbetegedések kezelésére két fő eljárás létezik: a kemo-, illetve a sugárterápia, valamint a műtéti beavatkozás. Utóbbiak esetében talán a legnagyobb problémát az jelenti, hogy nem mindig lehet pontosan megállapítani, hol ér véget a daganat, és hol kezdődnek az egészséges szövetek.

Ebből adódóan sokszor újabb műtéti beavatkozások elvégzése szükséges.

Az Amerikai Egyesült Államokban nemrégiben egy olyan szemüveg kifejlesztésére került sor, amely a sebészek számára műtét közben láthatóvá teszi a rákos sejteket - javítva a sikeres beavatkozás esélyét.

- Egészen elképesztő ez a technológia, majdnem olyan, mintha egy mikroszkóp segítené a munkánkat műtét közben - nyilatkozta az eszköz tesztelésében részt vevő dr. Ryan Fields sebész.

Növelik a rák kockázatát: képeken 7 gyakori rizikófaktor

Nézegess képeket!

Elolvasom

Világító daganatsejtek

A vizsgálatban részt vevő betegek szervezetébe a műtét előtt olyan festékanyagot injekcióztak, mely a rákos sejtekhez kapcsolódik, és fluoreszkál. A szabad szemmel nem látható hullámhosszon történő fénykibocsátást a speciális szemüveg érzékelője beméri, és a sebész számára láthatóvá teszi. Egyfajta kibővített valóságot létrehozva ezáltal.

További vizsgálatok szükségesek

- Ez a technológiai újítás igazán ígéretesnek tűnik, ugyanakkor további vizsgálatokra és tesztekre van szükség, mielőtt rutinszerűvé válik a használata - nyilatkozta a Southamptoni Egyetem adjunktusa és tiszteletbeli sebész tanácsadója, Tim Underwood.

Ezt is szeretjük