Így hat az olvasás az agyra az idegtudósok szerint: átrendezheti a működését

Az olvasás jelentős változásokat eredményezhet az agyban, teljesen átrendezheti a működését - jó értelemben.

Olvasás hatása az agyra
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Olvasás által nem csak pluszinformációkhoz jut az ember, hiszen a legfrissebb neurológiai kutatások szerint valójában az agy működését is átrendezheti. Ez a folyamat nemcsak rövid távon, hanem hosszú távon is hatással lehet rá.

Az olvasás hatása az agyra

Rövid távon az olvasás fejleszti az empátiát. Amikor egy könyvben található karakterek helyzetébe képzeli bele magát az ember, az az agyban az empátia központját aktiválja. Ezáltal az olvasás nemcsak az információk megszerzésének módja, hanem elősegíti az érzelmek és személyes kapcsolatok jobb megértését is. Ebből a cikkből kiderül, milyen szokások jellemzőek az empatikus emberekre.

Olvasás hatása az agyra 2
Fotó: RubberBall Productions / Getty Images Hungary

Egy másik rövid távú hatása a koncentrálás segítése és a komplex gondolatok megértése. A mély olvasás, amely hosszabb időtartamot foglal magában, segít az agynak fokozni a fókuszálás képességét, de a hangos olvasás is különösen jót tesz - erről többet ide kattintva tudhatsz meg.

Hosszú távon szintén jelentős hatást gyakorolhat az agy fejlődésére. Egyes kutatások szerint az olvasás képességének megtanulása a gyerekkorban az agy struktúrájának átalakulását eredményezheti. Például a bal agyvelő egyik régiójában egy speciális terület aktivizálódik a hatására.

Egy 2013-as kutatás szerint is az olvasás jóformán újrahuzalozhatja az agyat, új neurális hálózatokat hozhat létre, és megerősítheti a fehérállományt a kérgestestben (corpus callosum), ami javítja a kommunikációt a két agyfélteke között, amivel élesebbé válik az elme.

Emellett az olvasás fejleszti az arcfelismerési képességet, a szókincset, támogatja a pihentető alvást, csökkenti a stresszt, miközben növeli a verbális memóriát.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Összességében az olvasás nem csak az információk megszerzésének eszköze, hanem átalakítja az agy működését. Ezért fontos helyet találni ennek a hasznos szokásnak a mindennapokban, és folyamatosan fejleszteni a szövegértési készségeket, hogy az agy sokáig egészséges maradjon.

Csodálatos hatással van az agyunkra a mozgás: javul a memória, csökken a szorongás

A mozgás az agyat is edzi.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük