Gennyes agyhártyagyulladás: védekezz oltással!

A meningococcus baktérium tavaly a korábbi évek átlagánál jóval több megbetegedést okozott hazánkban. (x)

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A betegséget a három legveszélyesebb járványos betegség között tartja számon a WHO. Afrikában hatalmas népességet érint, de Európában és itthon is felbukkant már a kórokozó több variánsa. Járványról ugyan nem beszélhetünk, de a fertőzéses esetek száma egyre nő. A meningococcus baktérium nagyon agresszív, a fertőzött szervezetben akár egy nap leforgása alatt is kibontakozhat a betegség, ami gyakran a végtagok elvesztésével vagy halállal végződik. Dr. Kulcsár Andrea védőoltási szaktanácsadót, a Szent László kórház főorvosát kérdeztük, mit érdemes tudni róla.

- Az elmúlt évben harminc megbetegedést regisztráltak Magyarországon, ebből hét végződött halállal. Nincs szó tehát tömeges megbetegedésről, de bizonyos korosztályokban és közösségekben különösen gyakori a fertőzés. Mit kell tudnunk a kórokozóról?

- A betegség elsősorban a csecsemőket, serdülőket és a fiatal felnőtteket érinti. A csecsemők immunológiai éretlenségük, a serdülők és fiatalok életviteli szokásaik miatt veszélyeztetettek. A meningococcus az ő garatflórájukban ráadásul sokkal nagyobb arányban, 25 százalékban fordul elő tünetmentesen, mint az idősebbekében. A kórokozó cseppfertőzéssel terjed, így akár egy házibulin is könnyen elkapható, ha ugyanabból a pohárból vagy üvegből többen is isznak.
A betegséget gyakran összekeverik a kullancs terjesztette agyhártyagyulladással, ami azonban vírusfertőzés, és csak egyetlen dologban hasonlít a meningococcusra: védőoltással ez is megelőzhető.

- Milyen jelek utalnak a fertőzés jelenlétére? Mikor érdemes orvoshoz fordulnunk?
- Meningococcus fertőzésre gyanakodhatunk hirtelen fellépő, szokatlan rossz általános közérzettel kísért magas láz, fejfájás, csecsemőknél pedig aluszékonyság és nyomásra el nem halványodó kiütések esetén. Ha azt észleljük, hogy a lázas beteg állapota órák múlva sem javul, mindenképpen orvoshoz kell fordulnunk. Fontos, hogy a betegség kezdeti tünetei gyakorlatilag nem különíthetők el a szokványos lázzal járó vírusbetegség tüneteitől.

A betegséget észlelő orvosnak azonban már gyanú esetén is kötelessége antibiotikum injekciót adni, és a beteget kórházba szállíttatni.

- A betegség lefolyása nagyon gyors, van-e egyáltalán gyógymód a kezelésére?
- Valóban, a baktérium gyakran gyors lefolyású fertőzést okoz, az életveszélyes állapot akár órák alatt kibontakozhat, és a betegek közel egy negyedénél halállal végződhet. A túlélők 80%-ánál gyakran súlyos maradványtünetek tapasztalhatók, ezek következményei között a végtagvesztés sem ritka.
Persze nem minden meningococcus fertőzésnek lesz végzetes vagy ennyire súlyos lefolyású betegség a következménye. Az időben alkalmazott antibiotikum megfordíthatja a folyamatot, és elősegítheti a gyógyulást, de a betegséget jóval nehezebb megállítani, mint megelőzni.

- Milyen módjai vannak a megelőzésnek?
- A megelőzés legbiztosabb módja a védőoltás. Itthon is rendelkezésre áll a meningocccus C,A,W135,Y szerocsoportja elleni vakcina. Ezt ismételten is lehet alkalmazni, így biztosítható az érintett korcsoportokban a hosszútávú védettség.

- Hány éves kortól szabad oltani?
- 6 hetes kortól alkalmazható a csecsemők védelmét is biztosító meningocccus C csoport elleni oltás, ezt a gyerekorvosok több mint 10 éve ismerik.

Az emlékeztető oltással az óvodás kor végéig elkerülhető a betegség, majd újabb oltással még 5 évig tart a védettség. Serdülő kortól érdemes a szélesebb védelmet nyújtó 4 komponensű változatot alkalmazni a meningoccus A,C,W135,Y szerocsoportok ellen.

A betegségről és a megelőzés lehetőségeiről a www.meningococcus.hu oldalon olvashatók további részletek.

A cikk a Dr. Nyerges Gábor Alapítvány megbízásából készült.(%oldalmero(http://ad.adverticum.net/img.prm?zona=1759478&kampany=1992948&banner=1992964&ord=RANDOM_NUMBER)%)

Ezt is szeretjük