Nőnek lenni jó

A női léthez azonban társulnak kellemetlen panaszok is. PMS, migrén, fájdalmas vérzés. Szerencsére gondjainkra az Anyatermészet kínál jobbnál jobb megoldásokat.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kiskamasztól egészen a nagymamakorig különböző egészségügyi problémákkal találkozhatnak a szebbik nem képviselői. Nézzük ezeket sorra, a gyógyíreikkel együtt!

Menstruációs problémák

Premenstruális szindróma – PMS

A premenstruális szindróma fogalma alatt olyan tünetek értünk, amik a havivérzés kezdete előtt legfeljebb 14 nappal jelentkeznek, és a vérzés beálltával lecsengenek. A tünetek egyaránt lehetnek fizikai – vízfelgyülemlés, testsúlygyarapodás, fej-, derék- és végtagfájás, szorulás, hasmenés, kimerültség stb. – és pszichés természetűek – ingerlékenység, depresszió. A PMS-t hormonális változások okozzák.

Teendők a tünetek megelőzése, illetve enyhítése érdekében:

  • Pozitív hatása lehet a táplálkozás megváltoztatásának, sok friss gyümölcs, zöldség és teljes kiőrlésű termék fogyasztásának. Ne hagyj ki egyetlen étkezést sem, mert az csökkenti a vércukorszintet, és farkaséhséget eredményezhet!
  • Néhány ciklus alatt fogyassz táplálékkiegészítőket! A ciklus második felében próbálj meg naponta egy-két alkalommal 50 mg B6-vitamint szedni! Terhesség beköszöntével a készítmény szedését abba kell hagyni! Naponta egyszer-kétszer ajánlatos 500 mg ligetszépeolaj, 100–300 mg E-vitamin és 200 mg magnézium szedése is. Az ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmazó multitabletták még olyan fontos anyagokat is szolgáltatnak, mint a króm és a cink.
  • A barátcserje közvetlen hatást gyakorol a hipofízisre, és szabályozza a hormontermelést. Az alakor – ősi búzafaj – hasonlóképpen kiegyensúlyozó hatású az ösztrogén és a progeszteron arányára, továbbá erősíti a petefészket.
  • Ösztrogénhiány esetén segítséget nyújthat a zsálya, a cickafark, a komló és a poloskavész.
  • Feszültség, aggodalom vagy depresszió esetén ajánlott a orbáncfű, a kamilla, a vadzab és a vasfű.
  • Az ödémásodáson, a felpuffadáson és a duzzanatokon segít a kukoricalevél, a gyermekláncfű levele vagy a bojtorján.

Fájdalmas vérzés – dysmenorrhoea

A kellemetlen érzés, amit a fájdalmas havivérzéskor átélhetsz, az alhasban vagy a deréktájékon jelentkezik, és a heves, húzó fájdalmaktól az erős görcsökig terjed. Legfeljebb három napig tart, és sokszor fájdalomcsillapítót igényel! Az állandóan visszatérő, fájdalmas vérzéssel fordulj orvoshoz, mert olyan problémákról is szó lehet, melyek speciális kezelést igényelnek! Ha nem ilyen esetről van szó, akkor te magad is sok mindent tehetsz a fájdalmak enyhítése érdekében.

  • Egyszerű, de rendkívül hatékony, ha egy melegítőpalackot helyezel a hasadra. Oldja a görcsöket és elősegíti a vérátáramlást. Feküdj le, lazíts, ez már önmagában is görcsoldó hatású.
  • Segítséget nyújthatnak a több kalcium és magnézium, valamint a ligetszépe, a lenmag, a borágó vagy a feketeribizli olajában található esszenciális zsírsavak, valamint a B-, a C- és az E-vitaminok, és a cink.
  • A méh és a méhnyak feszülései szintén csillapíthatóak gyógynövényekkel: kökörcsinnel, gyermekláncfűgyökérrel vagy rozmaringgal. A poloskavész segít az erős fájdalmakon.
  • Vérfelgyülemléskor, illetve -pangáskor enyhülést hoz a hibiszkusz, a palástfű, a körömvirág vagy a málnalevél.
  • Menstruáció előtt, megelőzés céljából forró gyömbér- vagy fahéj teával segítheted a vérátáramlást.
  • Hátadat és hasadat hígított éterikus olajokkal – levendula, muskotályos zsálya, ylang-ylang, kamilla, citromfű, gyömbér vagy rozmaring – masszírozhatod a feszültségek és a fájdalmak csillapítása érdekében.

Erős vérzés

Ha a betétet kétóránként vagy ennél gyakrabban kell cserélni, erős vérzésről beszélünk. Ennek nagyon sok oka lehet: örökletes hajlam, megváltozott hormonháztartás, elsősorban a vérzés idejét megelőző stressz, fertőzések, olykor komolyabb betegségek.

Fontos! Mindenképpen keresd fel az orvosod, ha a vérzésed hirtelen megváltozik.

  • Az egészséges táplálkozás különösen fontos a méhben elhelyezkedő aprócska, a vérzés szabályozásáért felelős artériák normális kontrakciójáért. Érdemes kerülni a koffeint, az alkoholt, a nikotint és a zsíros ételeket. Gyakran szenvednek erős vérzéstől azok a nők, akiknél a pajzsmirigy csökkent működésű. A jódban gazdag táplálkozás segíthet rajtuk.
  • A barátcserje és a cickafark támogatja a hormonháztartás szabályozását. A májműködést serkentő gyógynövényekkel, például körömvirággal, rozmaringgal, gyermekláncfűgyökérrel vagy kurkumával a hormonális tevékenység serkenthető.
  • A méhnyálkahártya leválásának szabályozásában különösen hatásosnak bizonyult a kurkuma.

Fejfájás, migrén

A menstruáció előtti és alatti szakaszban nagyon sokan erős, néha migrénszerű fejfájástól szenvednek. Ennek többnyire hormonális okai vannak.

  • Kerüld a finomított szénhidrátokat és a cukrot, főként közvetlenül a menstruáció kezdete előtt! Gyakrabban és kevesebbet egyél! Iktasd ki a koffeint, az alkoholt és a cigarettát!
  • A gerincproblémák és az izomfeszültségek gyakran összefüggésben állnak a fejfájással. Csontkováccsal vagy masszőrrel kezeltesd magad!
  • Migrén és fejfájás kezelésére bevált gyógynövények a citromfű, a rozmaring, a borsmenta, a gyömbér, a gyermekláncfűgyökér, a macskagyökér és a kamilla.
  • A fejfájás csillapítására éterikus olajokat dörzsölj közvetlenül a fejedre! Legjobb a rozmaringolaj, de a célnak megfelel a citromfű, a levendula és a borsmenta olaja is.

Változókori panaszok

Hőhullámok és éjjeli verejtékezés

A menopauza idején sokan szenvednek hőhullámoktól, éjjeli verejtékezéstől vagy mindkettőtől egyaránt. Ezek intenzitása a kissé kellemetlentől a nagyon megterhelőig, sőt valóságos gyötrelmekig terjedhet.

  • Viselj természetes alapanyagú ruházatot, mert a szintetikusak a bőr légzését-levegőzését megakadályozzák, és fokozzák a verejtékképződést! Ez érvényes az ágyneműre is.
  • Mondj le a túl forró italokról, az erős vagy zsíros élelmiszerekről, ételekről, mert ezek a hőhullámhajlamot még jobban fokozzák!
  • Végy magadhoz elegendő folyadékot, E-vitamint és szelént! Ezek a tápanyagok javítják a hőszabályozást.
  • Fontos! Aki magas vérnyomásban, cukorbetegségben szenved, vagy a szívével kapcsolatos panaszai vannak, legyen óvatos az E-vitaminnal, és mindenképpen kérje ki orvosa tanácsát!
  • Az ösztrogéntartalmú gyógynövények, mint a rozmaring, a palástfű, a cickafarkfű, a macagumó, a poloskavész, a körömvirág vagy a komló segítenek a hormonháztartás szabályozásában. A galagonya elősegíti a vérellátást.
  • A levendula, a rózsa, a rozmaring vagy az ylang-ylang éterikus olajai masszázsolajként vagy fürdőadalékként oldják a feszültségeket.

Hangulatingadozások

A változás évei alatt sokakat hatalmába kerít a depresszió, a szeszélyesség, az ingerültség, a félelem, az aggodalom vagy a pánik. Ezek az ingadozó érzések a hormonális változásokra, és az ebben az időszakban gyakran terhelő életkörülményekre vezethetőek vissza.

  • A sok nő számára nehéz időszak alatt különösen fontos a testi egészség megőrzése kiegyensúlyozott táplálkozással. Az alkoholról, a koffeinről és a cigarettáról szintén ajánlatos lemondani, mert ezek az idegrendszert még jobban megterhelik.
  • A sportolás – aerob tevékenység – nemcsak fittségeden javít, hanem elősegíti az agyban az endorfinok felszabadulását, ezek pedig jobb kedvre derítenek. Kiegészítésképpen szedhetsz B-vitamin-komplexeket, C- és E-vitaminokat – utóbbit az ajánlott elővigyázatossággal! –, továbbá a ligetszépeolaj, a kalcium és a magnézium is segít az idegrendszer erősítésében.
  • Az orbáncfű rendkívül jól bevált a menopauza idején fellépő depresszió kezelésében. Emellett hangulatjavító a citromfű, a borágó, a vasfű, a vadzab, a rozmaring és a fahéj is.
  • A hársfa, a citromfű, a levendula és a kamilla nyugtató hatású, a golgotavirág és a macskagyökér az idegességen és a pánikon segít.
  • Masszázsolajként vagy a fürdővízhez adva a rózsa, a bergamott-narancs és a citromfű éterikus olajai segítenek oldani a feszültséget, enyhíteni a szomorúságot, a lehangoltságot.
  • A méhek gyűjtötte pollenekből készült termékek – például a méhpempő – jól alkalmazhatóak klimakterikus panaszok ellen. Tudományos vizsgálatokkal is alátámasztották, hogy a változókori panaszok, mint a fejfájás, az álmatlanság, a depresszió és a hőhullámok határozottan csillapíthatóak a méhek termékeivel.

Hüvelyszárazság és -irritáltság

A változókor alatt csökkenő ösztrogénszint a hüvely falát vékonyabbá és szárazabbá teheti, ezért közösüléskor a súrlódás miatt megsérülhet, néha még vérezhet is.

  • A hüvelytájékot ne szappannal mosd, hanem kifejezetten erre a területre kifejlesztett mosakodógéllel.
  • A fürdővízhez adj kevéske almaecetet, hogy a hüvely természetes pH-értékét megőrizd! A vízbe szórt tengeri sóval hatékonyan megelőzheted a fertőzéseket.
  • Szerezz be síkosítógélt a gyógyszertárból, mert még szexuális vágy esetén is szükség lehet a plussz nedvességre!
  • E-vitamin-tartalmú olaj rendszeres alkalmazása simulékonyabbá teszi a hüvelyt, gyógyítja a sérüléseket, a szöveteket rugalmasan tartja. Nyiss ki egy E-vitamin-kapszulát, és ujjaddal dörzsöld az olajat a hüvely belső falába. A körömvirágkrém és -olaj hasonlóképpen nagyon kedvező a hüvelyfal károsodásainak gyógyításában.
  • A hormonháztartás kiegyensúlyozására rendszeresen fogyasztott gyógynövények gondoskodnak a megfelelő ösztrogénszintről, és megakadályozzák a hüvely elváltozásait. Erre a célra különösen alkalmas az alakor, a komló, a körömvirág, a zsálya és a gyermekláncfűgyökér. Kiegészítésképpen szedhetők B-, C- és E-vitaminok, valamint a ligetszépeolaj.
Ezt is szeretjük