Ezért ugrál a nők súlya, akkor is, ha tartják a diétát és eleget sportolnak
Nem kell megijedni, ha a menstruáció idején többet mutat a mérleg.
A fogyókúrázó nők többsége találkozik azzal a problémával hogy bár semmit nem változtatnak az étrenden és a testmozgás mértékén, mégis növekszik a mérlegen mért súly. A női fogyás rejtelmeibe a hormonokon keresztül vezet az út, a női testben egy hónap alatt rengeteg változás megy végbe, amik a hangulatra, az étvágyra és a súlyra is hatással vannak.
A női fogyás
A női test működésének meghatározó jegye a menstruációs ciklus, amelynek négy szakasza van, és minden szakasz más érzelmi és testi változásokat hoz a nő életébe. Biztosan te is tapasztaltad már, hogy a menstruáció idején nehezebben megy a testmozgás, még ha nem is jár fájdalmakkal, ez az időszak inkább a nyugalom iránti belső igényről szólnak.
Amikor ez elmúlik, akkor újra energikusabbnak érzed magad, és ahogy haladnak a napok, átkerülsz a menstruációs ciklusok következő szakaszaiba. A sokszor komolyabb hangulati és energiaszint-változások a súlyváltozásokra is hatnak, elég csak arra gondolni, hogy ezekben a szakaszokban az étvágy is máshogy alakul.
A menstruáció
A vérzés első napjaiban sokszor nem esik jól az edzés, ilyenkor nyugodtan adj magadnak időt a pihenésre. Ilyenkor a szervezetedben alacsony az ösztrogén és a progeszteron szintje, amely viszony néhány nap elteltével már segítheti a nagyobb teljesítményű edzést is.
Follikuláris szakasz
Ekkor az ösztrogénszint növekszik, a menstruációt követő időszakban a nők általában kifejezetten energikusnak érzik magukat, ilyenkor simán növelheted az edzések alatti teljesítményt.
Ovulációs szakasz
A ciklus közepén a legmagasabb az ösztrogénszint, ami az ovuláció közepén drasztikusan lecsökken. Ezzel együtt viszont a progeszteron szintje növekszik. Az edzések intenzitásán érdemes visszavenni.
Luteális szakasz
A progeszteronszint ilyenkor a legmagasabb, amivel a különféle menstruációs tünetek is jelentkezhetnek, hangulatingadozás, PMS, ilyenkor nem érdemes a legnehezebb edzésekkel terhelni a szervezetet.
A hormonális változások az étvágyra is hatnak, ezért a menstruáció előtti időszakban a megnövekedett hormonszinttel együtt növekedhet az étvágy. Néha észre sem veszed, és egy kis többlet-kalóriabevitel máris felboríthatja a diétádat. Ha ennek sikerül ellenállnod, akkor is történhet súlynövekedés, hiszen a megnövekedett hormonszint a vízvisszatartásra is hat. Ez nem csak a vizesedés tüneteivel járhat, hanem akár azzal is, hogy a súlyod nő tőle, akkor is, ha pont annyit eszel és edzel, mint előtte.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A menstruáció alatti vizesedés teljesen normális jelenség, járhat vele puffadás is, ezek a menstruációt követően elmúlnak. Tehát semmiképpen nem szabad kétségbeesni, ha mást mutat a mérleg, mint egy héttel korábban, ehelyett a mérlegelésnél figyelembe kell venni a menstruációs ciklusban szerepet játszó hormonokat és a női test természetes változásait.
Ez a 8 dolog mérleg nélkül is azonnal elárulja, hogy működik a fogyókúra
A súlycsökkenést nem csak az jelzi, ha kevesebbet mutat a mérleg, vannak más jelei is a fogyásnak.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)