Házilag is készíthetsz naptejet: bőrbarát, személyre szabott krém percek alatt
Környezetbarát, bőrbarát naptejek is kaphatók, de saját magad is készíthetsz fényvédő krémet.
A Palaui Köztársaságon és Hawaiin már betiltottak több, a környezetre káros összetevőt tartalmazó naptejet, mivel az óceánok melegedése mellett az anyagok vízbe mosódása is felelőssé tehető a korallok fehéredéséért. De nem csak környezeti szempontból problémásak a hagyományos krémek.
Az élővizekre két legkárosabbnak ítélt összetevő a naptejekben az oxibenzon és az octinoxát, amelyekről kiderült, hogy a bőrön át felszívódva a hormonháztartást károsító hatással bírnak az emberre nézve is.
Biztonságos, házi naptej
Szerencsére több lehetőség is kínálkozik a kerülésükre, kaphatók bőr- és környezetbarát termékek, a csomagoláson feltüntetett összetevőlista segíteni fog a választásban. Sőt, néhány speciális hozzávalóval akár saját kezűleg is gyárthat az ember személyre szabható krémet.
A házi naptej összetevői
- 50 gramm sheavaj,
- 50 gramm méhviasz,
- 50 gramm kókuszolaj,
- 50 gramm kakaóvaj,
- 100 gramm olívaolaj,
- 50 gramm nem nanoszemcsés cink-oxid,
- pár csepp E-vitamin,
- tetszés szerint 5-10 csepp illóolaj, például levendula.
A cink-oxidon, az E-vitaminon és az illóolajon kívül tedd az összetevőket egy üvegtálba, majd olvaszd össze őket vízgőz fölé téve. Az egyneműsítés után hagyd hűlni picit, ha langyos, tedd hozzá a két kimaradt összetevőt. Hűlés közben néha keverd át, akár kézi habverővel is lazábbá teheted. Tedd üvegedényekbe, és zárd le légmentesen.
A sheavaj, a kókusz-, az olívaolaj és az E-vitamin hidratálttá teszi, védi a bőrt, a méhviasz vízállóbbá is teszi a keveréket. A kakaóvaj és a kókuszolaj ugyan önmagában is bír egy icipici fényvédő hatással, ám ez erős napfényben nem elegendő. A cink-oxid mechanikai fényvédelmet biztosít - a titán-dioxidhoz hasonlóan -, ami azt jelenti, hogy apró részecskéi fizikailag visszatükrözik a bőrt érő napfényt. Bár a nanoszemcsés változat szigorúan kerülendő, mivel felszívódhat a bőrön át, a mikroszemcséset nyugodtan használhatod. A keverék a bőrtípus szerint tovább variálható.
Kockázatos anyagok a naptejekben
Amennyiben valaki macerásnak tartja az összetevők beszerzését, vagy nem szeretne otthon a krémkészítéssel bajlódni, esetleg érzékeny bőre védelmét nem bízná a házi szerekre, mégis bőr- és környezetbarát termékekre tenné le a voksát, a naptejek csomagolását javasolt szigorúbb szemmel átnéznie.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az oxibenzon - sokszor benzophenone-3 néven - és az octinoxát - ethylhexyl methoxycinnamate vagy octinoxate néven is - mellett a kutatások szerint kerülendők még a Benzyl Salicylate, a Phenyl Salicylate, az Octyl Salicylate, a Homosalate, a 3-(4-methylbenzylidene) Camphor néven feltüntetett kémiai fényvédő összetevők is, melyek mindegyike a hormonrendszert veszélyezteti.
Ahogy a fenti receptben szerepel, a titán-dioxid és a cink-oxid nanoszemcsés változatai is kerülendők, mivel a bőrbe szívódva, fény hatására a szabad gyökök keletkezésében is felelőssé tették őket, holott éppen ennek kerülése a cél a fényvédők használatával. Mivel a mikroszemcsés változat nem szívódik be a bőrbe, biztonságosan alkalmazható. Egyes kozmetikai gyártók egyébként ennek elkerülésére a titán-dioxid-nanorészecskéket külön fényvédő bevonattal látják el, így az Európai Unióban forgalmazott titán-dioxidos készítmények megbízhatónak mondhatók.
A fenti anyagokat tartalmazó krémek kerülendők, ahogy környezeti megfontolásból érdemes a pálmaolajat is kerülni, és a parabén-, valamint az állatkísérlet-mentes jelzést is megtalálhatod a megbízható márkák naptejein. Még egy dolog: a spray-s változatok helyett biztonságosabban alkalmazhatók a sima krémek, hiszen így az anyagok belélegzésére sincs esély.
Bioboltokban, webshopokban, sőt akár gyógyszertárakban is több, természetes hatóanyagokból készült változat kapható, a kész krémek előnye, hogy a faktorszám szerint is kereshetsz a bőrödnek megfelelő készítmények között. A gyártók közül a legkedveltebbek közé tartozik a Biola, a Wooden Spoon, az Adrienne Feller, a Nagora és a Lavera is, akik ráadásul 30-50 faktoros készítményeket is piacra dobtak már.
Szép barna bőr béta-karotinnal
Ha a fényvédelemről gondoskodtál, a táplálkozás is segíthet az egyenletes, szép barnaság elérésében: a béta-karotin-tartalmú ételek lesznek a segítségedre.
Sokkal szebben barnulsz le: 10 szuper étel, ami tele van béta-karotinnal
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
- környezettudatosság
- környezetvédelem
- naptej
- napozás
- fényvédelem
- házi kozmetikum
- natúrkozmetikum
- kozmetikum összetevők
- diy
- csináld magad
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- gyógyítás
- allergia