Hány perc kell a napszúráshoz? Ez a kritikus határ a tűző napon!
Nem is hinnéd, milyen kis idő is elég hozzá.
A nagy meleg a lakásban is képes jelentős mértékben terhelni a szervezetet, a szabadban tartózkodás azonban még veszélyesebb lehet ilyenkor, amellett ugyanis, hogy kiszáradáshoz vezethet, és napégést is okozhat, olyan súlyos állapotokat is kialakíthat, mint a napszúrás vagy a hőguta.
Utóbbi kezelés nélkül olyannyira is veszélyes lehet, hogy a szervezet tartós károsodásához és halálhoz is vezethet, éppen ezért nagyon fontos, hogy felismerd a tüneteket, még lényegesebb azonban, hogy igyekezz megakadályozni a kialakulásukat.
Mennyi idő alatt alakulhat ki napszúrás?
Az, hogy mennyi idő alatt alakulhat ki napszúrás, sok mindentől függhet, szerepe lehet benne az egyéni érzékenységnek, annak, hogy valaki aznap mennyi időt töltött a tűző napon, és mennyire van hozzászokva, és természetesen annak is, hogy hány fok van, illetve mennyire erős a napsugárzás.
Általánosságban azonban elmondható, hogy ha nagyon erős, akár már öt perc alatt is kialakulhat, csecsemők, gyermekek és idős emberek esetében pedig akár már néhány perc is elég lehet hozzá, csakúgy, mint a még súlyosabb hőguta esetében. Növeli a kockázatot továbbá bizonyos állapotok fennállása is, többek között a szív-, vese-, máj- és cukorbetegségben szenvedőknek is jobban kell vigyázniuk, emellett nagyobb a valószínűsége, hogy ugyanolyan körülmények között valaki hamarabb kap napszúrást, ha például kopaszodik, vagy világosabb a hajszíne.
Mik a tünetek?
A napszúrás tünetei jelentkezhetnek viszonylag hamar, ugyanakkor egy-két órán belül is a napon tartózkodás után, jellemzően pedig a kellemetlen közérzetet, a szédülést, a lázat, a hányingert, a hányást, a magasabb testhőmérsékletet és a fejfájást foglalják magukban. Súlyosabb esetben eszméletvesztés is felléphet.
Ha valaki a tüneteket tapasztalja magán vagy máson, fontos, hogy mielőbb megtegye a szükséges lépéseket: mindenképpen kerülni kell a napot, lehetőleg keresni kell egy hűvösebb, sötétebb helyiséget vagy éppen pincét.
Képeken 10 étel leégés ellen: segítenek, hogy szépen, egészségesen barnulj
Nézegess képeket!
ElolvasomNagyon lényeges a fekvés, a megfelelő folyadékpótlás, valamint a hideg vizes borogatás, hogy a túlmelegedett testet - tulajdonképpen ez a napszúrás - sikerüljön lehűteni. A tünetek jelentkezése esetén fel kell keresni az orvost, ugyanakkor általában 24-48 órán belül elmúlnak, ez idő alatt azonban nagyon fontos kerülni a napfényt.
A hőguta még súlyosabb állapot
Sokan azt hiszik, a hőguta, illetve a napszúrás ugyanazt takarja, ugyanakkor előbbi, vagyis a hőguta sokkal súlyosabb állapot, mely sajnos halálos kimenetelű is lehet. A hőguta során a test belső hőmérséklete megemelkedik, ugyanakkor verejtékezése leáll, a bőr kipirul, nem sokkal később pedig eszméletvesztés, illetve a keringés összeomlása is bekövetkezhet.
Hőguta esetén jellemző tünet a lüktető fejfájáson, hányáson, hányingeren kívül a bódultság, a tudatvesztés, a szédülés, a kipirult bőr, illetve a magas pulzusszám, a rendezetlen szívműködés. Bármilyen hőgutára utaló tünet esetén azonnal mentőt kell hívni. Ha a beteg nem eszméletlen, hűtött folyadékot kell vele itatni, a testet hideg vizes törölközővel kell borogatni, masszírozni, illetve ugyanazon körülményeket biztosítani, mint az enyhébb napszúrás esetén.
Ezt tedd, hogy megelőzd a bajt!
Amellett, hogy nem tartózkodsz huzamosabb ideig a tűző napon, főként 11 és délután 14 óra között, a megelőzéshez tartozik, hogy nagy meleg esetén igyekszel a szokottnál jóval több folyadékot fogyasztani, illetve hűteni magad, ahogy tudod.
Ha muszáj a szabadban lenned, lehetőleg tartózkodj az árnyékban, fejedet pedig védd a túlmelegedés ellen kalappal, magadat pedig napernyővel. A fizikai aktivitást a nagy melegben fontos kerülni, emellett légy óvatos, és a strandon se feküdj ki hosszabb időre a napra, különösen, ha hajlamos vagy elbóbiskolni. Végül, de nem utolsósorban nagyon fontos, hogy gyermeket és állatot ne hagyj az autó zárt utasterében, de te, illetve idősebb ember se tartózkodjon álló autóban túl sokáig, előbbi esetekben ugyanis néhány perc alatt is kialakulhat a hőguta.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- köröm
- házi gyógymódok
Ez a körömgomba legelső jele: ezt kend rá, ha még csak alig látszik!
- allergia
- tünetek és betegségek